Premium

Wozy strażackie święcone kilka razy i bitwy gospodyń. Jak Zjednoczona Prawica walczy o głosy w terenie

Zdjęcie: Maciej Kulczyński/PAP

Ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich to ważne ogniwa kampanii wyborczej Zjednoczonej Prawicy. Pomagają zdobywać głosy w terenie, są tłem dla wieców politycznych PiS i Suwerennej Polski. Czy po wyborach Prawo o stowarzyszeniach zmieni się tak, że niektóre z nich będą dostawać bez konkursu nawet 500 tysięcy złotych z budżetu państwa? Mogłyby na to liczyć te, które - jak mówi minister Zbigniew Ziobro - "pielęgnują wartości patriotyczne, podtrzymują lokalne tradycje i kulturę".

7 października. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek bierze udział w uroczystości wręczania czeków na zakup sprzętu i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych. Pieniądze otrzymują OSP z powiatów: legnickiego, jaworskiego, wołowskiego i złotoryjskiego. Elżbieta Witek jest "jedynką" na legnickiej liście wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.

4 października. OSP Trębowiec (woj. świętokrzyskie) dostaje pilarkę samochodową, piłę spalinową i hooligan, czyli narzędzie do uderzania, podważania i cięcia. Sprzęt przekazuje strażakom ochotnikom poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu PiS ("trójka" na liście wyborczej do Sejmu, którą otwiera w Świętokrzyskiem prezes partii Jarosław Kaczyński).

27 września. Rządowa telewizja TVP3 Kielce emituje materiał o tym, że koła gospodyń wiejskich "mogą wnioskować o dodatkowe pieniądze na działalność". - Panie z kół są solą tej ziemi. Są najlepszymi ambasadorkami. Pokazują, jak żyć barwnie, ciekawie i z pasją - przekonuje na nagraniu wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, "dwójka" na tej samej liście PiS do Sejmu w Kielcach.  25 września. Rządowe Radio Szczecin publikuje na swojej stronie materiał o Kole Gospodyń Wiejskich w Rzystnowie. "Panie przyznają, że rozwój ich działalności jest możliwy dzięki rządowym programom" - czytamy. Cytowany poseł PiS Michał Jach, "czwórka" na liście w Szczecinie, mówi: "Tu, w Rzystnowie, na pewno wszyscy mają powody, by się cieszyć".

21 września. Poseł Suwerennej Polski Janusz Kowalski, nr 4 na liście Zjednoczonej Prawicy w Opolu, spotyka się z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuniowie. 12 września. Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda spotyka się członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich "Nad Stawami", KGW z Młoszowej, KGW "Pod Babią Górą" w Zubrzycy Dolnej i KGW w Luborzycy. Do spotkania dołącza prezydent Andrzej Duda.

W opowieści o tym, jak politycy Zjednoczonej Prawicy wspierają ochotnicze straże pożarne i koła gospodyń wiejskich, daty spotkań i wręczeń można mnożyć. Są w niej też wręczane po dwa razy wozy strażackie czy sprzęt AGD, który ma wzmacniać nasze poczucie bezpieczeństwa. Jest też projekt zmiany prawa, który - jeśli wróci po wyborach pod obrady Sejmu - pozwoli rozdawać publiczne pieniądze bez nadzoru. Bo dzięki niemu wybrane stowarzyszenia będą mogły dostawać bez konkursu nawet pół miliona złotych rocznie z budżetu państwa.

Zapraszamy w podróż po przedwyborczej Polsce mniejszych miast i wsi.

Poświęcony dwa razy

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam