W poniedziałek rzeszowski sanepid poinformował o kolejnych dwóch przypadkach zakażenia bakterią Legionella pneumophila. Do tej pory z powodu zakażenia chorobą legionistów zmarło 19 osób.
Jak poinformował Jaromir Ślączka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, do tej pory potwierdzono 165 przypadków choroby legionistów. Najwięcej w Rzeszowie - 111 i powiecie rzeszowskim - 38. Pozostałe 16 przypadków zachorowań dotyczy innych powiatów.
Do tej pory odnotowano 19 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem. U wszystkich osób które zmarły występowały choroby współistniejące. - Najczęściej chorowały osoby w przedziale wiekowym 60-90 lat, w tym częściej dotyczyło to mężczyzn - przekazał Ślączka.
Czytaj też: Dyrektywa unijna w sprawie wody pitnej a legionella. Szynkowski vel Sęk: to nie ma wpływu
Źródło zakażenia wciąż nieznane
Z ustaleń sanepidu wynika, że pierwsze zachorowania miały miejsce 30 lipca tego roku, natomiast szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12-16 sierpnia. Pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia rzeszowski sanepid otrzymał 17 sierpnia. - Dane epidemiologiczne z ostatnich dni potwierdzają pojedyncze zakażenia u osób związanych z ogniskiem, u których objawy wystąpiły w połowie sierpnia - dodał szef sanepidu.
Wciąż nie wiadomo co jest źródłem zakażenia. Trwają badania kolejnych próbek wody. Dotychczasowe wyniki nie przyniosły rozstrzygnięcia.
Legionella i legionelloza. Objawy, źródła zakażenia
Legionellą nie można zarazić się od człowieka albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.
Legionelloza jest typem ciężkiego zapalenia płuc wywołanego przez bakterię legionella. Jak wynika ze strony sanepidu, bakteria legionella występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionellę pneumophila wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych.
Legionelloza zwykle rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i bólu mięśni. Następnie, jak czytamy na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), pojawia się suchy kaszel i problemy z oddychaniem, które mogą przechodzić w ciężkie zapalenie płuc. U około jednej trzeciej pacjentów występuje także biegunka i wymioty, a u około połowy - dezorientacja lub halucynacje. Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia antybiotykami. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie specjalnych testów laboratoryjnych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock