Dowódca atomowego okrętu podwodnego za burtą

Pod jego dowództwem brytyjski atomowy okręt podwodny Astute osiadł na wybrzeżu wyspy Skye w północno-zachodniej Szkocji. Komandor porucznik Andrew Coles, bo o nim mowa, został zwolniony ze stanowiska - podało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"Mea culpa Rosji"

Przełom, "mea culpa Rosji" - tak włoska prasa pisze w sobotę o uchwale Dumy Państwowej. W piątek izba niższa parlamentu w Moskwie uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Według gazet, to ważny krok ku zbliżeniu między Rosją a Polską.

Co trzeci Chińczyk bije swoją żonę

- 34,7 proc. Chińczyków stosuje przemoc wobec swoich żon – wynika z badań ekspertów. Podczas konferencji w Pekinie z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet prawnicy wezwali do uchwalenia ustawy chroniącej prawa kobiet w Chinach.

"Niezwykle twarda uchwała"

Jako "niezwykle twardą" określa w sobotę dziennik "Kommiersant" piątkową uchwałę Dumy Państwowej, w której izba niższa parlamentu Rosji uznała Katyń za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

Próba zamachu przy choince

Amerykańskie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę zdetonowania samochodu z ładunkiem wybuchowym podczas dorocznej inauguracji drzewka bożonarodzeniowego w Portland (stan Oregon) - poinformowały władze USA. Aresztowano 19-latka, na którego FBI przygotowała zasadzkę.

Tunel, a w nim 17 ton marihuany

W podziemnym tunelu biegnącym pod granicą Meksyku i USA znaleziono 17 ton marihuany. Obiekt odkryto po stronie meksykańskiej w Tijuanie, na północy kraju, przy granicy z Kalifornią - poinformowały w piątek meksykańska armia i amerykańska policja.

Puste krzesło dla Liu Xiaobo

Puste krzesło zamiast noblisty. Tak ma wyglądać wręczenie nagrody 10 grudnia w Oslo dla tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody, chińskiego dysydenta Liu Xiaobo. Wymowny symbol zniknie, jeśli żona otrzyma zezwolenia władz w Pekinie na wyjazd do Oslo - zapowiadają Norwedzy

Wojna Rzymu z Watykanem

W Rzymie narasta spór lokalnych władz z Watykanem o ogromną budowę, która częściowo zasłoni bazylikę świętego Pawła za Murami. Na należącym do Watykanu terenie przy papieskiej bazylice wznoszony jest gmach ośrodka badań należący do watykańskiego szpitala.

Udany start rakiety Ariane

Startująca z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Ariane-5 wyniosła w piątek na orbitę okołziemską dwa satelity telekomunikacyjne - poinformowało europejskie konsorcjum Arianespace.

USA chcą od Chin presji na Korei Płd.

Chiny powinny wywrzeć większą presję na Koreę Płn. by skłonić ją do zmiany agresywnego zachowania. Takie słowa padły z ust dowódcy sił zbrojnych USA, admirała Michaela Mulllena podczas piątkowego wywiadu dla CNN.

Berlusconi wysprząta Neapol

Miasto tonie w śmieciach. Ale może zostać wysprzątane w dwa tygodnie - oświadczył premier Włoch Silvio Berlusconi po obejrzeniu zasypanego stertami śmieci Neapolu. Na ulicach leży tam blisko 3 tysiące ton niewywiezionych odpadków.

Ciudad Juarez. Miasto widmo

Najniebezpieczniejsze miasto Meksyku Ciudad Juarez pustoszeje. W mieście, w którym w tym roku zamordowano ponad 2.700 osób: od stycznia 2009 roku uciekło 230.000 mieszkańców, połowa nielegalnie do USA.

Były policjant groził, że zabije Obamę

"Gdybym miał możliwość postawienia Obamy pod ścianą, zastrzeliłbym go" powiedział pielęgniarce aresztowany przez Secret Service były policjant i strażak, 77-letni Michael Stephen Bowden. Groźby kierowane wobec prezydenta są w USA karalne. Można za nie dostać nawet 5 lat więzienia.

Nie jadą na Nobla. Brak czasu

Tylko jeden ze 140 Chińczyków zaproszonych na ceremonię wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla potwierdził swoją obecność z Norwegii. To efekt zamykania aktywistów w aresztach domowych - donoszą media. Nie będzie też na pewno reprezentantów sześciu państw.

USA ostrzegają sojuszników przed Wikileaks

Administracja USA ostrzegła kilka sojuszniczych państw, że tajne materiały, których ujawnienie w czasie weekendu zapowiedział portal internetowy Wikileaks, mogą zawierać informacje szkodzące stosunkom USA z tymi krajami.

20 milionów dol. za życie górników

Koszty ratowania górników uwięzionych przez ponad 60 dni w kopalni San Jose na północy Chile, sięgnęły 20 mln dolarów - poinformował w piątek rząd chilijski.

Papież zarobił 5 mln euro

Papież Benedykt XVI zarobił 5 milionów euro z tytułu praw autorskich do swoich dzieł, napisanych przed wyborem na tron Piotrowy, jak i obecnie - poinformowano w piątek w Watykanie.

Rosyjska Duma potępiła Katyń. 342 razy

W piątek tuż po godzinie 15 rosyjska Duma Państwowa w głosowaniu przyjęła projekt uchwały, potępiający mordu na polskich oficerach wiosną 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego. Uchwałę przyjęto miażdżącą większością głosów: 342 "za" przy 57 "przeciw". Współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych Adam Daniel Rotfeld poinformował, że 6 grudnia prezydent Miedwiediew przywiezie do Polski kolejnych 20 tomów akt śledztwa ws. zbrodni katyńskiej.

"Uchwała Dumy pustym gestem"

- Gest Dumy pozostaje niestety gestem pustym, ponieważ nie idą za nim żadne prawne konsekwencje - ocenił głosowanie w rosyjskiej Dumie znawca tematyki ZSRR prof. Andrzej Nowak. Tuż po godz. 15 niższa izba rosyjskiego parlamentu zdecydowaną większością głosów przyjęła uchwałę głoszącą, że zbrodnia katyńska z 1940 roku jest zbrodnią reżimu stalinowskiego dokonaną na bezpośredni rozkaz Józefa Stalina.

Krócej posiedzą, więcej zapłacą

Szwedzki sąd apelacyjny obniżył w piątek wyroki więzienia trzem mężczyznom, stojącym za The Pirate Bay - jedną z największych stron, skąd można pobrać pliki z internetu. Jednocześnie, uznając, że naruszyli oni prawa autorskie, zwiększył do 46 mln koron szwedzkich (6,56 milionów dol.) nałożoną na nich grzywnę.

"W zasadzie nie ma już do czego wracać"

"Aktywność indonezyjskiego wulkanu Merapi powoli spada, jednak strefa zagrożenia nadal rozciąga się w promieniu 10 km wokół wulkanu. Erupcje nadal występują, jednak są coraz rzadsze" – napisała nasza stała korespondentka z Indonezji KajaDutka. I zamieściła w swoim profilu w Kontakcie 24 poruszający fotoreportaż z miejsca zrujnowanego przez wulkan.

Naciągnął brytyjski wywiad

- Brytyjskie służby wywiadowcze płaciły mężczyźnie, który podszywając się pod wysokiego przedstawiciela talibów mułłę Ahtara Muhammada Mansura, prowadził w ubiegłym miesiącu tajne rozmowy z władzami Afganistanu - pisze brytyjski dziennik "The Times".

Chiny ostrzegają USA i Koreę Południową

Władze Chin ostrzegają USA i Koreę Południową przed przeprowadzaniem u wybrzeży południowokoreańskich manewrów morskich. - Jesteśmy przeciwni wszelkim nieuprawnionym działaniom wojskowym wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Chin - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

Polski ambasador potępia negowanie Holokaustu

- Legenda o rzekomym wymordowaniu sześciu milionów Żydów - tak zdefiniował Holokaust historyk i pracownik litewskiego MSW Petras Stankeras, w artykule opublikowanym na łamach litewskiego tygodnika "Veidas". Tekst wywołał wielkie oburzenie wśród dyplomatów akredytowanych na Litwie. W wyniku ich protestów Stankeras został zwolniony.

Rosja zaprasza obcych w kamasze

Droga dla chętnych do służby w armii Rosji stoi otworem. Każdy obcokrajowiec po spełnieniu niewygórowanych wymogów, może stać się żołnierzem Kremla. Zmiany w zasadach rekrutacji opublikowało na swoich stronach rosyjskie ministerstwo obrony.

FedEx zgubił radioaktywną przesyłkę

Amerykańska firma kurierska FedEx zgubiła przesyłkę zawierającą materiały radioaktywne. Poszukiwanie trwają od czwartku w całym stanie Tennessee, ale nie udało się jeszcze zlokalizować zguby.

Znów strzały w Korei. Seul wymienia ministra obrony

W rejonie wyspy Yeonpyeong znów słychać strzały, donosi Reuters, powołując się na relacje świadków. Armia Korei Południowej twierdzi, że odgłosy ognia artyleryjskiego dobiegają z terytorium Korei Północnej. W Seulu atmosfera jest napięta - doszło do zmiany na stanowisku ministra obrony. Poprzedni stracił posadę, bo nie dość ostro zareagował na wcześniejszy ostrzał wyspy.