Władze: Tunezyjczyka szkolili razem z zamachowcami z muzeum Bardo

Seifedin Rezgui, który w piątek zastrzelił 39 osób w ataku terrorystycznym w nadmorskim kurorcie Susa, przeszedł szkolenie militarne w Libii - poinformował we wtorek tunezyjski sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafik Chelly. Wcześniej do takich informacji dotarła brytyjska telewizja Sky News. Dowiedziała się także, że zamachowiec był od 4 lat członkiem 5-osobowej komórki terrorystycznej. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Niemcy zaczną się zbroić. "Bezpieczeństwo wymaga inwestycji"

Minister obrony Niemiec zadeklarowała znaczące zwiększenie wydatków na wojsko. Mają one docelowo sięgnąć zalecanych przez NATO 2 procent PKB, co oznaczałoby niemal podwojenie budżetu Bundeswehry i możliwość jej gwałtownego dozbrojenia. - Bezpieczeństwo wymaga inwestycji - zadeklarowała Ursula von der Leyen.

Przywrócili ruch w Eurotunelu. Blokowali go strajkujący

W tunelu pod Kanałem La Manche we wtorek od godz. 17 przywrócono ruch, blokowany w tym dniu przez trzy godziny w Calais przez strajkujących pracowników firmy zapewniającej przeprawę - poinformował rzecznik spółki Eurotunnel.

Negocjacje nuklearne wydłużone o tydzień

Obecnie obowiązujące ramowe porozumienie z Iranem dotyczące jego programu nuklearnego zostało przedłużone do 7 lipca - powiadomił we wtorek Departament Stanu USA. Taką decyzję podjął Iran i 6 mocarstw negocjujących z nim warunki dalszego, stałego porozumienia.

Córka czyli problem? W Indiach ta kampania robi furorę

Problem dyskryminacji kobiet w Indiach poruszany jest od dawna. Poglądy, choć powoli, to jednak ulegają zmianie, a pokazuje to między innymi akcja premiera Indii. Narendra Modi namawia indyjskich mężczyzn do pokazywania zdjęć z córkami w mediach społecznościowych.

Benedykt XVI wpadł do Franciszka przed urlopem

Papież Franciszek spotkał się we wtorek w Watykanie z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI. Podczas około 30-minutowej rozmowy, Franciszek życzył swojemu poprzednikowi udanego pobytu w papieskiej letniej rezydencji w Castel Gandolfo.

Niepodległość państw bałtyckich na celowniku rosyjskiej prokuratury

Najpierw była sprawa przekazania Ukrainie Krymu w 1954 roku. Teraz Prokuratura Generalna Rosji sprawdza, czy uznanie w 1991 r. niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii przez władze ZSRR było legalne. O sprawie poinformowała rosyjska agencja Interfax. Rosyjska opozycja twierdzi, że prokuratura nie ma takich uprawnień. Litewskie MSZ nazwało dochodzenie prokuratury "absurdem prawnym, moralnym i politycznym".

Cichy pogrzeb Andreasa Lubitza. Na grobie tylko imię

Drugi pilot samolotu Germanwings Andreas Lubitz, podejrzany o celowe rozbicie lecącej z Barcelony do Duesseldorfu maszyny ze 149 osobami na pokładzie, został w weekend pochowany na cmentarzu w rodzinnym miasteczku Montabaur (południowo-zachodnie Niemcy).

Dane współpracowników KGB tajne, o ile sami się przyznali

Dane byłych współpracowników KGB na Litwie, którzy dobrowolnie przyznali się do współpracy z radziecką bezpieką, pozostaną tajne przez 75 lat – postanowił litewski Sejm. Przyjęte poprawki do ustawy lustracyjnej przewidują też możliwość dalszego wydłużenia tego czasu.

"Mówienie, że Turcja idzie na wojnę, nie jest racjonalne"

- Jakiekolwiek środki bezpieczeństwa, które Turcja podejmie na swojej granicy z Syrią, będą służyły wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa granicznego - oświadczył doradca prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. W ostatnich dniach media informowały o rozważaniu utworzenia strefy buforowej wzdłuż granicy z Syrią.

"Kanada demonstruje dziś największą agresję wobec Rosji". Rosjanie wściekli za sankcje

Rząd Kanady rozszerzył w poniedziałek listę osób i organizacji rosyjskich, którym obywatele i podmioty kanadyjskie nie mogą udzielać pożyczek, ani niczego sprzedawać. Wśród nowych pozycji są Gazprom oraz ulubiony klub motocyklowowy prezydenta Rosji Nocne Wilki. - Kanada demonstruje dziś największą agresję wobec Rosji. Musimy opracować zestaw środków odwetowych - powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w rosyjskiej Dumie Aleksiej Puszkow.

Poroszenko: 200 tys. żołnierzy i najemników przeciwko Ukrainie. Rozkaz Putina

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla dziennika włoskiego "Corriere della Sera" powiedział, że "Rosja stale wzmacnia obecność wojskową na Ukrainie". "Przeciwko Ukrainie w Donbasie walczy 200 tys. żołnierzy rosyjskich i najemników. Ich arsenał, czołgi i pojazdy opancerzone, stale się uzupełniają. Rozkaz w tej sprawie wydał Putin" - podkreslił ukraiński prezydent.

"Jestem tu po ostateczne porozumienie". Minister wrócił z bratem prezydenta

Teoretycznie rozmowy ws. irańskiego atomu powinny skończyć się dziś, ale nikt nie łudzi się, że tak będzie. Do Wiednia tymczasem wrócił szef MSZ Iranu, a towarzyszy mu m.in. Hosejn Ferejdun, brat i kluczowy doradca prezydenta Hasana Rowhaniego. Mohammad Dżawad Zarif oznajmił, że przyleciał po "ostateczne porozumienie" ws. programu atomowego Teheranu i jest ono osiągalne.

Gdyby istniała "czarna Ameryka", "jej edukacja byłaby na poziomie Polski"

Wydarzenia w Ferguson, Baltimore czy Charleston pokazały, że podziały rasowe w Stanach Zjednoczonych są trwalsze, niż mogło się wydawać optymistom jakiś czas temu. Amerykański politolog i publicysta Ian Bremmer opisał w artykule w magazynie "Time" pięć czynników, które mają wpływ na to, że dla wielu obywateli USA wciąż istnieją "dwie Ameryki". W tekście pada odniesienie do Polski.

Dania chce przywrócić kontrolę na granicy

Nowy minister spraw zagranicznych Danii Kirsten Jensen zapowiedział, że jego kraj rozważa przywrócenie kontroli granicznych wzdłuż granicy z Niemcami w celu ograniczenia nielegalnej imigracji oraz przemytu.

Pożar w zamkniętej czarnobylskiej strefie

Ukraińscy strażacy walczą z pożarem, który wybuchł w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu i objął 130 hektarów pól. Ogień nie zagraża siłowni – zapewniają władze.

Chcą z Depardieu zrobić rosyjskiego gubernatora

Partia Parnas zamordowanego opozycjonisty Borysa Niemcowa sprawdza, czy politycy jej oddziału w obwodzie omskim poważnie myślą o poparciu kandydatury Gerarda Gepardieu w wyborach gubernatora. - Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Arnold Schwarzenegger był gubernatorem stanu Kalifornia, dlaczego Depardieu miałby nie zostać gubernatorem obwodu omskiego? - mówił rozgłośni Rossijskaja Służba Nowostiej lider omskiego oddziału Parnasu Igor Basow.