Były rzecznik prezydenta pod lupą śledczych

 
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew rządzi krajem twardą rękąwikipedia.org

Urząd antykorupcyjny w Kazachstanie poinformował, że prowadzi śledztwo w sprawie szefa krajowego stowarzyszenia dziennikarzy Sejtkazego Matajewa w związku z podejrzeniem o kradzież i uchylanie się od płacenia podatków.

Agencja Reutera zauważa, że dochodzenie wobec Matajewa zostało wszczęte na mniej niż miesiąc przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 20 marca oraz wpisuje się w falę ostatnich represji wobec mediów i politycznych działaczy krytycznych wobec rządu. Matajewowi, który był przesłuchiwany wraz z synem Asetem, szefem kazachskiej agencji informacyjnej KazTAG, grozi od sześciu do 12 lat więzienia - poinformował urząd antykorupcyjny.

W wydanym oświadczeniu Matajew zapewnił, że on i jego syn są niewinni, a kierowane pod jego adresem oskarżenia to atak na wolność prasy w Kazachstanie.

Były rzecznik prezydenta

W latach 1991-1993 Matajew pracował jako rzecznik prasowy prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, a obecnie znany jest jako przewodniczący Krajowego Klubu Prasy. Siedziba Klubu w Ałma-Acie często służy jako miejsce konferencji prasowych organizowanych przez biznesmenów, polityków i aktywistów. Według opozycjonistów i obrońców praw człowieka władze Kazachstanu ograniczały w ostatnich latach wolność prasy. Reuters przypomina, że w 2014 roku sąd nakazał likwidację magazynu "Adam Bol", znanego z często krytycznego stanowiska wobec włądz, pod zarzutem "uprawiania propagandy na rzecz wojny". Od grudnia 2015 roku w areszcie przebywa Guzal Bajdalinowa, właścicielka i dziennikarka portalu informacyjnego Nakanune.kz; zarzuca się jej rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji zagrażających porządkowi publicznemu.

Autorytarne państwo

75-letni Nazarbajew, którzy rządzi Kazachstanem od 1989 roku, w styczniu rozpisał przyspieszone wybory parlamentarne. Zdaniem analityków to taktyczne posunięcie, które ma mu pozwolić na uniknięcie wyborów później w ciągu roku, gdy sytuacja gospodarcza kraju może się pogorszyć. Spadające ceny ropy naftowej, która jest głównym towarem eksportowym Kazachstanu, szkodzą gospodarce kraju i zmusiły władze do zrezygnowania w sierpniu 2015 roku ze sztywnego przywiązania krajowej waluty, tenge, do dolara amerykańskiego. Od tego czasu tenge straciło połowę wartości wobec dolara.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org