Brytyjczycy wypuszczają terrorystów z więzień

46 niebezpiecznych terrorystów zostało, lub niedługo zostanie wypuszczonych z więzień - alarmują brytyjskie media. Jak podaje "Daily Telegraph", rząd musiał stworzyć specjalny program nadzorowania ich po wypuszczeniu na wolność. Może on kosztować nawet 10 milionów funtów rocznie.

Izrael: Iran musi się bać ataku

Premier Izraela Benjamin Netanjahu starał się nakłonić wiceprezydenta USA Joe Bidena do zajęcia ostrzejszego stanowiska wobec Iranu. - Konieczne jest, aby Iran bał się ataku militarnego na swoje obiekty nuklearne - miał według izraelskich mediów powiedzieć premier.

Lepsza Kanada niż USA

Najatrakcyjniejszy kraj świata to Kanada. Tak przynajmniej wynika z rankingu Country Brand Index (CBI), który porównuje siłę marek poszczególnych państw. Kanada zdetronizowała dotychczasowego lidera - Stany Zjednoczone, które spadły w tym roku na czwartą pozycję.

Wojskowe GPS-y myliły Afganistan z Afryką

Polscy żołnierze dostali wadliwe odbiorniki GPS, które nie miały wbudowanej anteny i myliły Afganistan z Afryką - informuje "Gazeta Wyborcza". Sprawa jest jednym z wątków śledztwa korupcyjnego związanego z ustawieniem przetargu z firmą Hertz-Systems.

Kolejna usterka w silnikach A380

Podczas przeglądu silników w samolotach Airbus 380 linii lotniczych Qantas odkryto niepokojący wyciek oleju. - Nie planujemy wznowić lotów tych maszyn przez następne 72 godziny - oświadczył szef linii Alan Joyce. Inżynierowie nie wyjaśnili jeszcze przyczyn czwartkowej awarii silnika A380, która spowodowała jego rozerwanie w locie.

Rząd ostro tnie, ale wygrywa wybory

Grecki rząd premiera Jeoriosa Papandreu przeforsował szereg bolesnych cieć budżetowych i reform, które spotkały się z zaciekłym oporem związków zawodowych. Pomimo tego, jego partia PASOK, według wstępnych wyników, wygrała w niedzielnych wyborach regionalnych.

Sikorski odrzuca włoską ofertę

Polska nie poprze włoskiej inicjatywy utworzenia tzw. grupy G6 w Unii Europejskiej, deklaruje na łamach brytyjskiego "Financial Times" minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski. Włosi zaproponowali, żeby sześć państw, w tym Polska, utworzyły w ramach Unii grupę konsultacyjną, która miała by osłabić dominację Niemiec i Francji.

Watykan: papież nie chciał wywoływać kontrowersji

- Chciałbym, by wiara nabrała nowego wigoru w Europie - mówił Benedykt XVI przed odlotem z Madrytu. A rzecznik Watykanu wyjaśnił, że papież, gdy mówił o laicyzmie w Hiszpanii, nie chciał wywołać kontrowersji. - Pragnął, aby odebrano jego słowa pozytywnie, i dlatego wezwał do spotkania - zapewniał ks. Federico Lombardi

Na szczycie o Kurylach

Japonia i Rosja szukają wspólnego języka w sprawie spornych Wysp Kurylskich. Jak zapowiedziano, dwustronne spotkanie w tej sprawie na najwyższym szczeblu odbędzie się podczas listopadowego szczytu APEC w Jokohamie.

Leśna bitwa o odpady nuklearne

Nawet 50 tys. ludzi, kilkaset traktorów i aktywiści z łopatami próbujący zatrzymać pociąg, po drugiej stronie 16 tys. policjantów - tak wyglądają w Niemczech protesty przeciwko transportowi odpadów radioaktywnych na składowisko w Gorleben w Dolnej Saksonii. Starcia z policją trwały cały dzień, ale pociąg dotarł do Lauenbergu, przedostatniej stacji na swojej trasie.

Plaga nietoperzy trapi kościół anglikański

W Lambeth Palace, rezydencji abp. Canterbury, zwołano pierwsze w historii spotkanie ekspertów, którzy zastanawiali się, co zrobić z plagą trapiącą kościół anglikański. Przedmiotem obrad, było wypracowanie ogólnokrajowej strategii radzenia sobie z... nietoperzami, które gnieżdżą się w co trzecim anglikańskiej świątyni.

Miedwiediew wspiera obrońców praw człowieka

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nałożył weto na nowelizację ustawy o zgromadzeniach, uchwaloną przez Dumę Państwową i Radę Federacji. O niepodpisywanie tego kontrowersyjnego aktu prawnego apelowali do prezydenta obrońcy praw człowieka i opozycjoniści.

Uliczne starcie dwóch rewolucji

Ukraińcy komuniści tradycyjnie postanowili uczcić rocznicę rewolucji październikowej. Zwolenników minionego systemu zebrało się dwa tysiące. Podczas demonstracji doszło do bójki między komunistami, a członkami Komitetu Pomarańczowej Rewolucji 2004 r.

Męskim pocałunkiem w papieża

Papież Benedykt XVI przybył na pielgrzymkę do Hiszpanii z przesłaniem o konieczności wzmocnienia tradycyjnych wartości i przeciwdziałania sekularyzacji. Z jego poglądami nie zgadzają się między innymi hiszpańscy homoseksualiści. W ramach protestu postanowili ostentacyjnie całować się na trasie przejazdu papamobile.

Zniszczyli groby stalinowskich ofiar

36 drewnianych krzyży w uroczysku Kuropaty koło Mińska na Białorusi padło ofiarą wandali - podało Radio Svaboda. Sprofanowany teren kryje masowe groby ludzi rozstrzelanych przez NKWD w latach 1937–1941.

Szukają samolotu rodem z science fiction

Amerykańskie myśliwce piątej generacji F-22 niedawno nie bez problemów weszły do służby, F-35 być może niedługo do niej trafią, a USAF juz myśli o ich następcy. Amerykańskie wojsko wystosowało wstępne zapytanie do firm lotniczych, z prośbą o przedstawienie propozycji myśliwca 6. generacji, który miały by trafić do służby około 2030 roku.

Snajper - rasista z Malmoe schwytany

Po roku poszukiwań, szwedzka policja prawdopodobnie schwytała szaleńca, który terroryzował mieszkańców Malmoe. Mężczyzna z bronią snajperską "polował" na imigrantów. Od początku roku w mieście doszło do 19 ataków na osoby o ciemnej skórze.

Rekordowa zdobycz somalijskich piratów

Somalijscy piraci wytargowali rekordowy okup za porwane statki. W zamian za zwolnienie dwóch jednostek otrzymają 12,3 miliona dolarów. - Właśnie liczymy pieniądze. Niedługo uwolnimy załogi i statki - oświadczył pirat Hussein w rozmowie z agencją Reuters.

Papież poświęcił cud Gaudiego

Benedykt XVI przybył do Barcelony, rozpoczynając drugą część swej dwudniowej wizyty w Hiszpanii. W stolicy Katalonii papież poświęcił powstający od 128 lat słynny kościół Sagrada Familia. Podczas mszy w świątyni, Benedykt XVI podkreślił, że "Kościół sprzeciwia się jakiejkolwiek formie negacji życia ludzkiego i wspiera to, co krzewi porządek naturalny w środowisku instytucji rodziny".

Pracuj za darmo albo stracisz zasiłki

Brytyjski rząd ma nowy pomysł jak radzić sobie z wiecznymi bezrobotnymi, żyjącymi z zasiłków. Osoby, które zostaną ocenione jako nie dość skutecznie starające się o znalezienie zatrudnienia, będą kierowane do przymusowej pracy 30 godzin w tygodniu. Jeśli będę się uchylać, stracą zasiłki na trzy miesiące.

Birmańskie wojsko urządza wyborczą "farsę"

Birmańska hunta wojskowa wspaniałomyślnie zgodziła się na przeprowadzenie pierwszych od 20 lat demokratycznych wyborów. Na wstępie generałowie zastrzegli sobie co najmniej jedną piątą mandatów w parlamencie i zaznaczyli, że i tak będą wyznaczali kandydatów na szefów istotnych ministerstw. Zagraniczni obserwatorzy, ani przedstawiciele opozycji nie są dopuszczani do komisji wyborczych.

Tak Obama tańczy w Indiach

Barack Obama wraz z małżonką przebywa z swoją pierwszą oficjalną wizytą w Indiach. Gospodarze starają się ukazać swój kraj w pozytywnym świetle, licząc na intratne umowy gospodarcze. Udało im się nawet wyciągnąć prezydenta USA i jego żonę na parkiet, gdzie tańczyli z uczniami wizytowanej szkoły.

Policjant zastrzelił 10 osób

W nocy z soboty na niedzielę kenijski policjant zabił 10 osób. Mężczyzna strzelał do ludzi w trzech różnych barach w Siakago, niewielkim mieście ok. 150 km na północny wschód od stolicy kraju Nairobi. Napastnik oddał się w ręce policji.

Imam poszukiwany żywy lub martwy

Jemeńscy prokuratorzy wydali w sobotę nakaz pojmania żywego lub martwego radykalnego imama Anwara al-Awlakiego. Urodzony w USA duchowny nie stawił się na procesie, w którym jest oskarżony o podżeganie do zabijania cudzoziemców.

"Awarie samolotów to nie sabotaż"

Australijskie linie lotnicze Qantas wykluczyły możliwość, by przyczyną poważnych uszkodzeń w dwóch ich maszynach był sabotaż. - To były techniczne awarie - powiedział szef linii Alan Joyce. Tymczasem władze Australii poinformowały, że poszukują metalowej tarczy, która spadła na indonezyjską wyspę Batam

Przez 20 lat udawał księdza

Parafianie w miejscowości Fana koło Werony, przeżyli szok, kiedy okazało się, że ksiądz, którego przez 20 lat słuchali podczas mszy, i któremu się spowiadali, księdzem wcale nie jest. Wiadomość ta wywołała szok wśród parafian. Sprawa wyszła na jaw przypadkiem, gdy 84-latek zachorował.

Jak Luftwaffe wzbogaciło brytyjską historię ogrodnictwa

Pilot Luftwaffe wzbijając się w powietrze na misję rozpoznawczą nad Wielką Brytanią, zapewne nigdy by nie pomyślał, że Brytyjczycy kiedykolwiek będą mu ogromnie wdzięczni za to co robi. Po 66 latach, zdjęcie wykonane przez niemiecki samolot rozpoznawczy, został określone jako "jedno z najważniejszych odkryć ostatnich lat".

Serem chcą uratować Irlandię

Irlandczycy otrzymają już niedługo nietypową pomoc. W najbliższym czasie za darmo dostaną... 53 tony cheddaru wartości prawie 1 mln euro. Minister rolnictwa uznał inicjatywę za świetny sposób na poprawę samopoczucia Irlandczyków.

A400 dostał zielone światło

Program budowy europejskiego samolotu transportowego A400 nieustannie zalicza opóźnienia i wzrost kosztów. Kolejne państwa redukowały zamówienia, a niektóre całkowicie rezygnowały z planowanego zakupu. Teraz pojawiła się nadzieja, że największe militarne przedsięwzięcie Airbus Military nie zakończy się wielką i kosztowną klapą.

Za "laickość i antyklerykalizm". Papież karci Hiszpanię

Europa musi otworzyć się na Boga - mówił Benedykt XVI w homilii podczas mszy w Santiago de Compostela. Papież przebywa z dwudniową pielgrzymką w Hiszpanii. Jeszcze w drodze na miejsce wskazywał, że rozwinęła się "laickość, antyklerykalizm, sekularyzm silny i agresywny".