Pobrali się zaledwie rok temu. Zginęli razem w zamachu

Yilmaz i Gukhan Elmascan pobrali się zaledwie rok temu. - Nie mogli się sobą nasycić - wspomina ojciec dziewczyny, Yusuf. Para wspólnie brała udział w sobotniej demonstracji w Ankarze, w czasie której doszło do najkrwawszego zamachu terrorystycznego w historii Turcji.

Kurdowie zapowiadają ofensywę na stolicę Państwa Islamskiego

W ciągu kilku tygodni rozpoczniemy ofensywę skierowaną na główną bazę bojowników Państwa Islamskiego w Rakce, poinformował głównodowodzący sił kurdyjskich wchodzących w skład syryjskiej opozycji. Operacja prawdopodobnie będzie miała wsparcie amerykańskiego lotnictwa.

350 batów za wino. "On tego nie przeżyje"

Brytyjski emeryt, złapany w Arabii Saudyjskiej na posiadaniu domowej produkcji wina, został skazany na karę więzienia i 350 batów. Jego rodzina apeluje do rządu o pomoc i argumentuje, że starszy mężczyzna nie przeżyje tej kary. Interwencję w jego sprawie zapowiedział premier David Cameron.

Chińczycy krytykują Moskwę i Waszyngton: zimna wojna się skończyła

Najważniejsza państwowa chińska gazeta "People’s Daily" oskarżyła Stany Zjednoczone i Rosję o przywrócenie swojej zimnowojennej rywalizacji poprzez zaangażowanie w działania zbrojne w Syrii. Podkreślono jednak, że te czasy się już skończyły i oba mocarstwa powinny dziś dążyć do rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Parlament zgadza się na przełomowe porozumienie

Irański parlament przegłosował ustawę zatwierdzającą historyczne porozumienie ze światowymi mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Teraz decyzję parlamentu musi zatwierdzić Rada Strażników, która nadzoruje prace posłów.

"Dla Iranu Polska jest krajem przyjaznym"

Pamiętamy o serdeczności, z jaką Irańczycy przyjęli naszych rodaków w 1942 r. i dziękujemy za pomoc w dbaniu o nasze miejsca pamięci – mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek do wtorku przebywa w Iranie.

Niemcy przedłużają kontrole graniczne

Niemieckie władze chcą utrzymać do początku listopada kontrole na swoich granicach państwowych przywrócone miesiąc temu w celu zahamowania napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki - poinformował tygodnik "Der Spiegel" w swoim wydaniu internetowym.

Była faworytką, jest w opałach. Polityczny bój demokratów

Jej nominacja miała być formalnością, tymczasem jest w tarapatach. Jeśli więc nie Hillary Clinton, to może Bernie Sanders, który sam mówi o sobie, że jest socjalistą. Albo obecny wiceprezydent, który ma duże poparcie, choć nawet nie ogłosił, że wystartuje? Za kilkadziesiąt godzin Clinton i Sanders zmierzą się w pierwszej prezydenckiej debacie. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Kamienie, podpalone radiowozy. Demonstracje w Kosowie

Na ulicach stolicy Kosowa - Prisztiny doszło w poniedziałek wieczorem do starć demonstrantów z policją po zatrzymaniu i przesłuchaniu Albina Kurtiego, przywódcy opozycyjnej, radykalnie nacjonalistycznej partii Veteovendosje (Samookreślenie).

Kolejny atak nożem w Izraelu. Czwarty tego dnia

Izraelski żołnierz został wieczorem ugodzony nożem w autobusie w Jerozolimie, sprawcę ataku zabili członkowie sił bezpieczeństwa - podała policja. Był to czwarty w ciągu dnia atak z użyciem noża w Izraelu.

Duchowni będą musieli legitymować się "dyplomem laickości"

Imamowie przyjeżdżający nauczać do Francji będą musieli zaopatrzyć się w uniwersytecki dyplom z laickości. Pierwsze porozumienie w tej sprawie podpisano z Algierą - poinformował w szef MSW Bernard Cazeneuve, odpowiadający w rządzie za wyznania.

Król odpowiada krytykom: wykorzystują tragedię w Mekce

Król Arabii Saudyjskiej Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud stanowczo sprzeciwił się jakiemukolwiek podawaniu w wątpliwość organizacji pielgrzymki do Mekki przez jego kraj. Podczas tegorocznej pielgrzymki zginęło według oficjalnych danych 769 osób.

"Pełzający Afganistan z elementami Libii i Somalii"

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura poinformował, że tego samego dnia uda się na rozmowy do Moskwy, a potem do Waszyngtonu. Wszczęcie dialogu między władzą i opozycją w Syrii stało się jeszcze pilniejszą kwestią - podkreślił.

Policja przestała pilnować Assange'a. Za drogo

Brytyjska policja zrezygnowała z całodobowej obecności przed ambasadą Ekwadoru w Londynie, gdzie od 2012 roku przebywa założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange, chroniąc się przed ekstradycją do Szwecji. Głównym powodem decyzji są koszty operacji.

Przybywa państw, które ostrzegają przed podróżą do Turcji

Chiny dołączyły w poniedziałek do grona szesnastu państw, które ostrzegają przed podróżowaniem do Turcji. Polskie MSZ już od lipca zaleca, by w ogóle nie podróżować do południowo-wschodniej części tego kraju, a także ostrzega przed odwiedzaniem pozostałych regionów kraju.

Policzyli, ile kosztuje Rosjan wojna w Syrii

Operacja wojskowa rosyjskiego lotnictwa w Syrii pochłonie co najmniej 1 mld euro rocznie, jeśli obecna skala zaangażowania pozostanie bez zmian - podaje tygodnik "Kommiersant-Diengi", powołując się na Ministerstwo Obrony. W operacji uczestniczy 50 samolotów.

Spór w UE o rolę Asada w Syrii. "Były różne głosy"

Trwały pokój w Syrii jest niemożliwy pod obecnym kierownictwem tego kraju - oceniła Unia Euroejska. Z drugiej strony, Unia przyznała jednak, że prezydent Baszar al-Asad może odgrywać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. O takiej roli prezydenta Syrii mówiła wczesniej kanclerz Niemiec, choć sprzeciwiały się temu Londyn i Paryż.

Turcy "mają sprawne lotnictwo", ale NATO gotowe do pomocy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że Turcja, będąca członkiem NATO, może liczyć na pomoc Sojuszu, jeśli będzie taka potrzeba. Odniósł się do niedawnych naruszeń przestrzeni powietrznej przez rosyjskie lotnictwo prowadzące operację w Syrii.