Rosyjski sąd przedłużył areszt domowy dla reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa

[object Object]
Sąd przedłużył areszt domowy dla reżysera Kiriłła SieriebriennikowaTVN24 BiS
wideo 2/3

Sąd w Moskwie na środowej rozprawie w procesie reżysera Kiriłła Sieriebriennikowa zadecydował o przedłużeniu do 3 kwietnia przyszłego roku aresztu domowego dla tego twórcy i jego współpracowników, oskarżonych wraz z nim o defraudację środków publicznych.

W areszcie domowym pozostaną Sieriebriennikow, Jurij Itin i Sofia Apfelbaum - zadecydował sąd na wstępnym posiedzeniu, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Kolejną rozprawę wyznaczył na 25 października.

Adwokaci prosili w środę o zwrócenie akt sprawy karnej do prokuratury, na co sąd się nie zgodził.

Oskarżony o defraudację państwowych środków

Sieriebriennikow, szef moskiewskiego teatru Centrum Gogola i jeden z najbardziej znanych rosyjskich reżyserów teatralnych i filmowych, został zatrzymany w sierpniu 2017 roku.

Zarzucono mu zdefraudowanie środków publicznych przeznaczonych na działalność grupy teatralnej Siódme Studio. Zarzuty wobec reżysera i jego współpracowników - Apfelbaum, Itina i Aleksieja Małobrodskiego - mówią o zagarnięciu w latach 2011-13 łącznie 133 milionów rubli.

Śledczy twierdzą, że zdefraudowane zostały środki przeznaczone na spektakle przygotowywane w ramach projektu popularyzacji sztuki współczesnej o nazwie Platforma.

Spośród wszystkich podejrzanych do winy przyznała się jedynie była księgowa Siódmego Studia Nina Maslakowa, która zawarła ugodę ze śledczymi. Sieriebriennikow określa zarzuty jako absurdalne. W obronie reżysera i jego współpracowników wypowiadali się liczni działacze kultury i artyści.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/SERGEI ILNITSKY