53 lata w telewizji. I wystarczy

Legenda amerykańskiej stacji CNN, Larry King, ostatni raz poprowadził swój program "Larry King Live". Po 25 latach na wizji 77-letni King idzie na emeryturę. - To koniec pewnej ery - mówią komentatorzy.

Assange: obawiam się ekstradycji do USA

- Niespecjalnie niepokoję się, że mnie wydadzą Szwecji. Mam dużo większe obawy o ekstradycję do USA - oświadczył Julian Assange po zwolnieniu z brytyjskiego aresztu. Wysoki Trybunał podtrzymał wtorkową decyzję sądu niższej instancji o wypuszczeniu twórcy Wikileaks.

Pozywają Putina za oszczerstwo

Czterej współprzewodniczący opozycyjnej Partii Wolności Narodowej "O Rosję bez przemocy i korupcji" zapowiedzieli w czwartek podanie do sądu Władimira Putina. Rosyjski premier publicznie oskarżył ich w czwartek o korupcję i złodziejstwo.

"Jesteśmy na drodze do osiągnięcia celów"

- Dzięki nadzwyczajnym wysiłkom naszych wojsk i cywilów [w Afganistanie] jesteśmy na drodze do osiągnięcia naszych celów - oświadczył Barack Obama, który przedstawił podsumowanie ogłoszonej rok temu strategii militarnej w Afganistanie. Jak powiedział wycofanie części amerykańskich żołnierzy rozpocznie się w lipcu przyszłego roku.

Szklany dom NATO za  680 milionów euro

680 mln euro będzie kosztowała nowa Kwatera Główna NATO. W czwartek w Brukseli położono pod budowę kamień węgielny. Projekt nowej siedziby Sojuszu wygląda imponująco, ale nie wszyscy są zgodni czy budowa powinna ruszyć właśnie teraz.

Lizbona do poprawki

Będą zmiany w Traktacie z Lizbony. Zgodzili się na to szefowie państw i rządów zebrani na szczycie w Brukseli.

Na skraju wojny domowej

Co najmniej sześć osób zginęło na Wybrzeżu Kości Słoniowej w wyniku starć obozów zwolenników dwóch prezydentów: dotychczasowego przywódcy Laurenta Gbagbo i uznawanego przez Zachód za zwycięzcę wyborów Alassane'a Ouattary. Obserwatorzy obawiają się, że starcia mogą doprowadzić do wybuchu kolejnej wojny domowej.

Noblistka Tymoszenko?

Kandydatura Julii Tymoszenko może zostać zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowały w czwartek ukraińskie media. To ma uchronić byłą premier Ukrainy przed represjami ze strony obecnych władz.

Sprawa Assange'a "nie jest polityczna"

Wysunięte przeciwko Julianowi Assange'owi oskarżenie "nie ma charakteru politycznego" - zapewniał w czwartek szwedzki premier Fredrik Reinfeldt. Szwecja domaga się ekstradycji założyciela Wikileaks.

"Kochanka Putina" na okładce "Vogue'a"

Na okładkę styczniowego numeru rosyjskiej edycji "Vogue'a", który jest biblią mody, trafiła Alina Kabajewa, rzekoma kochanka Putina. Podpis między jej nogami głosi: „Jej główne zwycięstwo”. Otoczenie premiera nie komentuje sprawy.

Tajemniczy obiekt nad reaktorem jądrowym

Izraelski samolot wojskowy zestrzelił w czwartek podejrzany obiekt, który przeleciał nad reaktorem jądrowym w Dimonie na pustyni Negew - pisze agencja Reutera, która powołuje się na niezidentyfikowanego bliżej przedstawiciela służb bezpieczeństwa.

Zakaz aborcji u chorej na raka. Irlandia winna

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że zapisany w irlandzkiej konstytucji zakaz aborcji narusza prawa ciężarnych do właściwiej opieki medycznej w przypadkach zagrożenia życia. Trybunał orzekł winę Irlandii, która zakazała aborcji i tym samym uniemożliwiła przerwanie ciąży przez kobietę chorą na raka.

Putin do trybunału za "złodzieja"

Komentarz Władimira Putina do procesu Michaiła Chodorkowskiego oburzył adwokatów więźnia. Według prawników, rosyjski premier wywiera nacisk na sędziego w drugim procesie byłego szefa Jukosu. Adwokaci chcą złożyć skargę w tej sprawie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

"Zostali odcięci od żłoba i chcą wrócić"

Tradycyjnie, jak co roku, premier Władimir Putin prowadził w czwartek tele-dialog z obywatelami. Skomentował między innymi o proces Michaiła Chodorkowskiego. - Złodziej powinien siedzieć w więzieniu - oświadczył rosyjski premier. Putin oceniał też swoich politycznych oponentów. - Chcą władzy i pieniędzy. (...) Zostali odcięci od żłoba i teraz chcą wrócić - oznajmił szef rządu Rosji.

Mężczyźni biczują się do krwi, kobiety płaczą

Procesje z biczowaniem, śpiewy i modlitwa - setki tysięcy irackich szyitów wyszły na ulice Karbali, aby świętować Aszurę. W tym dniu opłakuje się męczeńską śmierć wnuka Mahometa, poległego setki lat temu w bitwie pod Karbalą. Święto Aszury do ataków na rozmodlonych szyitów - nie tylko w Iraku - wykorzystują ekstremiści sunniccy. W środę w Iranie w samobójczym ataku w pobliżu meczetu zginęło 38 pielgrzymów.

Zablokowali antypolską ustawę w Sejmie

Parlament Litwy Seimas (pol. Sejm) nie zagłosuje dzisiaj nad ustawą ograniczającą szkolnictwo mniejszości narodowych. Ten punkt obrad, zablokowany głosami posłów Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, został wycofany z porządku obrad i przełożony na inny termin. Jeśli nowelizacja ustawy o oświacie przejdzie w obecnym kształcie, pogorszy to sytuację mniejszości narodowych na Litwie.

Korea znów poćwiczy na ostrzelanej wyspie

Korea Południowa planuje przeprowadzenie kolejnych ćwiczeń artylerii na wyspie Yeonpyeong. Manewry mają rozpocząć się pomiędzy sobotą a wtorkiem. Po ostatnich ćwiczeniach na spornym terenie wyspa została ostrzelana przez armię Korei Północnej. Zginęły wówczas cztery osoby.

Castro: Assange rzucił Amerykę na kolana

Założyciel Wikileaks rzucił Amerykę na kolana - napisał Fidel Castro w opublikowanym w środę artykule "Imperium na ławie oskarżonych". Zdaniem kubańskiego przywódcy, publikacje portalu stały się problemem nawet dla największego światowego imperium, jakim są Stany Zjednoczone.

Tajne rozmowy amerykańskiego giganta z Iranem?

Chevron, światowy gigant naftowy, negocjował z Iranem powstanie transgranicznego pola naftowego, pomimo twardych sankcji ONZ ograniczających wszelkie interesy z Teheranem dotyczące paliw. Z depeszy ujawnionej dzięki Wikileaks wynika, że o rozmowach amerykańskich nafciarzy z Iranem miał informować iracki premier Nouri al-Maliki.

Pożegnali słynne Harriery

Harriery odchodzą po 30 latach służby w Królewskich Siłach Powietrznych. Słynne samoloty odrzutowe wykonały w środę ostatnie loty. Żegnały je tysiące Brytyjczyków.

Samolot rozbił się w Himalajach. 22 ofiary

Zginęły wszystkie 22 osoby, które były na pokładzie samolotu linii Tara Air, z którym kontakt stracono w środę. Wrak maszyny typu Twin Otter odnaleziono u podnóża Himalajów we wschodnim Nepalu.

Arabowie czekają na "poważne" propozycje USA

Liga Państw Arabskich nie wróci do negocjacji w sprawie porozumień pokojowych miedzy Izraelem a Palestyńczykami. - Negocjacje nie będą podjęte do czasu, gdy USA zaproponują poważne propozycje dotyczące kwestii spornych - powiedział sekretarz generalny Ligi, Amr Moussa, po spotkaniu w siedzibie głównej w Kairze.

Rządowa mafia nerkowa?

- Armia Wyzwolenia Kosowa (UCK) zabijała jeńców wojennych i sprzedawała ich organy - twierdzi sprawozdawca Rady Europy Dick Marty. Policja Unii Europejskiej w Kosowie oznajmiła, że szuka "twardych faktów", które potwierdziłyby te zarzuty.

Lodowa latarnia morska

To prawdopodobnie największa lodowa rzeźba na świecie. Stworzyła ją natura za pomocą formy postawionej przez człowieka. Rzeźbą jest bowiem latarnia nad jeziorem Erie, pokryta grubą warstwą lodu od szczytu po podstawę.

Activia nie tak aktywna?

Firma Danone (w USA znana pod nazwą Dannon) zgodziła się wypłacić 21 mln dolarów odszkodowania za wprowadzające konsumentów w błąd reklamy jogurtu Activia i napoju DanActive. Według amerykańskich władz, koncern "przesadza" co do właściwości jego produktów. To nie pierwsza ugoda i odszkodowanie wypłacone przez Danone w USA w podobnej sprawie.

Al Kaida planuje zamachy w Europie w Boże Narodzenie

- Zamach samobójczy w Sztokholmie to pierwszy z serii ataków w Europie i USA, które Al-Kaida chce przeprowadzić podczas świąt Bożego Narodzenia - miał zeznać terrorysta pojmany w Iraku. Bagdad poinformował Interpol o "krytycznym zagrożeniu" zamachami w Europie.

We trójkę na orbitę

Rosyjska rakieta wyniosła na orbitę statek Sojuz z trójką kosmonautów. Amerykanka, Rosjanin i Włoch będą stanowić część załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ciasnej kapsule spędzą dobę, zanim dotrą do swojego nowego domu w kosmosie.

Śmiercią groziły jej specsłużby i Kadyrow

- Anna Politkowska "nieustannie" otrzymywała pogróżki. Pogodziła się z tym, że może zostać zamordowana w każdej chwili - pisali amerykańscy dyplomaci z Moskwy. Z depeszy ujawnionej przez Wikileaks wynika, że główni podejrzani o zabójstwo dziennikarki to środowisko rosyjskich służb specjalnych oraz otoczenie moskiewskiego namiestnika Czeczenii - Ramzana Kadyrowa.

"Olbrzymia porażka" amerykańskiej tarczy

Nie powiódł się kolejny test amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej. Oznacza to, że na 15 prób tylko osiem zakończyło się powodzeniem. - To olbrzymia porażka dla testów tego bardzo skomplikowanego systemu - stwierdził Riki Ellison, szef Missile Defense Advocacy Alliance, organizacji lobbującej na rzecz tarczy.