Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.
Zaprezentowany w 2024 roku plan Międzynarodowej Stacji Badawczej na Księżycu (ILRS) zakłada zbudowanie do 2035 r. "podstawowego modelu". Miałby on powstać na południowym biegunie naszego naturalnego satelity.
Misja Chang’e 8, która zaplanowana jest na 2028 r., ma przygotować grunt pod budowę stałej, załogowej bazy księżycowej. Chiny, które dysponują własną stacją kosmiczną, chcą do 2030 roku wysłać taikonautów na Księżyc.
Elektrownia jądrowa na Księżycu
Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos przekazała w zeszłym roku plany budowy elektrowni jądrowej na powierzchni Księżyca wraz z Chińską Narodową Administracją Kosmiczną do 2035 roku w celu zasilania ILRS.
- Źródłem energii dla bazy mogą być także wielkopowierzchniowe panele słoneczne, które zostaną rozmieszczone na powierzchni Srebrnego Globu - przekazał w czwartek na konferencji Pei Zhaoyu, główny inżynier chińskiej misji Chang’e 8.
Chiński harmonogram budowy placówki na południowym biegunie Księżyca zbiega się z programem Artemis amerykańskiej agencji NASA, którego celem jest umieszczenie amerykańskich astronautów z powrotem na powierzchni Księżyca w grudniu 2025 r.
Zgodnie z planami ogłoszonymi przez chińską agencję kosmiczną CNSA i rosyjski Roskosmos, ILRS ma dawać możliwość prowadzenia długoterminowych badań z wielu dziedzin, a w dalszej perspektywie także stanowić bazę dla misji załogowych.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock