Kolejne kraje odradzają obywatelom wyjazdy do Tunezji

Ministerstwa spraw zagranicznych Irlandii i Danii ostrzegły w piątek swych obywateli przed podróżami do Tunezji i zaapelowały do przebywających tam turystów, by opuścili kraj ze względu na "wysokie ryzyko ataków terrorystycznych".

Rodzice zamachowca z Susy bronią syna. "Chcę wiedzieć, kto go wrobił"

- Nie wyobrażam sobie, żeby mógł przeprowadzić taką operację. On jedynie niósł broń i po prostu szedł. Nie strzelał z niej - przekonuje w wywiadzie udzielonym Sky News matka Saifedina Rezguiego. Uzbrojony w kałasznikowa 23-latek zamordował pod koniec czerwca 38 turystów wypoczywających w tunezyjskim kurorcie Susa. Materiał programu "Polska i świat".

Reuters: trojka pozytywnie ocenia grecką propozycję

Eksperci Komisji Europejskiej. Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozytywnie ocenili najnowszą propozycję reform i oszczędności przekazaną przez władze Grecji - informuje agencja Reuters.

Syryjscy chrześcijanie dotarli do Warszawy

Grupa kilkudziesięciu rodzin syryjskich chrześcijan w nocy z piątku na sobotę przyleciała do Warszawy. Samolot z blisko 160 Syryjczykami na pokładzie w piątek wieczorem wystartował z Bejrutu. W sobotę po północy - po przylocie - przedstawiciele grupy spotkali się z dziennikarzami.

Udany dzień Putina. Jego anty-NATO wzbogaci się o dwa nowe państwa

Władimir Putin ogłosił, że Indie i Pakistan dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). - Wyłania się świat wielobiegunowy - oznajmiono w oficjalnej depeszy. Prezydent Rosji ma powody do zadowolenia, bo SzOW w teorii ma być azjatycką przeciwwagą dla NATO i UE. Jest to jednak wizja bardzo odległa, jeśli w ogóle możliwa wobec działań Pekinu, który ma inne interesy niż Moskwa.

Putin: Kijów hamuje proces pokojowy w Donbasie

Władimir Putin, podczas konferencji prasowej podsumowującej szczyty państw BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Ufie, zabrał głos w sprawie Donbasu. Powiedział, że proces pokojowy na wschodzie Ukrainy "napotyka na trudności, bo władze w Kijowie nie wyrażają chęci do prowadzenia negocjacji z tym regionem". - Szanse na sukces są jednak większe niż na porażkę - stwierdził prezydent Rosji.

Służby ignorowały go przez pół dnia. "Odpoczywaj w pokoju, drogi szopie"

Mieszkańcy Toronto w nietypowy sposób uczcili śmierć pewnego szopa pracza. Wszystko przez brak reakcji ze strony służb, które przez kilkanaście godzin zwlekały z zabraniem go z chodnika. By zwrócić ich uwagę, ludzie zaczęli układać przy nim kwiaty, kartki i znicze. Akcja doczekała się także obszernej relacji w sieci.

Amerykanie wyszli, wchodzą Chińczycy. Pekin dozbroi Afgańczyków

Chiny będą wspierać rząd w Kabulu poprzez wyposażenie i szkolenie sił bezpieczeństwa jego kraju - takie zapewnienie usłyszał prezydent Afganistanu Aszraf Ghani od swojego chińskiego odpowiednika Xi Jinpinga w piątek, dzień po zakończeniu rozmów pokojowych z talibami.

Bunt Prawego Sektora. Batalion nie chce opuszczać Szyrokina

Ukraiński batalion ochotniczy Prawy Sektor nie zamierza opuszczać wioski Szyrokino pod Mariupolem. O sprawie informują obserwatorzy OBWE monitorujący sytuację w Donbasie. Szyrokino zostało ogłoszone strefą zdemilitaryzowaną. Wcześniej wycofali się z tego miejsca rebelianci.

MSZ Rosji o pomniku w Pieniężnie: Warszawa kontynuuje eskalację wojny wokół pomników

Rosyjskie MSZ zabrało głos w sprawie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. "Rozpowszechnione w polskich mediach oświadczenie kierownictwa powiatu braniewskiego 'o wejściu w życie' decyzji w sprawie rozbiórki pomnika generała armii i dwukrotnego Bohatera ZSRR ustawionego w miejscu jego śmierci są dowodem, że Warszawa nie bierze pod uwagę naszych ostrzeżeń i kontynuuje eskalację rozpętanej wojny wokół pomników" - oświadczył resort.

75 lat od wielkiej bitwy. Brytyjski historyk: Polacy uratowali Europę

- Zwycięstwo w Bitwie o Anglię było kluczowe dla podtrzymania zdolności wolnego świata do kontynuowania walki przeciwko nazistom. Polacy odegrali w niej kluczową rolę - mówi brytyjski historyk Andy Saunders. Dziś przypada 75. rocznica rozpoczęcia najsłynniejszej bitwy powietrznej II wojny światowej.

Świeccy osądzą byłego duchownego. Dominikana liczy, że surowo

Prokurator generalny Dominikany oczekuje, że były arcybiskup zostanie skazany na najwyższy wymiar kary - powiedziała Alicia Ortega z telewizji Noticias SIN z Dominikany. W sobotę przed trybunałem Państwa Watykańskiego rozpocznie się proces karny byłego nuncjusza na Dominikanie Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o pedofilię i posiadanie materiałów z pornografią dziecięcą. Grozi mu od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.

Rosyjska "flaga heteroseksualistów" to plagiat

Miała reprezentować "prawdziwą rosyjską rodzinę", okazało się, że została "pożyczona". Francuski ruch konserwatystów La Manif Pour Tous poinformował, że putinowska partia Jedna Rosja splagiatowała flagę, która miała być "symbolem heteroseksualistów". - Nie pozwolilibyśmy partii politycznej na użycie tej flagi - podkreśliła przewodnicząca ruchu Ludovine de La Rochere .

Zmarł najdłużej urzędujący szef MSZ na świecie

Były saudyjski minister spraw zagranicznych książę Saud ibn Fajsal zmarł w czwartek, w dwa miesiące po opuszczeniu stanowiska szefa dyplomacji, które zajmował przez 40 lat. Był najdłużej sprawującym funkcję ministrem spraw zagranicznych na świecie.

Izrael zakazał emitowania palestyńskiej telewizji

Izraelski minister łączności Guilard Eredan ogłosił w czwartek zakaz emitowania na całym terytorium Izraela nowego kanału telewizyjnego Palestyna 48, uzasadniając to stwierdzeniem, że nie ma ona odpowiednich zezwoleń.