14-latka sprzeciwiła się talibom. W odwecie próbowali ją zabić


Pakistańska nastolatka cudem uniknęła śmierci, gdy została dwukrotnie postrzelona przez talibów podczas powrotu ze szkoły. 14-latka stała się obiektem zamachu, bowiem trzy lata wcześniej odważyła się zacząć otwartą krytykę radykalnych islamistów. To zaś przyniosło jej wielką sławę i uznanie.

Do ataku doszło we wtorek popołudniu w mieście Mingora. Malala Yousufzai otrzymała postrzał w głowę i szyję, kiedy szła ze szkoły na przystanek autobusu. Rany odniosły też dwie jej koleżanki. Wszystkie nastolatki trafiły do szpitala i - jak donosi BBC - ich życie nie jest zagrożone, ale są ciężko ranne. Sprawiedliwość radykałów Talibowie otwarcie przyznali się do zamachu. - Była pro-zachodnia, otwarcie krytykowała talibów i nazywała Obamę swoim idolem - oznajmił w rozmowie z agencją Reutera rzecznik rebeliantów. - Była młoda, ale aktywnie promowała zachodnią kulturę - dodał. Dziś 14-letnia Yousufzai ciężko naraziła się talibom, bowiem odważyła się ich otwarcie krytykować i czyniła to w sytuacji, która wymagała od niej wielkiej odwagi. Dziewczyna mieszka w dolinie Swat, na północnym-zachodzie Pakistanu, niedaleko granicy z Afganistanem. Jest to część tak zwanych Terytoriów Plemiennych zamieszkanych przez Pasztunów, na których bardzo silne wpływy mają talibowie. W 2009 roku rebelianci zaatakowali siły rządowe i opanowali całą dolinę Swat, gdzie zaprowadzili swoje porządki. Talibowie zaczęli rządzić zgodnie z prawem szariatu, opartym o Koran. Zamknęli między innymi szkoły dla dziewcząt i zakazali im nauki. 11-letnia Yousufzai była załamana, bowiem jej marzeniem było zostać lekarką. Dziewczyna zaczęła pisać bloga na stronie BBC w języku urdu, w którym opisywała życie pod rządami talibów i szybko stała się sławna. Po kilku miesiącach wojsko odbiło dolinę i 11-latka została uhonorowana za swoją odwagę. Otrzymała między innymi najwyższe cywilne odznaczenie przyznawane przez władze Pakistanu. Dostała też szereg nagród i nominacji dla młodych aktywistów.

Jednocześnie jednak otrzymywała liczne pogróżki od radykałów, którzy twierdzili, iż dziewczyna propagowała "fałszywą propagandę".

Autor: mk//kdj/k / Źródło: BBC News, Reuters