Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny kryzys gospodarczy. Rząd Arabii Saudyjskiej poinformowała bowiem o zabezpieczeniu 2,2 mld dol. na dokończenie budowy najwyższego budynku świata. Jeddah Tower, czy też Kingdom Tower ma mieć wysokość 1 km i według zapewnień jego budowa zostanie ukończona do 2018 roku. Historia pokazuje, że takim inwestycjom często towarzyszą problemy na rynkach finansowych.
Gigantyczny i to dosłownie projekt Saudyjczyków jest potwierdzeniem globalnego boomu budowlanego. Dotychczas wzniesiono pierwszych 26 pięter drapacza.
Jak wskazuje Business Insider już w tym momencie istnieje co najmniej 27 innych projektów budowy drapaczy chmur w różnych częściach świata, m.in. Nowym Jorku, Rosji, Chinach, czy Dubaju.
Obecnie najwyższym budynkiem świata pozostaje Burdż Chalifa w Dubaju, który został otwarty w 2010 roku i ma "zaledwie" 828 m wysokości.
Szybka detronizacja
Niewykluczona jest jednak szybka detronizacja na fotelu lidera Saudyjczyków.
Do grona wyżej wymienionych państw chce dołączyć Irak z projektem "The Bride" ("panna młoda"). Kompleks ma być wzniesiony na terenie obfitującej w ropę prowincji Basra. Gmach składać się ma z czterech połączonych wież, liczyć ma łącznie 604 pięter oraz ponad 1,5 m kw. powierzchni.
Najwyższa z wież ma sięgać 1152 m nad ziemią, co w przypadku realizacji tego projektu będzie oznaczało, że budynek stanie się wyższy o ponad 150 m od Jeddah Tower.
Przynajmniej na razie Saudyjczycy mogą jednak spać spokojnie. Brak jest bowiem informacji o zabezpieczeniu środków na budowę kompleksu.
Pierwsza dziesiątka najwyższych budynków świata:
1. Burdż Chalifa (ZEA) - 828 m
2. Abraj Al Bait (Arabia Saudyjska) - 601 m
3. World Trade Center (Stany Zjednoczone)- 541,3 m
4. Taipei 101 (Tajwan) - 509 m
5. Shanghai World Financial Center (Chiny) - 492 m
6. International Commerce Centre (Chiny) - 484 m
7. Petronas Towers 1 (Malezja) - 452 m
8. Petronas Towers 2 (Malezja) - 452 m
9. Greenland Square Zifeng Tower (Chiny) - 450 m
10. Willis Tower (Stany Zjednoczone) - 442 m
Wyjątkowy moment
Jako ciekawostkę Business Insider wskazuje, że dotychczasowa budowa wszystkich drapaczy chmur zbiegała się z początkiem kryzysu gospodarczego. W ekonomii, rekordowy wieżowiec może być wiodącym wskaźnikiem koniunktury.
Aby wskazać historyczny trend, JC O'Hara z FBN Securities stworzył prezentację, która zawiera 100-letni wykres przedstawiający dziwną korelację z indeksem Dow Jones Industrial.
Do najważniejszych przykładów należy Sears Tower, którego budowa zbiegła się ze światowym kryzysem gospodarczym w 1970 roku. Podobnie jak budowa Petronas Towers w Kuala Lumpur, pokrywająca się w czasie z azjatyckim kryzysem gospodarczym z 1990 roku.
Autor: mb / Źródło: Business Insider, The Verge
Źródło zdjęcia głównego: Ammar shaker / wikipedia (cc by sa 2.0) / materiały prasowe