"To, czego chcemy, to liderzy". Greta Thunberg spotkała się kanclerz Niemiec

Źródło:
PAP

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg spotkała się w czwartek z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Podczas półtoragodzinnego spotkania Thunberg przekonywała Merkel do bycia odważnym w myśleniu długoterminowym. W trakcie spotkania rozmawiały również o środkach, jakie należy podjąć w walce z globalnym ocieplaniem się klimatu. 

Steffen Seibert, rzecznik prasowy rządu federalnego powiedział, że obie strony zgodziły się co do tego, iż na państwach uprzemysłowionych spoczywa szczególna odpowiedzialność za uporanie się z ocieplaniem się klimatu Ziemi, które jak stwierdziła Merkel, jest globalnym wyzwaniem. Podstawą jest tu konsekwentne wcielanie w życie paryskiego porozumienia klimatycznego.

Jak głosi oświadczenie rzecznika, głównym tematem rozmowy Merkel z Thunberg oraz z towarzyszącymi jej niemiecką aktywistką Luisą Neubauer i dwiema Belgijkami - Anuną De Wever Van Der Heyden i Adelaide Charlier - były klimatyczno-polityczne punkty ciężkości sprawowanej obecnie przez Niemcy półrocznej rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej.

Jako punkty te Seibert wymienił dążenie do osiągnięcia przez UE do roku 2050 neutralności klimatycznej oraz bardziej ambitne skonkretyzowanie celu pośredniego, jakim jest zredukowanie do roku 2030 emisji gazów cieplarnianych.

"Chcemy liderów"

Szefowa niemieckiego rządu i przedstawicielki ruchu ekologicznego Fridays for Future (Piątki dla Przyszłości) poruszyły również w dyskusji kwestie znaczenia opłat za emisję dwutlenku węgla oraz przedsięwzięć podejmowanych przez poszczególne państwa w ramach ich polityki klimatycznej takich jak wycofywanie się z energetyki węglowej - dodał Seibert.

Jak podaje Reuters, Thunberg po spotkaniu powiedziała, że kanclerz była miła i bardzo przyjacielska, jednak na kanclerz spoczywa ogromna odpowiedzialność i ma wielką sposobność, aby stać się światową liderką w walce z kryzysem klimatycznym.

- To, czego chcemy, to liderzy. Chcemy ludzi, którzy ośmielą się wyjść ze swoich stref komfortu, którzy ustawią priorytety na przyszłość i będą wystarczająco odważni, aby myśleć długoterminowo - mówiła Thunberg.

Autorka/Autor:tmw/ja

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: