Skąpali rząd we krwi

Krwią tajlandzka opozycja oblała bramę posesji, na której znajduje się siedziba rządu. Chciała w ten sposób zmusić polityków, by rozpisali nowe wybory.

Uczcili Łotyszy walczących u boku hitlerowców

Ponad 1000 osób, w tym 200 weteranów Łotewskiego Legionu SS, śpiewając patriotyczne pieśni, złożyło kwiaty pod pomnikiem Wolności w centrum Rygi. W ten sposób Łotysze uczcili Dzień Pamięci Legionów, czyli pamięć rodaków walczących u boku niemieckiej armii z Armią Radziecką w czasie II wojny światowej. Obchodom towarzyszyły demonstracje.

Litwa: polskie nazwiska nadal zakazane

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Sejm Litwy nie omówi we wtorek projektu ustawy o pisowni nazwisk. Ten punkt obrad władze parlamentu wycofały ostatniej chwili.

Więcej seksu niż w latach 60.

Według niemal powszechnego przekonania wyzwolone lata 60. XX wieku na Zachodzie wprost ociekały seksem. Okazuje się jednak, że w porównaniu z początkiem XXI wieku ówczesna Wielka Brytania była niemal purytańska.

Ukraina broni się przed NATO

Niechęć nowych władz Ukrainy do NATO jest powszechnie znana. Nowy rząd postanowił jednak usankcjonować ją w specjalnej ustawie dotyczącej celów programowych nowej koalicji, kierowanej przez premiera Mykołę Azarowa.

Schwytanie taliba rozsierdziło prezydenta

Schwytanie mułły Abdula Ghani Baradara, drugiego w talibskiej hierarchii, ogłoszono "największym sukcesem w walce z terroryzmem od czasu 11 września". Okazuje się jednak, że nie wszyscy ze schwytania taliba byli zadowoleni.

Borys znów ukarana

40 mln rubli białoruskich (ok. 40 tys. zł) musi zapłacić firma "Polonika", której dyrektorem jest Andżelika Borys, za nielegalną działalność koncertową. Najwyższy Sąd Gospodarczy w Mińsku utrzymał wyrok niższej instancji.

Janukowycz chce rozbroić USA i Rosję

Od kilku miesięcy Amerykanie i Rosjanie nie potrafią uzgodnić terminu podpisania nowego układu o redukcji strategicznych zbrojeń nuklearnych. Rosyjski "Kommiersant" informuje, że nowy układ może zostać podpisany jeszcze przed 12 kwietnia, a gospodarzem wydarzenia bardzo chce być nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Premier na podsłuchu złości się na TV

W historii starć włoskiego premiera z mediami i prokuraturą został otwarty nowy rozdział. Tym razem chodzi o informacje prokuratorów z Apulii, z których wynika, że premier jest objęty śledztwem w sprawie gróźb i nacisków, jakie miał stosować wobec telewizji RAI.

Waszyngton zamraża stosunki z Izraelem

Tak źle w stosunkach USA-Izrael jeszcze nie było, oznajmił w poniedziałek izraelski dyplomata. We wtorek na potwierdzenie tych słów Amerykanie poinformowali, że specjalny wysłannik Białego Domu na Bliski Wschód George Mitchell odroczył wizytę w Tel Awiwie.

Obunóg tańczy pod lodem

Do tej pory naukowcy byli przekonani, że 180 m pod powierzchnią antarktycznego lodu nie może przeżyć nic poza mikroskopijnymi mikrobami. Tymczasem badacze z NASA zarejestrowali na swoich kamerach żyjątko podobne do krewetki, a być może nawet meduzę.

Porywacze zwolnili pięciolatka

Uprowadzenie pięcioletniego Brytyjczyka Sahila Saeeda w Pakistanie przez blisko dwa tygodnie elektryzowało media na Wyspach. We wtorek rodzina chłopca poinformowała, że Saeed został przez porywaczy zwolniony.

Pijany pilot zabił 88 osób

Rosyjscy śledczy ustalili w końcu ostateczną przyczynę katastrofy Boeinga 737 we wrześniu 2008 r. Był nią pijany pilot.

"Thomas" pustoszy Fidżi

Tropikalny cyklon "Thomas" spustoszył Fidżi. Wiatr osiągający w porywach nawet 250 kilometrów na godzinę zniszczył i uszkodził setki domów. Niektóre z wysp znajdujących się w oku cyklonu zostały odcięte od świata.

Łukaszenka bierze ropę od Chaveza

80 tys. baryłek ropy dziennie popłynie z Wenezueli na Białoruś. Tyle zdołał wynegocjować prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w Wenezueli.

Toczył tajną wojnę z terroryzmem?

Departament obrony USA bada "poważne zarzuty" wobec jednego ze swych urzędników. Według "New York Timesa" emerytowany oficer lotnictwa stworzył na terenie Afganistanu i Pakistanu grupę pracowników kontraktowych do pomocy w tropieniu i zabijaniu bojowników talibskich.

Strzały przed ośrodkiem kosmicznym

Dwóch mężczyzn otworzyło ogień przed budynkiem indyjskiego centrum badań kosmicznych w Byalalu, na peryferiach miasta Bangalore, indyjskiej "doliny krzemowej".

Tym razem 6,7 w skali Richtera

Seria nieszczęść w Chile jeszcze się nie skończyła. Kilka tygodni od kataklizmu, który spustoszył część kraju, ziemia w tamtym regionie znów się zatrzęsła. W nocy odnotowano wstrząs wtórny o sile 6,7 i to niecałe 70 km od chilijskiego miasta Concepcion, które najbardziej ucierpiało podczas ostatniego trzęsienia ziemi.

Delegalizacja reformatorów

Irański sąd zdelegalizował największą proreformatorską partię w kraju, Islamski Front Irańskiego Uczestnictwa - poinformowała półoficjalna agencja prasowa ISNA. To, zdaniem wielu, kolejny przejaw walki z ruchem reformatorskim.

Zmarł najniższy człowiek świata

Najniższy człowiek świata, mierzący zaledwie 74,6 cm He Pingping zmarł w Rzymie - poinformował serwis internetowy BBC. Chińczyk miał 22 lata.

Afera o "Wolność albo śmierć"

Koszulka z napisem "Wolność albo śmierć" przysporzyła pewnemu Brytyjczykowi sporo kłopotów. Zdaniem prawcowników londyńskiego lotniska Gatwick napis zawierał groźbę. Dlatego kazali mu ją przewrócić na lewą stronę, a potem przykryć swetrem.

Kto dziś jest panem życia i śmierci? Raport SIPRI

Ponad połowa konwencjonalnej broni sprzedanej w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku pochodziła z USA i Rosji. Liderami zbrojeń są Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Korea Południowa. Wartość wszystkich międzynarodowych transakcji na broń konwencjonalną w okresie 2005-2009 jest większa o 22 proc. niż w latach 2000-2004.

"Warszawa nie ma prawa wskazywać, kto jest bohaterem Ukrainy"

Ani Bruksela, ani Moskwa, ani Warszawa nie mają prawa wskazywać, kto jest dla Ukrainy bohaterem narodowym - napisali w apelu do ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza deputowani obwodu iwanofrankowskiego. Ich zdaniem "anulowanie decyzji o uhonorowaniu Stepana Bandery tytułem bohatera Ukrainy jest niedopuszczalne".

Skaner już rozbiera w Chicago

Pierwszy skaner ciała już działa na lotnisku O'Hare w Chicago. Pojawił się on trzy miesiące po nieudanej próbie zamachu na pokładzie amerykańskiego samolotu linii Northwest Airlines.