Lufhtansa poinformowała, że osiągnęła porozumienie z pilotami w sprawie pakietu, który ma na celu obniżenie kosztów. Niemiecka linia lotnicza walczy o zmniejszenie strat spowodowanych pandemią COVID-19.
Lufthansa poinformowała, że w zamian za gwarancje utrzymania pracy co najmniej do 31 marca 2021 roku, związek pilotów Vereinigung Cockpit (VC) zgodził się na zmniejszenie dopłat do świadczeń z tytułu pracy krótkoterminowej, a także cięcia świadczeń emerytalnych do końca 2020 roku.
Przewoźnik dodał także, że będzie w stanie uniknąć zwolnień po marcu tylko wtedy, gdy osiągnie długoterminowe porozumienie z pilotami, dotyczące obniżenia godzin pracy i wynagrodzeń.
Niemiecka linia dodała, że negocjowane wcześniej podwyżki płac zaplanowane pierwotnie na ten rok, zostaną przesunięte na styczeń 2021 roku.
Lufthansa zatrudnia około 5 tysięcy pilotów.
Lufthansa porozumiała się z pilotami
Związek VC oświadczył, że krótkoterminowe porozumienie dało obu stronom czas na pracę nad długoterminową umową.
"Wyraźnie odrzucamy groźbę Lufthansy dotyczącą zwolnień z powodów operacyjnych. Naszym zdaniem partnerstwo społeczne musi pokazać, jak odporne jest, zwłaszcza w złych czasach" - powiedział w oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera, prezes VC Markus Wahl.
Lufthansa rozmawia także z innymi związkami. W czwartek linia poinformowała, że odeszła od rozmów ze związkiem Verdi - do którego należy 35 tysięcy pracowników naziemnych - w sprawie pakietu obniżającego koszty. Z kolei w sobotę związek zawodowy UFO poinformował, że personel pokładowy zagłosował za umową o zamrożeniu podwyżek płac i skróceniu godzin pracy.
Przymusowe zwolnienia
W ubiegłym tygodniu Lufthansa powiadomiła niemieckich pracowników o przymusowych zwolnieniach. Przewoźnik tłumaczył, że załamanie w podróżach i powolny postęp w negocjacjach ze związkowcami oznaczał, że cięcia są nieuniknione po tym, jak przewoźnik stracił 1,7 miliarda euro w ciągu jednego kwartału.
Do końca czerwca liczba osób zatrudnionych przez Lufthansę spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 8,3 tysiąca.
Lufthansa w czerwcu otrzymała pomoc rządową w wysokości 9 miliardów euro. Zdaniem prezesa Lufthansy Carstena Spohra, trwałego powrotu ruchu powietrznego do rozmiarów sprzed kryzysu należy oczekiwać nie wcześniej niż w 2024 roku.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock