Kanibal wpadł, bo niedoszły "obiad" zmienił zdanie

Słowak, który poszukiwał kogoś, kogo mógłby zabić i zjeść, został aresztowany przez policję. Niedoszły kanibal wpadł, gdy Szwajcar, który miał się stać "daniem", zmienił zdanie i zaalarmował funkcjonariuszy.

Demjaniuk skazany. I natychmiast wypuszczony

John Demjaniuk, uznany przez niemiecki sąd za winnego pomagania w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów w Sobiborze i skazany na pięć lat pobytu w zakładzie karnym, w ogóle tam nie trafi. Sąd nakazał wypuścić 91-letniego zbrodniarza po odczytaniu wyroku, motywując swoją decyzję bardzo podeszłym wiekiem skazanego.

Będą walczyć. "Aż odzyskamy swoje nazwiska"

Polacy na Litwie nadal będą walczyli o swoje nazwiska - powiedział przewodniczący Związku Polaków na Litwie (ZWPL), poseł Michał Mackiewicz, komentując czwartkowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pisowni nazwisk w dokumentach litewskich.

Europa się zamyka. Dni Schengen policzone?

Najpierw był apel Francji i Włoch, potem pomysły Komisji Europejskiej. A jeszcze w czerwcu, na szczycie UE, wspólnota może przyjąć nowe reguły dotyczące ruchu granicznego w Unii. Te propozycje, niezależnie od mówienia o ich warunkowości, tymczasowości i wyjątkowości, oznaczają jedno: przywrócenie kontroli na granicach, wyrzucenie obecnego traktatu z Schengen do kosza.

Wyszehradzka grupa bojowa. Polska na czele

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że Polska będzie przewodniczyć grupie bojowej tworzonej przez te kraje - powiedział w czwartek szef MON Bogdan Klich, który w Lewoczy na Słowacji uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy.Oprócz ministrów obrony Polski, Czech, Słowacji i Węgier tworzących Grupę w spotkaniu bierze też udział Ukraina.

Agent CIA o "bułgarskim tropie" w zamachu na Jana Pawła II

Poszlaki o udziale bułgarskich służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku były, lecz nie było na to dowodów - powiedział w wywiadzie dla bułgarskiego dziennika "24 czasa" emerytowany pracownik CIA, David Hunt. Gazeta publikuje też wypowiedzi byłego rezydenta bułgarskiego wywiadu w Rzymie.

Wyskoczył z samolotu i się okaleczył

Uciekł z samolotu, następnie skrył się w kuchni lotniskowej restauracji, zabrał stamtąd nóż, by w chwilę później się poranić. Mowa o pewnym mężczyźnie, który z lotniska Szeremietiewo miał udać się do Soczi. Przyczyny zachowania desperata są jak na razie nieznane.

Elżbieta II pobiła Szalonego Jerzego i goni Wiktorię

Elżbieta II jest drugim najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiej monarchii. Wyprzedziła Jerzego III, który rozpoczął swoje panowanie w drugiej połowie XVIII wieku, a w dziejach zapisał się jako Szalony Król. Obecna królowa panuje już od 59 lat i 95 dni. I goni rekordzistkę, Wiktorię.

Fukushima: Stopiła się część prętów paliwowych

W reaktorze nr 1 uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I poziom wody chłodzącej jest niższy niż sądzono. To wskazuje, iż znaczna część paliwa stopiła się wskutek odsłonięcia - podała eksploatująca elektrownię spółka energetyczna TEPCO.

"Nie możemy wrócić do domu". Czekają na koce i żywność

Setki Hiszpanów, którzy nie mogą wrócić do domów uszkodzonych w środę przez trzęsienie ziemi, ustawiają się w kolejkach po żywność rozdawaną przez ratowników. Do kataklizmu, w którym zginęło osiem osób, doszło w mieście Lorca na południu Hiszpanii.

Litwa wygrywa sądowy spór o pisownię nazwisk

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu przyznał rację Litwie w sporze dotyczącym pisowni nazwisk. Sędziowie wydali orzeczenie w sprawie polskiego małżeństwa z Litwy, którym władze w Wilnie odmówiły polskiej pisowni imienia i nazwiska. Zdaniem Trybunału, obowiązujące na Litwie zasady pisowni nazwisk jedynie przy użyciu litewskiej transkrypcji nie łamią unijnych zasad.

Meble z wkładem wartym 140 mln złotych

42 kilogramy heroiny próbowali przemycić dwaj Malezyjczycy w transporcie mebli. W przeliczeniu na złotówki wartość ładunku sięgnęła ok. 140 milionów złotych.

Kolejny plagiat wśród niemieckich polityków?

Zarzut splagiatowania pracy doktorskiej postawił portal "VroniPlag-Wiki" wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Silvanie Koch-Mehrin. Uczelnia, na której eurodeputowana niemieckiej partii FDP otrzymała tytuł, dopiero sprawdza te doniesienia. Koch-Mehrin już teraz jednak ogłosiła rezygnację ze swych funkcji.

Ocieplenie klimatu zagraża Wi-Fi

Zmiany klimatyczne zagrażają sieciom bezprzewodowym. Ciepła i burzowa pogoda może osłabić ich sygnał - alarmuje brytyjski rząd. Zagrożona globalnym ociepleniem jest także cała infrastruktura kraju.

Premier chciał prowizji od zakupu transporterów?

Prowizja w wysokości 18 mln euro miała zagwarantować przed czterema laty zgodę ówczesnego premiera Czech Mirka Topolanka na zakup austriackich transporterów opancerzonych Pandur - napisał w czwartek czeski dziennik "Mlada fronta Dnes". Propozycję Austriakom złożyć miał lobbysta i doradca premiera, Marek Dalik. Ten zaprzecza, a Topolanek milczy.

USA krytykowały sojusznika za spór z Rosją

USA krytykowały Japonię za jej politykę w sprawie konfliktu terytorialnego z Rosją o Kuryle. Portal Wikileaks ujawnił amerykańską depeszę dyplomatyczną z 2009 roku, gdy premierem Japonii był Taro Aso. Ambasada USA w Tokio informuje przełożonych, że "Japonia nie ma planu negocjowania powrotu Terytoriów Północnych".

Ilu Amerykanów trzeba zabić, żeby sterroryzować USA?

Ilu Amerykanów trzeba zabić, by zmusić Stany Zjednoczone do wycofania się z Bliskiego Wschodu i w jakich miastach przeprowadzić ataki - takie szacunki i plany zapisywał Osama bin Laden w swoim dzienniku. Dokumenty zostały przechwycone przez amerykańskie wojsko podczas akcji w Pakistanie.

Tysiącom ludzi zagraża wielka woda. Missisipi wylewa

- Skutki powodzi w środkowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych mogą dotknąć aż 25 tysięcy ludzi – podaje National Weather Service. Po wyjątkowo śnieżnej zimie i serii silnych wiosennych burz, rzeka Missisipi zalewa brzegi, grunty orne, lasy i domy od Illinois po Luizjanę.

Ofiar kataklizmu mniej, niż wcześniej podawano

- Na ulicach są tysiące zdezorientowanych i przerażonych ludzi. Boją się wracać do swoich domów - przyznaje Rafael Gonzalez Tovar, przedstawiciel władz hiszpańskiego miasta Lorca, które w środę nawiedziły dwa trzęsienia ziemi i wiele wstrząsów wtórnych. Według najnowszych danych zginęło 8 osób, a 160 jest rannych. Wcześniej informowano o dziesięciu ofiarach.

"Kaddafi żyje". Pokazała go telewizja

Libijska telewizja państwowa pokazała spotkanie Muammara Kaddafiego z przywódcami plemiennymi, które - według prezentera - odbyło się w środę w jednym z hoteli w Trypolisie.

Terrorysta z sankcjami

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy nałożyła sankcje na przywódcę afgańsko-pakistańskiego ugrupowania terrorystycznego, Badruddina Haqqaniego, którzy działa w północno-zachodnim Pakistanie w sojuszu z talibami.

Sikorski nie lądował przez dezerterów od Kaddafiego

Zagrożeniem, które uniemożliwiło lądowanie za pierwszym razem w Bengazi samolotu z szefem MSZ Radosławem Sikorskim na pokładzie, okazała się grupa plemienna związana dotychczas z Muammarem Kaddafim. Dotychczas lojalni wobec reżimu żołnierze pojawili się w tym mieście, bowiem postanowili przejść na stronę powstańców.

Akcja ratunkowa w Hiszpanii, pomaga wojsko

Co najmniej dziesięć osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi w prowincji Murcja w południowo-wschodniej Hiszpanii - podały hiszpańskie władze. Wstrząsy miały siłę 5,3 stopnia w skali Richtera. Najbardziej ucierpiała miejscowość Lorca. W akcji ratunkowej bierze udział skierowana przez rząd jednostka wojskowa.

Obama górą. W sondażach

Prezydent Barack Obama ma dużą przewagę nad potencjalnymi kandydatami z Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2012 r. Jednak Amerykanie mają poważne obawy, czy właściwie radzi on sobie z gospodarką - wynika z sondażu Ipsos dla Reutera.

Szef hiszpańskich geologów ostrzegał przed kataklizmem

Szef skupiającego hiszpańskich geologów Colegio Oficial de Geólogos (ICOG) Luis Suarez ostrzegał niemal dokładnie 2 miesiące temu przed silnym trzęsieniem ziemi w Hiszpanii. Powoływał się na historyczne statystyki i monitoring sejsmograficzny.

Internetowy atak w odpowiedzi na sankcje

Profil Parlamentu Europejskiego na Facebooku stał się w nocy z wtorku na środę celem ataku zwolenników prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Strona została zalana pochlebnymi komentarzami pod adresem dyktatora tuż po tym, jak UE objęła sankcjami 13 członków władz syryjskich, w tym brata prezydenta, Mahera.