Pisarz, publicysta, ukrainista i kulturoznawca. Łubieński publikował m.in. w "Lampie", "Nowych Książkach", "Bluszczu" i w "Rzeczpospolitej". Jest ornitologiem-amatorem. Współautor cyklu filmów pt. "Warszawski Tygiel Kulturalny", opowiadających o życiu imigrantów w Warszawie. Filmy otrzymały nagrodę S3KTOR 2011 za najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową w kategorii "Projekty interdyscyplinarne".
Transmisja z gali wręczenia w niedzielę 1 października nagrody w TVN24 i tvn24.pl. "Dwanaście srok za ogon", która ukazała się w 2016 roku, stała się książką kwietnia ubiegłego roku, otrzymując Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej. Książkę nominowano również do Paszportów Polityki i Nagrody Literackiej Gdynia. Praca nad książką trwała cztery lata, a w poszukiwaniu poszczególnych ptaków, Łubieński zjeździł całą Polskę. "Dwanaście srok za ogon" to naturalna konsekwencja przyrodniczych i okołoprzyrodniczych zainteresowań humanisty, które miały początek w dziecięcej ciekawości i pasji. Najpierw było samodzielne podglądanie ptaków przez radziecką lornetkę, potem coraz poważniejsze obserwacje i lektury, wyjazdy na Węgry, do Skandynawii, w deltę Dunaju.
Później ornitologia stała się źródłem inspiracji do pisania o sztuce, literaturze, filmie. I dlatego w jego książce pliszka z wiersza Kapuścińskiego i drop Chełmońskiego spotykają się z osiedlowymi wróblami. Notatki z poszukiwań grobu pruskiego ornitologa Friedricha Tischlera z opisem trudnej, ale jakże fascynującej akcji obrączkowania migrujących ptaków. W swojej książce Łubieński opisuje różne ptasie odgłosy. - Te nazwy odgłosów pojawiają się dwutorowo w języku. Są to wyrazy dźwiękonaśladowcze, które często później przenoszą się na nazwy ptaków. Z kląskaniem mamy związane dwa ptaki: kląskawkę oraz pokląskwę - tłumaczył Łubieński w "Xięgarni" TVN24.
Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/Agencja Gazeta