Wielka Brytania przekazała irackim siłom kontrolę nad południową prowincją Iraku - Basra. Brytyjscy żołnierze sprawowali nad nią władzę od 2003, teraz zajmą się jedynie szkoleniem i wspieraniem irackich sił bezpieczeństwa.

- Wyraźnie coś się trochę poprawiło, jeśli chodzi o wolę dobrych stosunków niemiecko - polskich - powiedziała Erika Steinbach w wywiadzie dla rozgłośni radiowej "Deutschlandfunk". Wywiad zostanie nadany dziś, relacjonuje go z wyprzedzeniem agencja dpa.

W Kirgistanie, jednej z byłych republik dawnego ZSRR, trwa głosowanie w wyborach parlamentarnych. Największe szanse na wygraną ma ugrupowanie powiązane z prezydentem Kurmanbekiem Bakijewem, krytykowanym przez opozycję za ograniczanie demokracji.

Mapa Europy może się niedługo zmienić. Holendrzy planują zbudować na Morzu Północnym sztuczną wyspę, która będzie zarówno dodatkowym terenem pod uprawy, jak i falochronem. "Ziemia odzyskana" ma mieć kształt kojarzonego z Holandia tulipana.

Około 6 tysięcy róż zawisło na prawie dwóch kilometrach słynnej plaży Copacabana w Brazylii. Nie jest jednak radosny happening - każdy kwiat symbolizuje bowiem śmierć w wyniku przemocy.

Trzy osoby ranne, dwa i pół tysiąca interweniujących policjantów - to bilans demonstracji młodych lewicowców w Hamburgu.

Prezydent Pervez Musharraf ogłosił w sobotę dekrety znoszące stan wyjątkowy, który obowiązywał w Pakistanie od 3 listopada, a w przemówieniu telewizyjnym potwierdził, że wybory parlamentarne odbędą się 8 stycznia.

- Kongresowe obietnice, nawet w formie uchwały, nie pozwalają płacić rachunków - powiedział Bush w swym cotygodniowym wystąpieniu radiowym, nawiązując do deklaracji kongresowych w sprawie finansowania działań wojskowych w Iraku i Afganistanie.

"Piłeś - nie jedź". To znana w Polsce już akcja. Tymczasem przed Świętami również w Anglii pojawiły się ulotki i plakaty ostrzegające polskich kierowców przed skutkami prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwym.

Paryska żandarmeria usunęła miasteczko namiotowe dla bezdomnych pod katedrą Notre Dame. Władze podkreślają, że nie będą tolerowały takich obozowisk.

Dwa przypadki ptasiej grypy zanotowano w Brandenburgii w północno-wschodnich Niemczech. Lokalne władze podały, że dwie kury zarażone są wirusem H5N1.

Lider rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow będzie reprezentował Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej w marcowych wyborach prezydenckich. W sobotę został w formalnie zatwierdzony przez swe ugrupowanie.

Kontruderzeniem ze strony Rosji może zakończyć się wystrzelenie przeciwrakietowego pocisku z Polski. - Nasz system antyrakietowy potraktuje to jako wystrzelenie pocisku balistycznego - ostrzega szef sztabu rosyjskiej armii Jurij Bałujewski.

Jeden z najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych włoskich przestępców, mafijny boss Edoardo Contini został aresztowany w Neapolu. Poszukiwano go przez siedem lat.

Nowa Anglia stara się wygrzebać spod śniegu. Rekordowa burza przyniosła ze sobą około 25 centymetrów śniegu - więcej, niż zazwyczaj spada w Bostonie całym grudniu.

W ciągu ostatniego miesiąca w Pakistanie na ptasią grypę zachorowało co najmniej sześć osób, przy czym potwierdzono, że jedna z nich zmarła. To pierwsza śmiertelna ofiara wirusa H5N1 w tym kraju - podały w sobotę władze.

Palestyński Hamas zagroził wywołaniem następnego powstania przeciwko Izraelowi podczas wielotysięcznego wiecu w Gazie, zorganizowanego z okazji dwudziestolecia istnienia organizacji.

Prawie 200 państw zgodziło się podczas konferencji klimatycznej na Bali rozpocząć rozmowy w sprawie nowego paktu, który zastąpi protokół z Kioto i pozwoli walczyć z globalnym ociepleniem. Zgodę wyraziły także Stany Zjednoczone.

Około 55 ton broni zostanie zniszczonych w Kolumbii i Peru. W kolumbijskim mieście Sogamoso przetopiono prawie 20 tysięcy sztuk broni. W Limie łącznie zniszczonych zostanie dwa razy więcej.

- Jako chrześcijanin nie mogę patrzeć na to, jak przedstawiany jest dziś w kinie obraz kościoła - podkreśla w wywiadzie dla "La Stampy" włoski reżyser Franco Zeffirelli. Artysta, który doradza Stolicy Apostolskiej w sprawach kultury, przyznaje też, że chętnie udzieliłby papieżowi lekcji dobrego stroju.

W Pakistanie nie obowiązuje już stan wyjątkowy. Prezydent kraju Pervez Musharraf zniósł go w sobotę rano - informują źródła w Islamabadzie.

Szef opozycyjnej partii "Jabłoko" Grigorij Jawliński nie wystartuje w marcowych wyborach prezydenckich w Rosji. Partia nie wystawi własnego kandydata i udzieli poparcia pisarzowi i byłemu dysydentowi Władimirowi Bukowskiemu.

Na Placu Świętego Piotra w Watykanie rozbłysła kilkoma tysiącami kolorowych lampek świąteczna choinka. Drzewko ma ponad 140 lat, 26 metrów wysokości i waży trzy tony. Ten zwyczaj, podobnie jak tradycję budowę świątecznej szopki, zapoczątkował jeszcze Jan Paweł II.

Stany Zjednoczone przekażą ponad 500 mln dolarów na pomoc mieszkańcom Autonomii Palestyńskiej. Pieniądze mają posłużyć prezydentowi Mahmoudowi Abbasowi w walce z ekstremistami z organizacji Hamas.

Wśród polskich polityków zdarzają się kłótnie, walki na słowa. Swoją walecznością przewyższają ich jednak politycy z Korei Południowej, którzy pobili się w parlamencie o miejsce na mównicy.

Powołanie unijnej "grupy refleksji", wysłanie misji do Kosowa i ewentualna gotowość do uznania niepodległości tego regionu to wyniki szczytu szefów rządów państw Unii Europejskiej w Brukseli. W misji policjantów i prawników w Kosowie weźmie udział także Polska.

Amerykański Senat przyjął ustawę w sprawie budżetu obronnego. Określa ona warunki, jakie administracja prezydenta George'a Busha musi spełnić, by uzyskać ostateczną zgodę na budowę tarczy antyrakietowej w Europie. Ustawa zostanie teraz przedstawiona do podpisu prezydentowi.

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 30 zostało rannych w wyniku eksplozji w tłumie, który opłakiwał na pogrzebie ofiarę wczorajszego ostrzału izraelskich śmigłowców. Żałobnicy żegnali w Gazie terrorystę z Fatahu.

Beppe Grillo, znany włoski komik i komentator polityczny, złożył dziś w parlamencie obywatelski projekt ustawy "oczyszczony parlament", który zakazuje zasiadania w parlamencie m.in. sądzonym, skazanym i parlamentarzystom z dwukadencyjnym stażem.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział, że wróci na konferencję klimatyczną na Bali, aby pomóc w osiągnięciu porozumienia. Unia Europejska i Stany Zjednoczone wciąż nie dogadały się w sprawie ograniczeń emisji gazów.