Premium

Rysunkowy ślimak i dwóch zakochanych nastolatków. Czego mogą nas nauczyć o społeczności LGBTQ+?

Zdjęcie: Okładki książek, które polecamy

Spełnia się największy koszmar prawicowych polityków - po książki, które część z nich chętnie spaliłaby na stosach, młodzież ustawia się w kolejkach. I nie, nie chodzi już o Harry'ego Pottera. Teraz czas na opowieści o życiu i miłości osób nieheteronormatywnych. Takich książek, które pomagają poznać osoby LGBTQ+ i budować dla nich mądre wsparcie - stale przybywa. I to w każdej kategorii: od bajek po zaangażowane reportaże. My wybraliśmy dla Was ponad dwadzieścia.

Premier Węgier Viktor Orbán postanowił wypowiedzieć wojnę "deprawacji dzieci" (brzmi znajomo, prawda?). Jego przeciwnikami stały się więc edukacja seksualna i wiedza o różnorodności, a wraz z nimi - literatura. Węgierskie władze poszły tak daleko, że uznały, iż doskonałym rozwiązaniem problemu, które same stworzyły, będzie zakaz sprzedawania książek o tematyce LGBTQ+ w sąsiedztwie szkół. Takich tytułów nie wolno eksponować, mają być zapakowane, tak by dziecko nie mogło do nich swobodnie zajrzeć w księgarni.

Ciągoty, by uchronić dzieci przed niepokornym (czytaj: nie po myśli osób o ultrakonserwatywnych poglądach) czytelnictwem, pojawiają się na całym świecie. Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy co roku publikuje listę książek, których zakazać próbują obywatele. W ostatnich latach dominują na niej tytuły dla dzieci o tematyce LGBTQ+.

Polscy prawicowi działacze i politycy specjalnie się nie wyróżniają. A to walczą ze ślimakiem-hermafrodytą ("Kim jest ślimak Sam?"), a to z pingwinami-gejami ("Z Tango jest nas troje"). Jakby z wiekiem zapominali, że najlepiej smakuje "zakazany owoc" i sami bronili się przed wiedzą i zrozumieniem.

Bo przecież lektury to właśnie wiedza. Dobrze dobrane - poszerzają horyzonty, ułatwiają zrozumienie skomplikowanych na pierwszy rzut oka zjawisk i sytuacji. Dziś dostarczymy Wam trochę tego przykładów. Bo gdy emocje w końcu opadają (a zawsze tak jest), okazuje się, że na rynku pojawia się coraz więcej pozycji, które traktują o tematyce LGBTQ+. Ich autorzy politycznym burzom się nie poddają.

"Droga osobo"

Tak właśnie zaczyna się wyjątkowa książka, od której chciałabym zacząć historię o prawdziwej mocy słów i literatury. Tej fachowej, branżowej, naukowej i rozrywkowej - w zasadzie po równo.

Droga osobo, która to czytasz, zacznijmy od powodu naszego spotkania.

- To kilkumiesięczna praca ponad 20 osób. Jak się zaczęła? To prosta historia. Wzięła się ze zrywu ludzkich serc i potrzeby - mówiła Dominika Sadowska, odpowiedzialna za redakcję merytoryczną książki "TRANSformacja. Dobre praktyki włączające w miejscu pracy" w dniu jej premiery - 14 czerwca.

Co znajdziesz w książce "TRANSformacja"

To książka, która powstała dzięki wolontaryjnej współpracy grupy osób i organizacji zaangażowanych w budowanie włączającego miejsca pracy. Wśród nich znalazła się Daria Zarębska - jak sama o sobie mówiła: inżynierka, mama. - Praca jest takim miejscem, które może być azylem dla osoby transpłciowej. Mamy duży wpływ na to, jak kształtujemy komunikację i kulturę w miejscu pracy - przekonuje.

Książka "TRANSformacja" zawiera wskazówki dla osób trans i niebinarnych w różnych organizacjach - "nie tylko w korpo, ale też w administracji publicznej, małych firmach rodzinnych" - podkreślali w dniu premiery twórcy. Ten swego rodzaju podręcznik dobrych praktyk przyda się też tym, którzy chcieliby, aby ich miejsce pracy było otwarte na różnorodność i przyjazne dla wszystkich pracowników.

Edyta Jaźwiec, trenerka biznesu, przekonywała, że to zaczyna się już na etapie rekrutacji: - Gdy przedstawiam się i mówię: nazywam się Edyta, używam zaimków "ona/jej", to już daję osobom kandydującym do pracy przestrzeń do podobnej informacji zwrotnej.

Książkę można pobrać bezpłatnie i swobodnie wykorzystywać.

TRANSFORMACJA. DOBRE PRAKTYKI WŁĄCZAJĄCE W MIEJSCU PRACY. POBIERZ PORADNIK >>>

Ale w budowaniu przestrzeni dla różnorodności i lepszym zrozumieniu czy poznaniu LGBTQ+, stawaniu się ich sojusznikiem czy sojuszniczką pomagają nie tylko poradniki jak ten. Pomocna jest literatura w ogóle. Dlatego wybraliśmy dobre książki dla osób w każdym wieku, których lektura może poszerzyć horyzonty i wzbogacić wiedzę, a w efekcie wzmocnić wrażliwość, ułatwić rozmowę.

Dla dzieci. Różowy i inne kolory

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam