Niekończąca się opowieść o rosyjskich rakietach

Rosyjskie S-300 posiadają między innymi Grecy
Rosyjskie S-300 posiadają między innymi Grecy
Źródło: MO Grecji

Iran negocjuje z Rosją zakup unowocześnionej wersji pocisków rakietowych ziemia-powietrze S-300 - poinformowało irańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Podkreślono, że ten typ uzbrojenia zaspokaja potrzeby sił zbrojnych Iranu. Temat kontraktu ciąży na stosunkach obu krajów od 2007 roku, a od kwietnia 2015 roku cyklicznie co kilka miesięcy ogłaszana jest jego finalizacja. Bez efektów.

W niedzielę z wizytą w Teheranie przebywał rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Wtedy właśnie miało dojść do rozmów na temat zakupu nowoczesnego systemu uzbrojenia - poinformował w poniedziałek rzecznik irańskiego MSZ Hosejn Dżaber Ansari.

- Iran negocjuje z Rosją w sprawie zaspokojenia swych potrzeb wojskowych. (...) Jedną z poruszonych kwestii był zakup przyszłej generacji systemu rakietowego S-300 - powiedział Ansari cytowany przez agencję prasową IRNA.10 lutego irański minister obrony Husejn Dehkan informował agencję Fars, że dostawy systemu S-300 rozpoczną się w ciągu dwóch miesięcy.W zeszłym tygodniu rosyjskie media informowały, że Iran zainteresowany jest także zakupem nowoczesnego systemu S-400, jednak na razie w tej sprawie nie rozpoczęły się negocjacje. Agencja Reutera zwraca uwagę, że nie wiadomo czy w swej wypowiedzi dla agencji IRNA rzecznik Ansari miał na myśli właśnie pociski rakietowe ziemia-powietrze S-400, które mają zasięg do 400 km.

Niekończąca się opowieść

Rosja i Iran zawarły kontrakt na dostawę systemów obrony powietrznej S-300 jeszcze w 2007 roku. Na mocy tego porozumienia Rosja miała dostarczyć Iranowi co najmniej pięć takich systemów. Realizacja została zawieszona w związku z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2010 roku, wprowadzającą sankcje przeciwko Teheranowi, w tym zakaz dostarczania mu nowoczesnego uzbrojenia. W odpowiedzi Iran złożył wniosek o międzynarodowy arbitraż przeciwko Rosji.14 lipca 2015 roku sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.W kwietniu 2015 roku prezydent Rosji Władimir Putin uchylił zakaz dostaw systemów S-300 Iranowi. Decyzja Putina, który podpisał dekret zezwalający na eksport S-300 do Iranu, wywołała krytykę i zaniepokojenie ze strony USA, Izraela i UE.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: