Sarkozy u papieża. Prywatnie

Benedykt XVI przyjął w piątek na prywatnej audiencji prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego. Spotkanie - według obserwatorów - trwało dość długo, bo 33 minuty. O czym rozmawiano? Tego nie zdradzono.

Gubernator zabity w zamachu

Gubernator prowincji Kunduz w północnym Afganistanie i 14 innych osób zginęło w zamachu bombowym - poinformowała afgańska policja. Do ataku doszło podczas piątkowych modłów w meczecie w sąsiedniej prowincji Tachar.

Hiszpańscy policjanci pedofile zatrzymani

Dwaj policjanci znaleźli się wśród ponad 100 osób zatrzymanych w Hiszpanii w ramach akcji sił bezpieczeństwa przeciwko posiadaniu i rozpowszechnianiu dziecięcej pornografii w internecie.

Oficjalnie z Korei Płn.: Kim Dzong Un następcą

Z Korei Północnej przyszło oficjalne potwierdzenie: następcą przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila będzie jego syn Kim Dzong Un. Poinformował o tym w rozmowie z telewizją APTN Jang Hiong Sop, wysokiej rangi przedstawiciel rządzącej Partii Pracy Korei.

Zamiast nagości, taśma na ustach i pytania

Po miłym urodzinowym prezencie, jakim musiał być dla Władimira Putina kalendarz z roznegliżowanymi studentkami dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, przyszedł i prezent mniej miły. Koleżanki z wydziału odpowiedziały ponętnym modelkom. W swoim kalendarzu nie napisały "Kochamy pana, Władimirze Władimirowiczu", lecz "Władimirze Władimirowiczu, mamy do pana kilka pytań".

Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo

Zdobywcą pokojowej Nagrody Nobla został chiński dysydent i więzień polityczny Liu Xiaobo. - Przez surową karę, która go spotkała, stał się on istotnym symbolem walki o prawa człowieka w Chinach. - podkreślił w uzasadnieniu Komitet Noblowski w Oslo.

Dziennikarze pod okiem prokuratury

Szefowie wydawanego przez brata premiera Włoch Silvio Berlusconiego dziennika "Il Giornale" zostali objęci śledztwem. Dochodzenie dotyczy domniemanej próby zbierania kompromitujących materiałów na temat prezes Związku Przemysłowców Emmy Marcegaglii.

Znakomity wojskowy, brutalny morderca

Był uważany za wyśmienitego wojskowego, do czasu aż nie został oskarżony o morderstwa, napaść i włamania. W sądzie w Belleville rozpoczął się w czwartek proces pułkownika Russella Williamsa, szefa największej kanadyjskiej bazy lotniczej w Trenton.

Rosyjska szpieg wyprawiła astronautów

Równo o 5.11 czasu lokalnego z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował statek kosmiczny Sojuz. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) poleciało trzech astronautów: dwóch z Rosji, jeden z USA. Co ciekawe, przy pożegnaniu obecna była jedna z głównych bohaterek rosyjsko-amerykańskiej afery szpiegowskiej Anna Chapman.

Królowa namaściła premiera

Królowa Holandii Beatrix Wilhelmina Armgard powierzyła w czwartek wieczorem misję utworzenia rządu Markowi Rutte z liberalnej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD).

Bono, internet czy chiński dysydent - kto dostanie Nobla?

Aż 237 nominacji zgłoszono do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, co jest absolutnym rekordem. Wśród nominowanych są m.in. lider U2 Bono, internet, Unia Europejska czy chiński dysydent Liu Xiaobo. To właśnie temu ostatniemu, obecnie siedzącemu w chińskim więzieniu, daje się największe szanse.

Ostra krytyka wysiedleń Romów

W uchwalonej w czwartek w Strasburgu rezolucji Rada Europy ostro skrytykowała przymusowe wysiedlenia Romów, apelując jednocześnie do krajów europejskich o polepszenie sytuacji tej społeczności.

Można stosować "klauzulę sumienia" ws. aborcji

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, która potwierdza prawo lekarzy do korzystania z tzw. "klauzuli sumienia". Przyjęta po znacznych poprawkach rezolucja, zdecydowanie różni się od pierwotnej propozycji zakładającej ograniczenie możliwości używania klauzuli sumienia przez lekarzy odmawiających przeprowadzenia aborcji. W ostatecznej wersji rezolucji te możliwości zostały rozszerzone. Z takiego rezultatu cieszy się zaś głosująca "za" polska delegacja w ZPRE.

Zakaz burek zgodny z konstytucją

Ustawa zakazująca noszenia strojów takich jak nikab czy burka we wszystkich miejscach publicznych jest zgodna z ustawą zasadniczą - uznała Francuska Rada Konstytucyjna. Zastrzegła jednak, że zakaz nie obowiązuje w publicznych miejscach kultu.

Stuttgart 21 - budowa wstrzymana

Budowa podziemnego dworca kolejowego w Stuttgarcie, o którą stoczono w ubiegłym tygodniu prawdziwą bitwę, została wstrzymana - poinformowała agencja DPA. Prace zostaną zastopowane do czasu rozwiązania sporu - zadecydował oddelegowany do sprawy rozjemca Heiner Geissler. To ogromny sukces demonstrantów.

"Dla władzy najgorsza jest prawda"

Cztery lata po śmierci Anny Politkowskiej Rosjanie wciąż pamiętają o zamordowanej dziennikarce. W czwartek jej przyjaciele z "Nowej Gaziety" zaproponowali przemianowanie ul. Leśnej w centrum Moskwy na ulicę Anny Politkowskiej. To właśnie tam została zamordowana znana dziennikarka i obrończyni praw człowieka.

Gorbaczow wieszczy upadek Europy

Europa traci wpływ na światową politykę - oświadczył w czwartek Michaił Gorbaczow. Ostatni prezydent ZSRR, uczestniczący w konferencji w Sofii uznał, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest utrzymujący się podział kontynentu.

Wykrywacz metali dał mu miliony

Znaleziony w Kumbrii przez poszukiwacza skarbów paradny rzymski hełm z maską został sprzedany na aukcji za zawrotna sumę 2 mln funtów. Wykonany z brązu przedmiot znalazł przy pomocy zwykłego wykrywacza metali amator Crosby Garrett.

Iran bez rakiet i bez odszkodowania

Szef handlującej bronią rosyjskiej korporacji państwowej "Rostiechnologii" Siergiej Czemiezow oświadczył w czwartek, że po anulowaniu kontraktu na dostawę rakietowych systemów przeciwlotniczych S-300 do Iranu odbiorca otrzyma tylko zwrot wpłaconej zaliczki, czyli ok. 166,8 mln dol. Wcześniej Czemiezow informował, że Rosja prowadzi rozmowy z Iranem na temat wypłacenia mu rekompensaty za anulowaną przez Moskwę umowę.

Policja chce się szkolić z milicją Łukaszenki

Polska policja i białoruska milicja chcą organizować wspólne szkolenia. Możliwość współpracy to m.in. efekt kilkudniowej wizyty białoruskich oficerów, którzy przyjechali z wizytą do Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie (Warmińsko-Mazurskie).

Setki nauczycieli zwolnionych za molestowanie

Ponad tysiąc kenijskich nauczycieli zwolniono z pracy w ciągu ostatnich dwóch lat za seksualne wykorzystywanie uczennic. Większość ofiar była w wieku 12-15 lat, a gros przypadków molestowania miał miejsce w wiejskich szkołach podstawowych.

Rumuni żądają informacji o szlamie. Maź już w Dunaju

Węgrzy uspokajają, że czerwony szlam, który dotarł już jednego z trzech koryt Małego Dunaju, nie stanowi wielkiego niebezpieczeństwa. Rumuni zażądali jednak od parlamentu w Budapeszcie o "pełnych informacji" ws. zanieczyszczenia.

BBC: Architekt zamachów z 11 IX był torturowany w Polsce

- Chalid Szejk Mohammed, uważany za architekta zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w USA, był więziony i torturowany w Polsce na kilkanaście miesięcy przed przystąpieniem Polski do UE w 2004 roku - twierdzi brytyjska telewizja BBC.

Janukowycz zapewnia, że chce do Unii

- Wejście do UE jest strategicznym celem Ukrainy, a polepszenie relacji ukraińsko-rosyjskich może pomóc zrealizować ten zamiar - oświadczył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Zaledwie w środę ukraiński parlament odrzucił projekt uchwały o złożenie wniosku akcesyjnego do Unii.

Zmiany kadrowe w Watykanie

Papież Benedykt XVI mianował arcybiskupa Mauro Piacenzę nowym prefektem Kongregacji do spraw Duchowieństwa. Włoch zastąpi odchodzącego na emeryturę brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa.

Strajk paraliżuje centrum Aten

Pracownicy sektora publicznego w Grecji przystąpili do 24-godzinnego strajku. Domagają się od rządu rezygnacji z drastycznych przedsięwzięć oszczędnościowych. Ulicami Aten przeszła też wielotysięczna demonstracja.

Buława wykorzystała "ostatnią szansę"

- Ćwiczebna głowica strategicznej rakiety balistycznej Buława uderzyła w cel. Próbne odpalenie zakończyło się sukcesem - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Dotychczas rakieta zawiodła siedem razy na 12 testów i wojsko zastanawiało się nad zarzuceniem całego projektu.

Pekin boi się Nobla dla dysydenta

Chiny usiłują zapobiec przyznaniu pokojowej nagrody Nobla dla Liu Xiaobo. To chiński dysydent i więzień polityczny. Pekin przekonuje, że działania Liu były skrajnie różne od tych, którymi powinien interesować się Komitet Noblowski.

Rosyjskie myśliwce za 30 mld dolarów

Minister obrony Indii poinformował, że Delhi zamówiło w Rosji 250-300 myśliwców piątej generacji Su T-50. Szacunkowa wartość kontraktu to 30 miliardów dolarów. Nowy samolot Suchoja przechodzi obecnie testy na lotnisku pod Moskwą.

"Zabierzcie bossa mafii z bazyliki"

- Dlaczego herszt bandy morderców z Wiecznego Miasta ma grobowiec w bazylice, żaden Włoch nie jest w stanie tego pojąć - napisał były przywódca Partii Demokratycznej Walter Veltronii, w gazecie "La Repubblica". Polityk ma na myśli Enrico de Pedisa, szefa Banda della Maglina, pochowanego w świątyni jako "dobrodziej kościoła".