Premium

Miecz, jaki jest, każdy widzi. Ale eksperci widzą więcej

Zdjęcie: JacekSasin/Twitter

Miecz wręczony Tadeuszowi Rydzykowi zelektryzował świat polityki. Za to świat nauki zareagował z przewrotnym zadowoleniem. Bo medialna zawierucha wokół drogiego podarunku otworzyła szerzej okno na wczesne średniowiecze. Okres, który na co dzień, umówmy się, pozostaje poza kręgiem zainteresowań opinii publicznej.

Uroczyste wręczenie miecza nastąpiło w ubiegłą niedzielę na Jasnej Górze. Jak później ujawniła Wirtualna Polska, Fundacja Enea zapłaciła około 250 tysięcy złotych za miecz, który minister Jacek Sasin przekazał na ręce księdza Tadeusza Rydzyka. Podarunek wzbudził ogromne zainteresowanie, ale też pytania chociażby o jego pochodzenie.

  • Czy podobnym mieczem mógł posługiwać się Mieszko I?
  • Jakie parametry technologiczne musiał mieć doskonały miecz?
  • W jakim kraju powstawały najlepsze egzemplarze?
  • A także: czy minister Sasin powinien dotykać miecza gołymi rękami?

O to między innymi zapytaliśmy ekspertów: dr hab. Andrzeja Janowskiego, archeologa oraz Igora Górewicza, odtwórcę historycznego.

Aleksander Przybylski: Co konkretnie otrzymał ksiądz Tadeusz Rydzyk, a właściwie zarządzane przez Fundację Lux Veritatis toruńskie Muzeum "Pamięć i Tożsamość"?

Andrzej Janowski: Nie miałem możliwości obejrzeć tego miecza osobiście, ale na podstawie zdjęć i filmu uważam, że może to być typ X według Jana Petersena albo typ XI, ewentualnie XIa w typologii Ewarta Oakeshott'a.

Igor Górewicz: Wskazuje na to nie tylko kształt głowicy wieńczącej rękojeść, ale też stosunkowo długa, wąska i kończysta głownia oraz długi jelec. Był to typ bardzo popularny w całej ówczesnej Europie Środkowej.

Wczesnośredniowieczny miecz inkrustowany srebrem i stopem miedziMetropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Czytelnicy zastanawiają się teraz kim u licha byli Petersen i Oakeshott i co to jest typologia.

AJ: W archeologii zamiast za każdym razem opisywać wszystko od zera posługujemy się typologią, czyli zespołem pewnych powtarzalnych cech właściwych określonym przedmiotom. Prawidłowo stworzona typologia zawiera w sobie również walory chronologiczne, najczęściej prowadzona jest bowiem od form najstarszych do najmłodszych. Ustalenie typu zabytku pozwala zatem na względne określenie czasu jego powstania oraz związku z daną kulturą archeologiczną lub obszarem geograficznym. Ewart Oakeshott skupił się tylko na mieczach i analizie ich głowni. Z kolei norweski badacz Jan Petersen opracował również średniowieczne włócznie i topory, ale skupił się na materiale skandynawskim. W Polsce dobrą typologię broni białej sporządził Andrzej Nadolski, który jednak w przypadku mieczy podparł się klasyfikacją Jana Petersena.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam