Premium

"Proszę pani, czy może nam pani jednak zabrać te telefony?"

Zdjęcie: Shutterstock

Holendrzy właśnie dołączyli do całkiem już licznego grona Europejczyków, którzy zakazują swoim dzieciom korzystania z telefonów w szkołach. Czy Polska powinna pójść tą drogą? Pytamy w Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.

Wakacyjny obóz dla dzieci i młodzieży. Choć w poprzednich latach obowiązywało na nim - za zgodą rodziców - ograniczenie w korzystaniu z telefonów komórkowych, w ostatnim sezonie opiekunowie postanowili dać dzieciom swobodę.

Wcześniej zabierali im telefony na noc, czasem dawali do korzystania na chwilę po obiedzie.

Tym razem - hulaj dusza! A właściwie "decydujcie sami".

- Już drugiego dnia przyszli do mnie z prośbą, czy mogłabym im jednak te telefony zabrać, bo praktycznie nikt ze sobą nie rozmawia, większość siedzi na telefonie i nie spędzają razem czasu - opowiada Patrycja Lubaczewska-Molenda, anglistka z Redy, która co roku latem spełnia się w roli opiekunki kolonijnej.

To słowa jej podopiecznych. Sami zauważyli, jak telefony negatywnie na nich wpływają. A właściwie na ich relacje.

- Chyba nie muszę mówić, jakie było moje zdziwienie i radość. Wcześniej przez kilka lat tłumaczyłam im, że między innymi dlatego zabieramy im telefony - mówi nauczycielka.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że anglistka nie jest przeciwniczką nowych technologii. Wręcz przeciwnie. Sama chętnie z nich korzysta, także jako z narzędzia pracy. Filmy na jej tik-tokowym profilu "Pomysłowy angielski" mają ponad 900 tys. polubień, a nauczycielkę na co dzień tylko w tym medium społecznościowym obserwuje ponad 25 tys. osób. Jest też aktywna na Instagramie i Facebooku.

A jednak ma też do mediów społecznościowych i technologii komunikacyjnych w edukacji (tzw. tik) zdrowy dystans.

- W mojej szkole obowiązuje zakaz używania telefonów - przyznaje. I zaraz dodaje: - Jednak wiadomo, że na lekcjach często ich używamy, ponieważ to przydatne narzędzie do pracy z dziećmi i młodzieżą.

CZYTAJ TEŻ: DYREKTOR WCHODZI DO KLASY, A TAM WSZYSCY W KOMÓRKACH >>>

Patrycja swoją wakacyjną przygodą z telefonami podzieliła się ze mną, gdy zaczęłam się zastanawiać i rozpytywać, czy w Polsce, wzorem Holandii, też powinniśmy zakazać uczniom oraz uczennicom komórek.

Chcę wrócić do poszukiwania odpowiedzi na to pytanie 15 lipca - w Światowym Dniu bez Telefonu Komórkowego.

Z pomocą przychodzą ekspertki i badania.

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam