Bomba wybuchła, gdy obok przejeżdżała ciężarówka

Co najmniej siedmiu członków pakistańskich sił bezpieczeństwa zginęło w wybuchu w mieście Kweta na południowym zachodzie Pakistanu - poinformowała pakistańska telewizja Geo TV. Do ataku przyznali się pakistańscy talibowie.

"Socjalizm w Chinach wszedł w nową fazę"

W Chinach rozpoczął się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Otwierający go prezydent Xi Jinping zaapelował o zwalczanie "prób podważania władzy Komunistycznej Partii Chin" i zaprezentował wizję rozwoju państwa do 2050 roku. Stwierdził też, że Pekin "nie będzie ślepo kopiować modelu innych krajów" oraz, że nigdy nie zgodzi się na niepodległość Tajwanu.

Pokazowa jedność partii. Byli chińscy przywódcy pokazali się publicznie

Podczas ceremonii otwarcia 19. Zjazdu Komunistycznej Partii Chin, na którym wskazane zostaną chińskie władze na kolejne pięć lat, zadbano o każdy szczegół. Aby pokazać ludziom jedność władzy, obecni byli najważniejsi byli przywódcy Chin, w tym poprzednicy Xi Jinpinga: 91-letni Jiang Zemin oraz 75-letni Hu Jintao. Wielu z nich od dawna nie widziano publicznie.

Amerykanin laureatem literackiej Nagrody Bookera

Amerykański pisarz George Saunders został uhonorowany literacką Nagrodą Bookera – najbardziej prestiżową w Wielkiej Brytanii. Otrzymał ją za powieść "Lincoln in the Bardo". O przyznaniu nagrody za najlepszą powieść w 2017 r. poinformowało we wtorek w Londynie jury.

Hawajski sędzia ponownie blokuje antyimigrancki dekret Trumpa

Sędzia federalny na Hawajach zablokował we wtorek wejście w życie nowego antyimigracyjnego rozporządzenia prezydenta Trumpa. Obejmujący obywateli ośmiu państw zakaz wjazdu do USA miał wejść w życie w środę. Departament Sprawiedliwości zapowiedział apelację.

Sieriebriennikow nie wyjdzie z domu. Areszt przedłużony

Sąd w Moskwie przedłużył we wtorek o trzy miesiące areszt domowy dla reżysera teatralnego i filmowego Kiriłła Sieriebriennikowa, któremu zarzucono defraudację "na dużą skalę" środków publicznych - poinformowała we wtorek wieczorem z sali sądu agencja TASS.

"Ta deklaracja ma uspokoić Polaków żyjących na Ukrainie"

Polska i Ukraina podpiszą deklarację, która będzie potwierdzeniem umów dwustronnych i międzynarodowych gwarantujących mniejszościom narodowym na Ukrainie prawo do nauczania w języku ojczystym - oświadczyły we wtorek szefowe resortów edukacji dwóch państw.

"Zastraszanie i uciszanie". USA krytykują Węgry

Chargé d'affaires ambasady USA w Budapeszcie David Kostelancik wyraził we wtorek zaniepokojenie malejącą liczbą niezależnych mediów na Węgrzech oraz rosnącymi wpływami sojuszników rządu na rynku medialnym.

Z ministerstwa finansów na szefa parlamentu

Klub poselski CDU/CSU nominował we wtorek byłego ministra finansów Wolfganga Schaeublego na stanowisko przewodniczącego Bundestagu. Kandydatura 75-letniego polityka CDU, który nieprzerwanie od 1972 roku zasiada w parlamencie, uzyskała poparcie całego klubu.

Biały Dom "zignorował dane o korupcyjnych działaniach Rosji"

Administracja prezydenta Baracka Obamy zgodziła się na podpisanie w 2010 roku umowy między rosyjską korporacją Rosatom a ministerstwem energetyki USA w sprawie sprzedaży uranu, mimo że FBI miała dowody na przestępcze działania przedstawicieli Rosatomu w USA - pisze portal The Hill.

Szojgu pojechał do Izraela. Netanjahu stawia warunki

Izrael nie zaakceptuje obecności sił irańskich w Syrii - oświadczył premier Benjamin Netanjahu na zakończenie dwudniowej wizyty ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu. Była to pierwsza oficjalna wizyta Szojgu w Izraelu w charakterze szefa tego resortu.

Dżihadyści "przyparci do muru", kalifat kurczy się

Wraz z wyzwoleniem z rąk Państwa Islamskiego (IS) Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się kurczy, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

Syn zabitej dziennikarki: to jest wojna

Syn dziennikarki śledczej i blogerki Daphne Caruany Galizii, która w poniedziałek zginęła w zamachu bombowym na Malcie, potępił swój kraj, nazywając go "państwem mafijnym".

Iracka armia przejmuje kolejne tereny. Kurdowie się kłócą

Politycy opozycyjnych partii kurdyjskich zażądali ustąpienia prezydenta Regionu Kurdystanu Masuda Barzaniego. Media kurdyjskie spekulują, że w związku z tym może dojść do podziału Regionu Kurdystanu. Tymczasem irackie wojsko poinformowało o przejęciu kontroli nad kolejnymi terenami, kontrolowanych dotąd przez kurdyjską Peszmergę.

Turcja w UE? "Byłbym za tym, żeby poczekać"

Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby Turcja stała się częścią Unii Europejskiej. Obecnie ten kraj przechodzi wewnętrzne turbulencje i osobiście byłbym za tym, żeby poczekać, co wyłoni się z tego pewnego zamętu politycznego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier Jarosław Gowin.

Weinstein i seksizm. Hollywood wiedziało od dawna?

Od 12 dni Hollywood żyje aferą Harvey Weinsteina po dziennikarskim śledztwie "New York Timesa". Dziennikarze CNN pytają, czy nieodpowiednie, a być może nawet brutalne zachowania znanego producenta wobec kobiet były w fabryce snów tajemnicą poliszynela. W ostatnich kilkunastu latach w serialach, filmach, wywiadach i publicznych wystąpieniach pojawiały się żarty dotyczące Weinsteina. W ostatnich dniach także wiele gwiazd potwierdza, że Hollywood huczało od plotek przez lata, ale nikt z tym niczego nie zrobił.

Władze Turcji chcą "skuteczniej walczyć z puczystami"

Turecki parlament przedłużył o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy. Restrykcje zostały wprowadzone w ubiegłym roku po udaremnionej próbie zamachu stanu - podała turecka agencja Anatolia. Wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego skierował do parlamentu rząd.

Zamach na dziennikarkę. Władze Malty proszą o pomoc FBI

Rząd Malty zwrócił się do funkcjonariuszy amerykańskiego FBI i europejskich ekspertów sądowych o przybycie na wyspę, by pomóc tamtejszej policji w śledztwie w sprawie zamachu, w którym zginęła maltańska dziennikarka śledcza Daphne Caruana Galizia - podało MSW.

Szymański o Brexicie: brak postępu w sprawie finansów

Unia Europejska powinna pozytywnie odnieść się do propozycji okresu przejściowego po Brexicie, jaki zaproponowała premier Wielkiej Brytanii Theresa May - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego, w negocjacjach jest duży postęp w sprawie praw obywateli, lecz nie w sprawie finansów.