Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się w liście do Charles'a Michela, szefa Rady Europejskiej, by przywódcy Unii zajęli się na zbliżającym się szczycie sprawą praworządności na Malcie. Delegacja Parlamentu Europejskiego, która na początku grudnia była na Malcie z misją, "zidentyfikowała kilka poważnych problemów" w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

W Wielkiej Brytanii trwają przedterminowe wybory do Izby Gmin. Swoje głosy oddali już prawie wszyscy liderzy głównych partii politycznych, z wyjątkiem Nigela Farage'a, który tym razem nie ubiega się o miejsce w parlamencie. Jedynym z politycznych przywódców, który mógł zagłosować na samego siebie, był przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn.

Papież Franciszek w ogłoszonym w czwartek orędziu na Światowy Dzień Pokoju przestrzegał przed fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. "Wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania" - napisał. Dodał też, że "nawet odstraszanie nuklearne może stworzyć jedynie złudne bezpieczeństwo".

Dwóch pracowników ambasady Niemiec w Moskwie ma opuścić Rosję w ciągu siedmiu dni - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Działanie jest odpowiedzią Moskwy na wydalenie z Berlina dwóch rosyjskich dyplomatów w związku z sierpniowym zabójstwem obywatela Gruzji w stolicy Niemiec. "Krok bezpodstawny, który wysyła zły sygnał" - komentuje niemieckie MSZ.

Przedstawiono niepełny i wprowadzający w błąd obraz rzeczywistej sytuacji w stanie Rakhine - mówiła w środę Aung San Suu Kyi podczas drugiego dnia przesłuchań w sprawie ludobójstwa Rohindżów. Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości ONZ w Hadze rozpoczął się we wtorek proces w sprawie ludobójstwa muzułmańskiej mniejszości Rohindżów w Birmie.

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen - poinformowały służby prasowe Stałego Przedstawicielstwa Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej.

"Po mamie, dla której stracił głowę Marlon Brando, odziedziczyła urodę. Ona musi zadowolić się (tak się mówi) Giuseppe Contem" - pisze włoska "La Repubblica" o partnerce premiera kraju. Wizyta Contego i Olivii Paladino na imprezie charytatywnej w Neapolu wywołała niemałe poruszenie w mediach. Dziennikarze chcą dostarczyć Włochom jak najwięcej informacji na temat kobiety, którą ostatnio oficjalnie widziano, kiedy w 2018 roku startował rząd.

W czwartek nad ranem, po kolejnym fiasku utworzenia rządu, parlament Izraela podjął decyzję o samorozwiązaniu. Nowe wybory parlamentarne odbędą się 2 marca 2020 roku. Będzie to trzecie głosowanie w Izraelu w ciągu niespełna roku.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego "faktycznie postawiła na jednej płaszczyźnie agresorów nazistowskich i Związek Radziecki i niemal obwinia ZSRR na równi z Niemcami o rozpętanie drugiej wojny światowej" - ocenił w środę prezydent Rosji Władimir Putin. Uznał, że jest to "bezpardonowym kłamstwem". Chodzi o rezolucję, w której PE ocenił, że wybuch wojny był bezpośrednim skutkiem paktu Ribbentrop-Mołotow.