Premium

"Jej Wysokość Królowa wydała ostatnie tchnienie o godzinie 18.30". Tak chowano brytyjskich monarchów

Zdjęcie: Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images

Królowa Wiktoria zażyczyła sobie, by pochować ją w białej sukni i ślubnym welonie. Procesja składała się z oficerów marynarki wojennej, a trumna monarchini nie była wystawiona na widok publiczny. Ale nie tylko Wiktoria miała specjalne wymagania co do swojego pogrzebu.

Ludziom od wieków towarzyszy ciekawość rzeczy, które są dla nich niedostępne, a taką z pewnością jest monarchia brytyjska. Nic dziwnego, że gdy tylko królewskie drzwi uchylają się, tłumy próbują zajrzeć do środka. Śmierć albo abdykacja monarchy daje taką szansę. Ostatnią Brytyjczycy mieli ponad 70 lat temu, w 1952 roku, kiedy zmarł król Jerzy VI, a na tronie zastąpiła go najstarsza córka. Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Zjednoczonego Królestwa, w trakcie jej służby Wielką Brytanią rządziło 15 premierów. Wraz z jej śmiercią drzwi Pałacu Buckingham znowu się otworzyły. Rodzina królewska, na czele z królem Karolem III, wyszła do poddanych, którzy mieli okazję złożyć im kondolencje, uścisnąć dłoń, a nawet chwilę porozmawiać.

Dzięki mediom możemy być blisko tych wydarzeń jak nigdy dotąd. Możemy niemal nieprzerwanie śledzić trasy procesji żałobnych, oglądać nagrania publikowane na kontach społecznościowych rodziny królewskiej, a nawet przeglądać relacje osób, które wraz z tłumami żałobników przemierzają brytyjskie ulice. Takiej możliwości nie było nigdy wcześniej, dlatego 19 września 2022, dzień pogrzebu królowej Elżbiety II, przejdzie do historii.

Zanim nastąpiła era telewizji, brytyjscy obywatele, którzy nie byli akurat w Londynie, mogli oglądać ostatnie pożegnanie monarchy co najwyżej ze sporym opóźnieniem w ówczesnych salach kinowych dzięki tak zwanym kronikom filmowym. Niektóre z archiwalnych nagrań zachowały się do dzisiaj, dzięki czemu możemy się przenieść nawet o sto lat w przeszłość i zobaczyć, jak żegnani byli poprzedni władcy.

Tłumy poddanych zbierały się wzdłuż trasy konduktu żałobnego brytyjskich monarchów
Tłumy poddanych zbierały się wzdłuż trasy konduktu żałobnego brytyjskich monarchówArchiwum Reutera

Pogrzeby brytyjskich monarchów mają zazwyczaj charakter państwowy. Tak było m.in. w przypadku królowej Wiktorii, królów Edwarda VII, Jerzego V, Jerzego VI i tak też będzie w przypadku królowej Elżbiety II. Jedynym wyjątkiem po 1900 roku był pogrzeb Edwarda VIII, który ze względu na abdykację miał charakter prywatny.

Królowa Wiktoria (1819-1901)

Królowa Wiktoria dzierżyła tytuł monarchy ponad 63 lata. Była drugą najdłużej panującą królową w historii Wielkiej Brytanii. Wyprzedziła ją dopiero jej praprawnuczka Elżbieta II.

Jej Wysokość Królowa wydała ostatnie tchnienie o godzinie 18.30 w otoczeniu swoich dzieci i wnuków.

Zmarła w wieku 81 lat w byłej rezydencji królewskiej na wyspie Wight. Wraz z jej śmiercią zakończyło się panowanie dynastii hanowerskiej w Wielkiej Brytanii. Pogrzeb królowej odbył się 2 lutego 1901 roku. Monarchini przed śmiercią zostawiła szczegółowe instrukcje dotyczące własnego pogrzebu, a niektóre z jej życzeń były precedensami. Na przykład ze względu na specjalne życzenie królowej pogrzeb miał charakter wojskowy, procesja składała się dlatego z oficerów marynarki wojennej i wojska, a trumna nie była wystawiona na widok publiczny.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam