"Mein Kampf" schodzi na pniu. "Zleciliśmy dodruk kolejnych egzemplarzy"

"Mein Kampf" wraca do księgarń
"Mein Kampf" wraca do księgarń
tvn24
Pierwszy krytyczny nakład "Mein Kampf" rozszedł się błyskawicznietvn24

Ze względu na ogromne zainteresowanie propagandową książką Hitlera "Mein Kampf" jej wydawca - Instytut Historii Współczesnej (IfZ) w Monachium - musi dodrukować kolejne egzemplarze krytycznego wydania publikacji. Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie.

"Mein Kampf" jest dostępny w niemieckich księgarniach od tygodnia. Pierwszy nakład kontrowersyjnej książki w wysokości 4 tys. egzemplarzy zniknął natychmiast z półek. Ponadto już w dniu premiery książki do Instytutu w Monachium nadeszło 15 tys. zamówień - podał dziennik "Berliner Zeitung".

Elastyczna reakcja

"Zleciliśmy dodruk kolejnych egzemplarzy, reagujemy elastycznie na popyt" - zapewnia dyrektor IfZ Andreas Wirsching na swojej stronie internetowej. "Będziemy sukcesywnie zwiększać nakład, aby każdy zainteresowany mógł ją nabyć" - napisał historyk zastrzegając, że nie może wykluczyć, iż na zakup książki trzeba będzie poczekać.

Wirsching zaznaczył, że cena naukowej publikacji - 59 euro - została celowo ustalona na tak niskim poziomie, aby była dostępna nie tylko dla fachowców, lecz także dla szerszego grona czytelników. Traktujemy to jako "wkład do historyczno-politycznego kształcenia społeczeństwa" - wyjaśnił historyk.

Źródło narodowego socjalizmu

Napisana przez Hitlera w latach 20. podczas odbywania kary więzienia książka została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie do tego dzieła. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły. Aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki.

Zdaniem Wirschinga "Mein Kampf" jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu. Krytyczne wydanie "Mein Kampf" ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega sytuacji, w której na rynku ukazałoby się po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii wiele wydań nieopatrzonych komentarzem.

Przypisy i komentarze

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera.

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Program dyktatora

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

Niemiecka minister oświaty Johanna Wanka opowiedziała się za wykorzystaniem naukowego wydania "Mein Kampf" na lekcjach historii. Pomysł ten poparły Związek Nauczycieli Niemieckich, a także władze Bawarii.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IfZ w Monachium