"Co pięć sekund umiera z głodu dziecko"

Kilkudziesięciu przywódców najbiedniejszych i rozwijających się państw świata spotkało się w Rzymie na szczycie Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Tematem rozmów jest bezpieczeństwo żywnościowe i walka z plagą głodu. - Dzisiaj ponad 17 tysięcy dzieci umrze z głodu, jedno co pięć sekund, sześć milionów rocznie. To jest niedopuszczalne. Musimy działać - mówił na inauguracji Ban Ki Mun.

Związek wypędzonych gra na zwłokę

Wszystko wskazuje na to, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom Niemiecki Związek Wypędzonych (BdV) nie podejmie we wtorek decyzji dotyczącej nominacji szefowej organizacji Eriki Steinbach do rady fundacji. Gra na zwłokę ma dać związkowi więcej czasu na znalezienie kompromisu w tej spornej sprawie w ramach koalicji chadeków i liberalnej FDP.

Australia przeprasza za 40 lat prześladowań dzieci

Australijski premier Kevin Rudd publicznie przeprosił za cierpienia setek tysięcy osób, które były prześladowane w australijskich domach opieki i sierocińcach w latach 1930-1970. - Przepraszam za tragedię utraconego dzieciństwa - oświadczył Rudd podczas ceremonii w parlamencie, w której uczestniczyło około 1000 ofiar systemu "opieki".

Atak rakietowy. Troje dzieci zginęło

Troje dzieci zginęło w ataku rakietowym na bazar w afgańskim mieście Tagab. Prawdopodobnie celem wystrzelonych przez rebeliantów dwóch pocisków miał być dowódca sił francuskich.

"Nasze prawo do atomu nie podlega negocjacjom"

Prawa narodu irańskiego do energii nuklearnej nie podlegają negocjacjom - oświadczył prezydent Mahmud Ahmadineżad. Zapewnił, że jego kraj będzie współpracował z organizacjami wyznaczonymi przez ONZ.

Przyznał się do zabicia Stańczaka

Członek ugrupowania Tehrik-e-Taliban, Atta Ullah Khan przyznał się w niedzielę do zabójstwa polskiego inżyniera Piotra Stańczaka - donosi pakistański dziennik "Daily Times". Informacji gazety nie potwierdził rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski.

Ratusz w Wilnie na sprzedaż

Litewski Urząd Miasta wystawił na sprzedaż ratusz. Mer miasta Vilius Navickas powiedział, że władze zmusiła do takiego kroku trudna sytuacja finansowa.

Wbił się w posterunek policji

Kolejny zamach w Peszewarze. Co najmniej trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych po tym jak zamachowiec samobójca wbił się samochodem wypełnionym materiałami wybuchowymi w ścianę posterunku policji.

Netanjahu do Palestyńczyków: negocjujcie z Izraelem

- Jedyną drogą do powstania niepodległego państwa palestyńskiego są negocjacje z Izraelem, a jednostronne posunięcia Palestyńczyków mogą tylko podkopać dotychczasowe uzgodnienia - stwierdził izraelski premier Benjamin Netanjahu. Wcześniej główny palestyński negocjator Saeb Erekat zasugerował rozpoczęcie starań o międzynarodowe poparcie dla koncepcji niepodległego państwa palestyńskiego.

Obama po raz pierwszy w Chinach

Azjatycka podróż Baracka Obamy trwa. Po Japonii i Singapurze, teraz kolej na Chiny. Podczas trzydniowej wizyty prezydent USA odwiedzi Szanghaj i Pekin, gdzie m.in. będzie rozmawiał z prezydentem Chin, Hu Jintao. W planach Obamy znalazł się także wątek osobisty - planuje on spotkanie ze swoim przyrodnim bratem, Markiem Ndesandjo, który na stałe mieszka w Chinach.

Zawalił się tunel, robotnicy zdążyli uciec

Zawalił się tunel kolejowy drążony na międzynarodowej trasie prowadzącej z Czech na Słowację - w okolicach Jablunkova na Morawach, niedaleko granicy z Polską. Nikt nie ucierpiał, ale straty materialne liczone są w dziesiątkach milionów koron.

Cosa Nostra straciła bossa

Po 15 latach poszukiwań włoska policja aresztowała na Sycylii Domenico Raccuglia. Mafioso uważany jest przez władze za człowieka numer dwa Cosa Nostry.

W imieniu kraju przeprosi za cierpienie dzieci

- Brytyjski premier Gordon Brown zapowiedział w niedzielę, że poprosi publicznie w imieniu państwa brytyjskiego o wybaczenie za cierpienia tysięcy ubogich dzieci brytyjskich, które były deportowane w XX wieku do byłych brytyjskich kolonii, gdzie miał je czekać "lepszy los". W rzeczywistości instytucje, które miały się nimi opiekować, wykorzystywały je jako tanią siłę roboczą czy, malretowano.

Tłum stratował widzów. Policja: nie nasza wina

Na sobotnim koncercie rockowym w Birmingham wybuchły zamieszki. Jak donoszą brytyjskie media, 60 osób zostało rannych. Policja, której nie udało się zapanować nad dwudziestotysięcznym tłumem, uważa, że zrobiła "wszystko, co możliwe".

Bugatti za 1,5 miliona dol. wpadło do jeziora

Dla miłośników szybkich i pięknych samochodów to tragedia. Bugatti Veyron, którego wartość sięga nawet dwóch milionów dolarów, wpadło do jeziora. Zdarzenie zarejestrowali przypadkowi świadkowie, a film umieścili w internecie. Zrobił furorę - w ciągu dwóch dni obejrzało je ponad 350 tysięcy osób.

Indyjscy eunuchowie wywalczyli własną płeć. Prawie

Szacuje się, że w liczących prawie miliard mieszkańców Indiach jest ich około miliona. Szacuje się, bo nie ma żadnych oficjalnych statystyk. Teraz kastraci, o istnieniu których krążą legendy, wywalczyli, że w oficjalnych formularzach w pytaniu o płeć do kobiety i mężczyzna dodana zostanie trzecia opcja: Inna - pisze na swoich stronach internetowych CNN.

Włocha poznasz po przydomku

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Włoch zgodziło się by mieszkańcy jednego z miast na północy kraju "legalnie" dodawali sobie do nazwisk takie przydomki, jakie im się podobają. To, według nich, najlepszy sposób by opanować chaos w spisie ludności miasta. Dlaczego? Bo niemal jedna trzecia jego mieszkańców nazywa się Boscolo lub Tiozzo.

Obama: uwolnić San Suu Kyi

Kolejna osoba apeluje o wolność dla Sang Suu Kyi. Tym razem w sprawie zwolnienia Birmanka z aresztu domowego ingerował sam prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

"Przejadają pieniądze zamiast pomagać"

Agenda ONZ do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa zamiast pomagać, sam przejada pieniądze, a potem prowadzi strajk głodowy - pisze "Il Giornale". Tak włoski dziennik skomentował jednodniowy strajk głodowy szefa FAO Jacquesa Dioufa, w związku z rozpoczynającym się w poniedziałek rzymskim szczytem na temat walki z głodem na świecie.

Brytyjczycy za wycofaniem się z Afganistanu

Nie tylko Polacy nie chcą udziału swoich żołnierzy w wojnie w Afganistanie. Podobnego zdania są Brytyjczycy. Jak wynika z najnowszego sondażu dla tygodnika "Independent on Sunday", aż 71 proc. z nich chce stopniowego wycofania się wojsk z Afganistanu w ciągu najbliższego roku. Przeciwnego zdania jest 22 proc. badanych.

"Kończy się czas na rozmowy z Iranem"

"Irański uran" nie przestaje być jednym z najważniejszych tematów światowej polityki. - Świat ma mało czasu na starania, by drogą dyplomacji rozwiązać kryzys związany z irańskim programem nuklearnym - oświadczył w niedzielę Barack Obama po spotkaniu z Dmitrijem Miedwiediewem.

DNA Żydów Aszkenazyjskich da nam długowieczność?

To może być kolejny krok w drodze do odnalezienia drogi do ludzkiej długowieczności. Naukowcy, którzy przebadali słynących z długowieczności Żydów Aszkenazyjskich, dowiedli, że istnieje wyraźny związek między długim życiem, a dziedziczeniem nadpobudliwej wersji enzymu chroniącego komórki przed starzeniem się.

Kosowo głosuje po raz pierwszy

W Kosowie rozpoczęły się wybory lokalne - pierwsze od czasów proklamowania niepodległości w lutym 2008 roku. Nad bezpieczeństwem w czasie wyborów czuwa pięć tysięcy policjantów.

Krowie odchody dają prąd

O tym, że pieniądze nie śmierdzą - wiadomo od dawna. Jak się okazuje, nie śmierdzi również energia. W Holandii otwarto bowiem elektrownię wytwarzającą prąd z krowiego obornika.

Wielki sztorm nad Anglią

Wielki sztorm, a przy tym potężne deszcze i wiatr osiągający prędkość 160 kilometrów na godzinę - taka aura panowała w sobotę nad południową Anglią i częścią Walii. Na szczęście nie ma ofiar.

Paryż pobił się o pieniądze

Jeden z serwisów internetowych wymyślił dość kosztowną akcję promocyjną. W jej ramach tuż pod Wieżą Eiffla miały być rozdawane pieniądze. Miały - ale nie były. Władze przestraszyły się możliwych zamieszek i wydały zakaz całej akcji. Mimo to do rozruchów i tak doszło...

Separatyści dzwonią po rosyjsku

Zacieśniają się relacje Rosji i zbuntowanej gruzińskiej republiki - Abchazji. Tym razem dotyczy to telekomunikacji: w nocy z soboty na niedzielę separatystyczny region przeszedł na rosyjskie numery kierunkowe.

"Czułam się jak trędowata". 10 dni z "tą" grypą

Silny kaszel, ból wszystkich mięśni, a przede wszystkim niemal paniczna reakcja otoczenia - tak stażystka „Figaro”, Soleyne Joubert, relacjonuje 10 dni z grypą typu A. - Miałam wrażenie, że jestem trędowata - podsumowuje.