Dreamliner obiera kurs na Warszawę

Najnowocześniejsze dzieło Boeinga zawita dziś do Polski. Boeing 787 Dreamliner wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie w piątek rano. W przyszłości widok takich maszyn ma być w Polsce normą, ponieważ będą latać w barwach PLL LOT. Jednak na najbliższe miesiące to piątkowa wizyta będzie unikalną możliwością zobaczenia 787 na żywo.

EHEC zabiło już 43 osoby

Liczba ofiar śmiertelnych zjadliwego szczepu pałeczki okrężnicy EHEC wzrosła do 43 - poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha.

Zaczną oszczędzać.... od strajku generalnego

Najważniejsze greckie związki zawodowe wezwały do strajku generalnego w dniach 28 i 29 czerwca. W tych dniach parlament ma głosować nad nowym wieloletnim planem oszczędnościowym dla Grecji, który jest warunkiem otrzymania dalszej pomocy od UE. Bez niej kraj najprawdopodobniej zbankrutuje.

Kupili 200 Airbusów w dzień

Na targach lotniczych na podparyskim lotnisku Le Bourget podpisano największy w historii pojedynczy kontrakt na dostawę samolotów. Linia AirAsia zdecydowała się na zakup 200 maszyn A320neo wartych około 18 miliardów dolarów, z opcją na 100 kolejnych. Łącznie w ciągu kilku dni europejski gigant zdobył już około 700 zamówień na swój nowy produkt.

Nobliści przeciwko reżimowi

Światowej sławy pisarze i intelektualiści na czele z Salmanem Rushdie i Umberto Eco wystosowali list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, prosząc, by ta uchwaliła rezolucję potępiającą wystąpienia reżimu prezydenta Asada przeciwko Syryjczykom. Pisarze nazywają je "zbrodnią przeciwko ludzkości."

Cały Teksas usłyszał, jak pilot sklął załogę

Kapitan samolotu lecącego nad Teksasem postanowił ulżyć swoim frustracjom w rozmowie z drugim pilotem. Nie przebierając w słowach przez kilka minut ostro krytykował stewardów i stewardessy. Nie zdawał sobie sprawy, że jego mikrofon zaciął się w pozycji nadawania i jego wypowiedź była emitowana na cały stan. Usłyszała ją rzesza innych pilotów i kontrolerów lotów.

Proces Poczobuta przerwany. Wyrok w piątek?

Sąd w Grodnie ogłosił w czwartek przerwę do piątku w procesie działacza nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta - poinformowali jego adwokaci. W piątek odbędą się wystąpienia końcowe prokuratora i obrońców. Adwokaci nie są jednak pewni, czy tego samego dnia zostanie ogłoszony wyrok. Przed sądem doszło natomiast do utarczek z milicją.

Milczeli w proteście. 450 osób zatrzymanych

Białoruska milicja rozbiła w środę wieczorem demonstrację przeciwko prezydentowi Alaksandrowi Łukaszence w centrum Mińska i wielu innych białoruskich miastach. Zatrzymano blisko 450 osób, w tym dziennikarzy. Większość aresztowanych została jednak szybko zwolniona.

Wielki pożar w fabryce ogrodzeń

W fabryce budującej ogrodzenia w Clayton County wybuchł wielki pożar. Płomienie ogarnęły składowisko na zapleczu zakładu. Helikopter miejscowej telewizji nagrał ścianę ognią pochłaniającą kolejne sterty materiałów.

Obrażanie muzułmanów "w granicach legalnej debaty"

Holenderski poseł Geert Wilders, znany z bardzo ostrych wypowiedzi na temat islamu, został uniewinniony przez sąd w Amsterdamie z zarzutów nawoływania do nienawiści rasowej i religijnej. Zdaniem sędziów antyislamskie wypowiedzi polityka, choć obraźliwe dla wielu muzułmanów, mieszczą się "w granicach legalnej debaty politycznej."

Wjechała w sklep, przygniotła pracownika i uciekła

Wydawało się, że chce zaparkować. Jednak zamiast się zatrzymać, jej samochód wjechał prosto w witrynę sklepową, przygniatając jednego z pracowników sklepu w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Zdarzenie zarejestrowała kamera przemysłowa.

Zdobywca Pulitzera nielegalnym imigrantem

Znany amerykański dziennikarz, pochodzący z Filipin Jose Antonio Vargas, wyznał 18 lat po przybyciu do USA, że jest nielegalnym imigrantem. Trzy lata temu był w zespole reporterskim "Washington Post", który dostał nagrodę Pulitzera z relację ze strzelaniny na politechnice Virginia Tech w 2007 roku.

Kanadyjscy żołnierze nie torturowali Afgańczyków?

Rząd Kanady opublikował w środę część tajnych dokumentów, które jego zdaniem dowodzą, że kanadyjscy żołnierze nie uczestniczyli w domniemanych torturach talibskich więźniów przez afgańskie służby wywiadowcze ani o nich nie wiedzieli. Dokumenty opublikowano dwa lata po tym, jak kanadyjski dyplomata Richard Colvin zarzucił rządowi, że ten zignorował dowody świadczące o tym, że talibscy więźniowie przekazywani afgańskiemu wywiadowi byli poddawani torturom.

Nowa-stara stolica Izraela?

"Przebudzenie w Jerozolimie" - tak nazywa się ruch Izraelczyków, którzy prowadzą na Facebooku akcję nakłaniającą do przeniesienia wszystkich rządowych biur z Tel Awiwu do Jerozolimy.

"Reserved" nie chce sponsorować Litwy

Przedstawicielstwo polskiej firmy Reserved w Wilnie poinformowało w środę, że zrywa współpracę z reality show "Kocham Litwę". Dlaczego? W programie wyemitowało sceny zrywania przed kamerami polskiej tabliczki z nazwą ulicy z prywatnego domu w Ejszyszkach.

Ukradł dolara, bo chciał iść do więzienia

Mężczyzna z Północnej Karoliny ukradł z banku jednego dolara, bo chciał iść do więzienia. Jak przekonuje, nigdy nie był w konflikcie z prawem, a przestępstwo popełnił po to, by dostać darmową opiekę medyczną.

Legendarna broń w anonimowych rękach

Rewolwer należący do legendarnego gangstera Ala Capone osiągnął na aukcji w Londynie cenę 110 tysięcy dolarów i trafił do rąk anonimowego kupca. Cena jest zgodna z oczekiwaniami domu aukcyjnego Christie's, który zajmował się sprzedażą colta.

"Niespodzianka" na szczycie UE

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski wezmą udział w szczycie UE, który rozpoczyna się dzisiaj w Brukseli. Jednym z głównych tematów szczytu ma być reforma strefy Schengen. "Niespodzianką" ma być obecność premier Chorwacji Jadranki Kosor w związku z ogłoszeniem daty akcesji Chorwacji do UE.

"Czuję się dobrze, nie mogę nic mówić"

- Wybaczcie, ale nie mogę udzielać wywiadów. Nie mogę nic powiedzieć - mówił w środę dziennikarzom chiński artysta Ai Weiwei, który został zwolniony z więzienia za kaucją. Zapewnił, że czuje się dobrze i jest szczęśliwy, mogąc wrócić do domu.

Wstrząsy na Pacyfiku

O 23:50 czasu polskiego 130 kilometrów na wschód od japońskiej wyspy Honsiu odnotowano wstrząsy o sile 6,8 stopnia w skali Richtera. Japońskie władze przez kilka godzin czekały na falę tsunami. Na szczęście alarm odwołano.

"Żył w wirtualu" dostał zarzuty w "realu"

Dziewiętnastoletni haker Ryan Cleary, aresztowany we wtorek w Wickford w hrabstwie Essex przez Scotland Yard, usłyszał w środę pięć zarzutów, w tym współpracy z grupą hakerów Lulz Security (LulzSec). Nastolatek prawdopodobnie zaplanował cyberataki m.in. na CIA, Senat USA, koncern Sony i banki - informowały w środę brytyjskie media.

Chiński lotniskowiec wyruszy w morze 1 lipca?

Próby morskie pierwszego w historii chińskiego lotniskowca zostały przyśpieszone. - Okręt wyruszy w morze pierwszego lipca - twierdzi gazeta z Hongkongu, która powołuje się na źródła w chińskiej marynarce. Testy miały zostać przyśpieszone wobec wzrostu napięcia na Morzu Południowochińskim i chęci uruchomienia lotniskowca na 90 rocznicę powstania Chińskiej Partii Komunistycznej.

Zakaz wyjazdów do Saudów po ścięciu pokojówki

Indonezyjskie władze zakazały swoim obywatelom, którzy chcieliby pracować jako pomoc domowa, szukać pracy w Arabii Saudyjskiej. Rozporządzenie zostało wydane po ścięciu w Rijadzie pokojówki, która nie wytrzymała molestowania i złego traktowania i zabiła swojego szefa.

"Alkohol i leki winne antysemickich wybryków"

Przed paryskim sądem rozpoczął się proces słynnego brytyjskiego dyktatora mody Johna Galliano. Były dyrektor artystyczny Diora jest oskarżony o antysemickie wypowiedzi i agresywne zachowanie. Galliano zeznał, że "tak naprawdę nie pamięta dobrze, co się wydarzyło".

7-latek jechał 80km/h. Chciał do taty

Siedmioletni chłopczyk z okolic Detroit w USA bardzo chciał do taty. Tak bardzo, że zabrał samochód mamy i samodzielnie wybrał się w liczącą około 25 kilometrów drogę do domu ojca. Jego podróż przedwcześnie zakończyli policjanci, którzy teraz zachodzą w głowę, jak tak małe dziecko nauczyło się prowadzić, momentami z prędkością ponad 80 km/h.

Tysiąc przeciw Łukaszence. Wygrał OMON

Około tysiąca osób zgromadziło się w centrum Mińska i demonstrowało przeciw władzy Aleksandra Łukaszenki. Służby bezpieczeństwa zareagowały szybko. Demonstranci zostali otoczeni i rozbici przez OMON.

4-latek wisiał za oknem. Żyje

Czteroletni chłopiec wypadł z okna na szóstym piętrze kamienicy w północnych Chinach. Nie spadł jednak, bo jego głowa zaklinowała się między antywłamaniowymi barierkami przymocowanymi do okna. Dramatyczną walkę o to, by wczołgać się z powrotem do mieszkania zauważyli mieszkańcy, którzy zaalarmowali policję.