W Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Służba dyplomatyczno-konsularna od początku konfliktu zbrojnego podejmuje działania na rzecz utrzymania kontaktu z obywatelami polskimi przebywającymi na terenie Strefy Gazy - przekazało w piątek biuro rzecznika prasowego MSZ Polskiej Agencji Prasowej. - Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację - dodaje MSZ.
Według wiedzy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej obecnie w Strefie Gazy przebywa ponad 20 obywateli polskich. Służba dyplomatyczno-konsularna od początku konfliktu zbrojnego podejmuje działania na rzecz utrzymania kontaktu z obywatelami polskimi przebywającymi na terenie Strefy Gazy - przekazało w piątek PAP biuro rzecznika prasowego MSZ.
MSZ podkreśla, że pozostaje w kontakcie drogą oficjalną i roboczą zarówno z władzami Izraela i Egiptu, by umożliwić naszym obywatelom opuszczenie obszaru zagrożenia. "Komunikujemy się w tej kwestii na bieżąco z władzami innych państw, których obywatele znajdują się w podobnej sytuacji" - dodaje biuro.
Jak przekazało MSZ, władze izraelskie deklarują, że możliwość opuszczenia Stefy Gazy przez obywateli państw trzecich uzależniona jest od decyzji stron kontrolujących przejście w Rafah. Z uwagi na fakt, iż przejście graniczne znajduje się pod kontrolą władz Strefy Gazy z jednej strony i Egiptu z drugiej wskazują jednocześnie na brak możliwości wpływu na decyzję o otwarciu przejścia, która mogłaby pozwolić na opuszczenie Strefy Gazy przez wskazane osoby.
20 Polaków czeka na ewakuację ze Strefy Gazy
- Dotychczas nie zaistniały warunki pozwalające przeprowadzić ewakuację. Informujemy również, że Polska służba konsularna nie otrzymała informacji o ofiarach wśród polskich obywateli - przekazało MSZ.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w czwartek przekazał, że Polska nieustannie wzywa do zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji ludności cywilnej - w tym w szczególności obywateli RP i innych państw trzecich - z terenów zagrożonych takimi atakami. "Z rosnącym niepokojem odnotowujemy fakt, że ewakuacja taka jest od dłuższego czasu uniemożliwiana" - napisał wiceminister na portalu X.
Jabłoński przypomniał, że Polska jednoznacznie i stanowczo potępia okrutne zbrodnie popełnione przez Hamas 7 października i wszelkie inne ataki na Izrael i jego obywateli. Zaznaczył, że nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zamordowania setek niewinnych osób, zaś sprawcy muszą ponieść najsurowszą możliwą karę za swoje zbrodnie.
Źródło: PAP