Real Madryt powrócił na pierwsze miejsce listy najbogatszych klubów piłkarskich na świecie. Przyczyniły się do tego rekordowe przychody w ubiegłym sezonie, w którym "Królewscy" wygrali Ligę Mistrzów po raz trzeci z rzędu - wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Deloitte. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się FC Barcelona, na trzecie miejsce spadł ubiegłoroczny lider - Manchester United.
To już 22. edycja "Deloitte Money League", w której autorzy raportu przedstawiają najbardziej dochodowe kluby piłkarskie na świecie. Raport obejmuje wyniki finansowe za sezon 2017/2018, zakończony osiem miesięcy temu.
Pod uwagę wzięto między innymi przychody z dni meczowych (sprzedaż biletów, usługi hotelarskie), prawa do transmisji (dystrybucja praw do meczów ligowych i w europejskich pucharach) oraz kwestie komercyjne (sponsoring, działalność marketingowa).
Real Madryt nowym liderem
Choć pierwsza 20 najbogatszych klubów świata pozostała bez zmian, to jednocześnie aż 14 z nich zmieniło swoją pozycję w porównaniu do sytuacji przed rokiem.
Nowym liderem został Real Madryt, który - jak wskazali autorzy raportu - stał pierwszym klubem, który przekroczył poziom 700 milionów euro w swoim powrocie na szczyt. Przychody klubu z Madrytu wyniosły w sezonie 2017/2018 ponad 750 milionów euro.
Druga była FC Barcelona z przychodami na poziomie 690,4 miliona euro. Tym samym różnica między czołową dwójką wzrosła do 60,5 miliona euro. To druga największa różnica między liderem a wiceliderem w historii rankingu.
Ubiegłoroczny lider Manchester United w tym roku spadł na trzecie miejsce (666 milionów euro).
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że trzy pierwsze drużyny generowały przychody przekraczające 2,1 miliarda euro. To zaledwie 5 procent mniej niż łączne przychody 20 najlepszych klubów w sezonie 1999/2000.
Do pierwszej dziesiątki rankingu po raz pierwszy w historii wskoczył Tottenham Hotspur. Przychody londyńskiej drużyny wzrosły o 6 procent rok do roku do 428,3 miliona euro. Pozwoliło to na wyprzedzenie między innymi mistrza Włoch - Juventusu. Swoich pozycji w pierwszej dziesiątce nie zmieniły: Bayern Monachium, Manchester City i Chelsea.
Przychody dwudziestu czołowych klubów wyniosły łącznie 8,3 miliarda euro. To pierwszy raz, kiedy przekroczyły poziom 8 miliardów.
Ponadto Deloitte wskazało, że nadal najbardziej znaczącym źródłem ich przychodów są prawa do transmisji telewizyjnych (43 procent). Kwestie komercyjne i związane z dniem meczowym, stanowiły odpowiednio 40 i 17 procent całości przychodów.
Pierwsza dziesiątka rankingu Deloitte:
1. Real Madryt - 750,9 mln euro przychodów
2. FC Barcelona - 690,4 mln euro
3. Manchester United - 666 mln euro
4. Bayern Monachium - 629,2 mln euro
5. Manchester City - 568,4 mln euro
6. Paris Saint-Germain - 541,7 mln euro
7. Liverpool - 513,7 mln euro
8. Chelsea - 505,7 mln euro
9. Arsenal - 439,2 mln euro
10. Tottenham Hotspur - 428,3 mln euro
Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl