- Moi bracia powiedzieli: żeby ocalić honor rodziny, będziemy musieli cię zabić - mówi Emrullah, który w październiku razem ze swoim partnerem zorganizował pierwsze gejowskie wesele w Turcji. Potem stracił pracę i mieszkanie. Jego partner Ekin z kolei ma problem, żeby kontynuować studia: - Wszyscy nam mówią: co do diabła? Nikt nie rozumie, że chcemy być po prostu szczęśliwi.

Zakażony ebolą lekarz ze Sierra Leone, którego stan jest określany jako krytyczny, przyleciał w sobotę do USA. Został przetransportowany do specjalistycznego ośrodka w stanie Nebraska, gdzie będzie leczony.

Władimir Putin opuści szczyt G20 wcześniej niż planował - taka plotka pojawiła się w czasie szczytu G20 w sobotę. Miała to być odpowiedź rosyjskiego prezydenta na nieprzyjemne przywitanie przez zachodnich polityków w Brisbane w Australii, gdzie obradują szefowie największych gospodarek świata. Rzecznik Kremla zdementował jednak te doniesienia i zapewnił, że Putin zostanie do końca.

Rosja chciałaby być trzecim światowym biegunem i wrócić do statusu superpotęgi globalnej - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef dyplomacji Andrzej Olechowski. Niestety wbrew swojej woli Putin odgrywa w ostatnim czasie wyłącznie rolę obserwatora, a nie głównego gracza. - To był zły tydzień dla Putina i Rosji - dodał polityk.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zniósł specjalny status Donbasu - podała w sobotę Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO). Władze dwóch samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy miały z niego korzystać przez trzy lata. W ramach postanowienia "republiki" miały w grudniu przeprowadzić wybory samorządowe i korzystać z ukraińskich dotacji rządowych. Separatyści od samego początku odrzucali te postanowienia.

Czy Izrael, państwo stowarzyszone z Unią Europejską, byłby gotowy poświęcić część suwerenności i wstąpić do UE? Choć taki scenariusz ma wielu entuzjastów w samym Izraelu, to zdaniem dr Patrycji Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych jest nierealny. - Izrael jest jednym z niewielu na świecie w pełni suwerennych państw - powiedziała w programie "Tu Europa", dodając, że Izraelczycy nigdy nie zrezygnują z idei leżących u fundamentów ich państwa.

Ameryki nie odkrył Krzysztof Kolumb, a muzułmanie - stwierdził w sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Właśnie dlatego - jego zdaniem - na Kubie należy odbudować meczet, o którym miał pisać w swoich dziennikach Krzysztof Kolumb. Erdogan zaproponował, że Turcja sfinansuje budowę, ale potrzeba na to zgody społeczności muzułmańskich w państwach latynoamerykańskich.

Plan był taki: przywódca dostaje do potrzymania niedźwiadka koalę, głaszcze go przez chwilę, robi zdjęcie i oddaje zwierzę obsłudze. Wszystko skomplikowało się, kiedy zwierzaka miał potrzymać prezydent Rosji Władimir Putin. Mały koala - jak donoszą australijskie media - mocno wbił pazury w ramię Putina. Cała sytuacja podobno bardzo rozbawiła premiera Australii.

NATO zamierza utworzyć "tymczasowe" siły szybkiego reagowania, zdolne już w 2015 r. do działania wobec ewentualnego zagrożenia ze strony Rosji. Niemcy i Holendrzy mają stanowić trzon jednostki, która ma wypełnić lukę do czasu powstania planowanej szpicy - podał "Die Welt". Informacje te zdaje się potwierdzać samo dowództwo dwunarodowego korpusu z Muenster w Niemczech, który na Facebooku już ogłosił się tym mianem.

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji ustalili projekt harmonogramu stopniowego wycofania oddziałów i sprzętu wojskowego z ogarniętych konfliktem terytoriów wschodniej Ukrainy - poinformowała w sobotę Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. OBWE nie odniosła się w oświadczeniu w żaden sposób do faktu, że w ostatnich tygodniach z Rosji do Donbasu wjechały setki czołgów i być może tysiące żołnierzy.

Ideologia Putina znajduje się "w pełnym rozkwicie". Rosja zaczęła marzyć o potędze, opierając się na złudzeniach o swojej wielkości - twierdzi prof. Zbigniew Brzeziński. Były doradca prezydenta Cartera i jeden z największych znawców rosyjskiej polityki na Zachodzie tłumaczy, że Kreml konsekwentnie realizuje strategię "dzielenia Europy" i "rozbijania europejsko-amerykańskiego sojuszu". Jedną z dróg do celu, którym jest wpędzenie Zachodu w "paraliż" ma być wzbudzenie realnego strachu przed możliwością wybuchu wojny atomowej.

Przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA gen. Martin Dempsey przybył w sobotę do Iraku z niezapowiedzianą wizytą. Dowódca amerykańskiej armii chce sprawdzić postępy w przygotowaniach do szkolenia irackich i kurdyjskich sił w walce z Państwem Islamskim (IS).

Oficjalnie otwierając szczyt G20 premier Australii Tony Abbott zapowiedział w sobotę, że przywódcy najbogatszych państw świata skoncentrują się na problemach związanych z pobudzeniem wzrostu gospodarczego i zwiększeniem liczby miejsc pracy. Tymczasem przed budynkiem, w którym odbywają się obrady przywódców trwa pokojowa manifestacja, której uczestnicy są niezadowoleni m.in. z obecności w Brisbane Władimira Putina.