2012 rok najbezpieczniejszy na niebie od końca II wojny światowej

Najmniej wypadków i ofiar od ponad 60 latwikipedia.org (GNU) | Paul Spijkers

Rok 2012 był niezwykle bezpieczny dla cywilnej komunikacji lotniczej, a liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi osiągnęła najniższy poziom od czasów drugiej wojny światowej - głosi raport opublikowany przez specjalistyczną organizację Aviation Safety Network.

Według niej w ubiegłym roku w 23 wypadkach cywilnych samolotów pasażerskich i towarowych zginęło łącznie 475 pasażerów i członków załóg oraz 36 osób na ziemi. 11 z tych wypadków wydarzyło się w trakcie lotów pasażerskich. W obu przypadkach oznacza to najmniejszą liczbę katastrof od 1945 roku.

Najwięcej ofiar w Pakistanie i Nigerii

Jest to znacznie mniej niż średnia roczna dla ubiegłego dziesięciolecia, wynosząca 34 wypadki z łącznie 773 ofiarami śmiertelnymi i 16 wypadków w lotach pasażerskich.

- Od roku 1997 przeciętna liczba wypadków w komunikacji lotniczej wykazuje ciągły i trwały spadek, prawdopodobnie w znacznej mierze dzięki ustawicznym wysiłkom na rzecz bezpieczeństwa podejmowanym przez międzynarodowe organizacje lotnicze, takie jak ICAO, IATA, Fundacja Bezpieczeństwa Lotów, oraz przemysł lotniczy - zaznaczył prezes Aviation Safety Network Harro Ranter.

W roku 2012 zakończył się także najdłuższy w najnowszej historii lotnictwa okres bez wypadku z ofiarami śmiertelnymi. Wyniósł on 68 dni i trwał do katastrofy samolotu An-28 w Demokratycznej Republice Konga 30 stycznia.

Wypadek Boeinga 737 w stolicy Pakistanu Islamabadzie 20 kwietnia, kiedy to zginęło 127 osób, zakończył najdłuższy okres bez katastrof z ponad 100 zabitymi - 632 dni od 28 lipca 2010 roku.

Spośród ubiegłorocznych wypadków najwięcej ofiar pociągnęła za sobą katastrofa samolotu MD-83 w Lagos w Nigerii 3 czerwca. Zginęło wtedy 153 pasażerów i członków załogi oraz 10 ludzi na ziemi.

Działająca od 1996 roku Aviation Safety Network ma siedzibę w Holandii. Swe informacje udostępnia na bieżąco w internecie. Stanowi agendę Fundacji Bezpieczeństwa Lotów.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (GNU) | Paul Spijkers