Premium

Słyszała, że ma szczęście, że wykorzystują ją prominentni mężczyźni

Zdjęcie: archiwum prywatne

Norma Bastidas pobiła rekord Guinnessa w długości pokonanego dystansu podczas triathlonu. Przepłynęła 156 km, przejechała 4719 km na rowerze i przebiegła 1182 km. Jednak to nie morderczy dystans był największym wyzwaniem w jej życiu. – Najtrudniejsze było powiedzenie światu o tym, że padłam ofiarą molestowania seksualnego i handlu ludźmi – mówi dzisiaj Norma Bastidas.

Długo zwlekała z publicznym wyznaniem prawdy o bolesnych doświadczeniach z przeszłości.  W końcu zabrała głos, bo - jak podkreśla - gdy milczą ofiary, przemoc kwitnie. A przemoc uwarunkowana płcią to wyjątkowo powszechne zjawisko w kraju, z którego pochodzi. Szacuje się, że w Meksyku każdego dnia mordowanych jest 10 kobiet. Tylko dlatego, że są kobietami.

***

Normę Bastidas zobaczyłam na dużym ekranie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Jest jedną z ponad 2 tysięcy kobiet, które dzielą się swoimi przeżyciami w filmie "Woman" w reżyserii Yanna Arthusa-Bertranda i Anastasii Mikovej. W dokumencie kobiety z ponad 50 różnych krajów opowiadają o osobistych doświadczeniach, związkach, seksualności, macierzyństwie, brutalnej przemocy.

Trailer filmu "Woman", reż. Anastasia Mikova, Yann Arthus-Bertrand
Trailer filmu "Woman", reż. Anastasia Mikova, Yann Arthus-BertrandHope Production

Po projekcji, jeszcze pod wrażeniem tego, co zobaczyłam, napisałam do Normy. Opowiedziała mi o osobie i o tym, czego powiedzieć nie zdoła. Mimo upływu lat.

Dni

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam