Planowany na niedzielę wyjazd do Libanu polskiej misji, która miała rozpocząć przygotowania do przesiedleń uchodźców, został odwołany. Powodem jest niestabilna sytuacja po ataku bombowym w Bejrucie - wynika z informacji uzyskanych w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.
- W związku z niestabilną sytuacją w tym kraju wyjazd został przełożony na inny termin - potwierdził Aleksander Wyszyński z UdSC.
W czwartek w Bejrucie doszło do podwójnego ataku bombowego, w wyniku którego zginęło co najmniej 43 osób a około 200 zostało rannych. Do zamachu przyznały się grupy bojowe Państwa Islamskiego walczące w sąsiedniej Syrii.
Polacy do Libanu nie lecą
W niedzielę stolicy Libanu mieli polecieć eksperci UdSC, Straży Granicznej oraz MPiPS, którzy zajmują się planowaną na 2016 rok organizacją przesiedleń do Polski uchodźców. Polacy mieli spotkać się z przedstawicielami libańskich władz, wysokiego komisarza ds. uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji (IOM).
Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w 2016 roku. Docelowo nasz kraj ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat.
Plan przyjmowania uchodźców
Specjalny międzyresortowy zespół opracował plan operacyjny, który zawiera harmonogram przyjmowania uchodźców oraz wykaz związanych z tym działań poszczególnych instytucji. Jak mówił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Rafał Rogala, plan uwzględnia poszczególne etapy, a więc kwestie selekcji uchodźców, kwestie transferu i pobytu w Polsce oraz integracyjne. Określa również aspekty finansowe dla poszczególnych etapów tego przedsięwzięcia.
W piątek weszła w życie znowelizowana ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zmienione przepisy pozwolą na udział Polski w opracowanych przez Unie Europejską programach relokacji.
Jak informowało MSW, pozwoli to na przyjęcie do Polski osób, które jeszcze nie mają nadanego statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej w Grecji lub we Włoszech, a dopiero złożyły w tych państwach wnioski o objęcie ochroną. - Procedura w zakresie udzielenia ochrony międzynarodowej będzie prowadzona na terytorium Polski, zgodnie z obowiązującymi przepisami - podkreślono.
Zgodnie z Konwencją Genewską, cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju.
W 4,5-milionowym Libanie przebywa ok. 1,2 mln Syryjczyków, którzy uciekli ze swojego kraju przed trwającą od ponad czterech lat wojną domową.
Autor: kło/ja / Źródło: PAP