Izrael ostrzelał obóz dla uchodźców. Odwiedzali go europejscy dyplomaci

Izrael ostrzelał obóz w Dżeninie Zachodnim Brzegu, gdzie przebywali dyplomaci
Izrael ostrzelał obóz w Dżeninie w Zachodnim Brzegu, gdzie przebywali dyplomaci
Źródło: x.com/@pmofa
Żołnierze Izraela strzelali ostrą amunicją w czasie wizyty delegacji zagranicznych dyplomatów i dziennikarzy w obozie dla uchodźców na okupowanej części Zachodniego Brzegu. W związku z wydarzeniami szefowie dyplomacji europejskich państw wezwali ambasadorów Izraela i domagają się wyjaśnień.
Kluczowe fakty:
  • Izraelscy żołnierze ostrzelali obóz dla uchodźców w Dżeninie, gdzie przebywali dyplomaci z innych państw. Nie ma informacji o ofiarach.
  • Francuski szef dyplomacji i jego włoski odpowiednik poinformowali o wezwaniu ambasadorów Izraela w celu wyjaśnień.
  • Siły Obronne Izraela wyraziły żal z powodu zaistniałych - jak napisano - "niedogodności" i poinformowały o podjęciu kroków.

"Siły okupacyjne otworzyły silny ogień z obozu dla uchodźców w Dżeninie, aby zastraszyć delegację dyplomatyczną, która wizytowała okolice obozu, by zobaczyć ogrom cierpień, jakich doświadczają mieszkańcy tych obszarów" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej na platformie X, dodając materiały wideo z wydarzenia.

Nie ma informacji, by ktoś został ranny.

Na nagraniach widać członków delegacji przy jednej z bram do obozu, zza której po chwili padają strzały, a dyplomaci i dziennikarze uciekają do samochodów.

Izrael ostrzelał obóz w Zachodnim Brzegu. Wzywają izraelskich ambasadorów

Siły Obronne Izraela oświadczyły, że strzały ostrzegawcze padły po tym, gdy grupa zboczyła z ustalonej trasy. Wojsko wyraziło jednocześnie żal z powodu zaistniałych "niedogodności". Przekazano, że w sprawie wszczęto śledztwo, a żołnierze osobiście skontaktują się z dyplomatami, by wyjaśnić sytuację.

- Każde zagrożenie dla życia dyplomatów jest nieakceptowalne - skomentowała incydent szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas.

Wydarzenie potępiło także MSZ w Madrycie. W grupie w Dżeninie był hiszpański dyplomata.

Izraelskie wozy bojowe w okolicy Dżeninu w okupowanej części Zachodniego Brzegu
Izraelskie wozy bojowe w okolicy Dżeninu w okupowanej części Zachodniego Brzegu
Źródło: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Włoch Antonio Tajani przekazał w środę, że do resortu został wezwany ambasador Izraela. Tajani dodał, że oczekuje od dyplomaty wyjaśnień.

O wezwaniu izraelskiego ambasadora poinformował także szef francuskiego MSZ Jean-Noel Barrot. Wydarzenia na Zachodnim Brzegu nazwał "nieakceptowalnymi".

Izrael zajmuje Dżenin na Zachodnim Brzegu

Położony na północy Zachodniego Brzegu Dżenin jest od kilku miesięcy zajmowany przez izraelską armię, która od stycznia prowadzi na tym obszarze największą operację militarną od 20 lat.

Ofensywa jest wymierzona w rosnące w siłę ugrupowania terrorystyczne. Dżenin i inne obozy dla uchodźców były od dawna bastionami palestyńskich bojówek.

Wojsko informowało, że żołnierze zabili ponad 100 terrorystów i zatrzymali ponad 320 poszukiwanych osób. Jednocześnie z obozów dla uchodźców w Dżeninie, Tulkaremie i Nur Szams wysiedlono około 40 tysięcy Palestyńczyków i zburzono tam setki budynków.

Po ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku i wybuchu wojny w Strefie Gazy na Zachodnim Brzegu zaktywizowały się ugrupowania terrorystyczne, w tym organizacje wspierane bezpośrednio przez Iran.

Od tego czasu w zamachach terrorystycznych i walkach zginęło tam ponad 60 Izraelczyków. Wojsko zabiło w tym okresie na Zachodnim Brzegu ponad 930 Palestyńczyków.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: