Magdalena Grzebałkowska do Nagrody Literackiej Nike nominowana jest po raz pierwszy.
Urodzona w 1972 r. pisarka i dziennikarka jest autorką m.in. biografii o ks. Janie Twardowskim "Ksiądz Paradoks" oraz historii rodziny Beksińskich - "Beksińscy. Portret podwójny". Za tę ostatnią nominowana była do kilku prestiżowych nagród, w tym do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2014 r.
Pretekstem do przedstawienia obrazu 1945 r. w książce "1945. Wojna i pokój" była 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. - Taka idea przyświecała początkowi tej pracy. Potem okazało się, że to jest cudowna robota i co najmniej 10 lat za późno - powiedziała Grzebałkowska w programie "Xięgarnia" TVN24 w maju 2015 r. - Za 10 lat już będziemy o tym rozmawiać jak o powstaniu styczniowym, czyli tylko na podstawie dokumentów - wyjaśniła.
"Podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. Autorka - wnuczka osadników - wkracza na ziemie przez chwilę niczyje albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany, przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem, ludzi, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć" - czytamy w opisie książki.
Autor: tmw//js / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: fot. Renata Dąbrowska/ Wydawnictwo Agora