Iran świętuje podpisanie porozumienia. "Rowhani, dziękujemy!"


Przywódca duchowo-polityczny Irańczyków Ali Chamenei podziękował we wtorek irańskim negocjatorom za doprowadzenie do porozumienia ws. programu nuklearnego. Radości z umowy nie kryją Irańczycy tańczący na ulicach Teheranu. Zewsząd słychać triumfalne trąbienie klaksonów i okrzyki radości.

Jak poinformowano, Chamenei na spotkaniu z prezydentem Hasanem Rowhanim wyraził "uznanie i podziękował irańskim negocjatorom za ich uczciwą i wytrwałą pracę".

Młodzi świętują

Zaraz po zakończeniu postu w związku z trwającym ramadanem setki ludzi zaczęły zbierać się na alei Wali Asr w Teheranie; słychać było trąbiące klaksony i wuwuzele. Z samochodowych odbiorników dobiegała głośna muzyka. 42-letnia Giti, która mieszkała w Kanadzie i USA, nie kryła nadziei, że wraz z porozumieniem poprawi się sytuacja gospodarcza Iranu "zwłaszcza dla młodych". Dodała, że miała w planach wyjazd z kraju, ale teraz postanowiła zostać. Kobieta na placu Wanak w północnym Teheranie powiedziała, że ludzie kupują słodycze i rozdają je obcym na ulicach. Mieszkańcy mówią, że do manifestacji radości dołączali się nawet policjanci mający pilnować porządku.

"Rowhani, dziękujemy!"

Niektórzy młodzi ludzi przechadzali się owinięci we flagi narodowe, z portretami prezydenta Rowhaniego. Składając palce w znak zwycięstwa, skandowali "Rowhani, dziękujemy!". Gdzieniegdzie widać było transparenty z hasłem "Nigdy nie traćcie nadziei", kojarzonym z Mir-Hosejnem Musawim, jednym z przywódców opozycji i kandydatów w wyborach prezydenckich z 2009 r. Musawi od 2011 r. przebywa w areszcie domowym. Irańska telewizja państwowa transmitowała konferencję, na której ogłoszono w Wiedniu zawarcie porozumienia między mocarstwami a Teheranem, ograniczającego irański program nuklearny w zamian za zniesienie sankcji. Mają być one znoszone od pierwszego półrocza 2016 roku, ale zostaną przywrócone, gdyby Teheran nie realizował zobowiązań. Telewizja pokazała także przemówienie prezydenta USA Baracka Obamy. Irańczycy zatrzymywali się przy telewizorach na wystawach sklepowych, żeby je oglądać.

Autor: eos//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Tagi:
Raporty: