Zatrzymany raniony podczas akcji CBŚP. Jest nagranie i komentarz służb

Źródło:
TVN24, Gazeta Wyborcza
Nagranie z zatrzymania Andrzeja Kościelskiego
Nagranie z zatrzymania Andrzeja KościelskiegoGazeta Wyborcza
wideo 2/4
Nagranie z zatrzymania Andrzeja KościelskiegoGazeta Wyborcza

CBŚP w ramach jednej akcji zatrzymało w całej Polsce 19 osób. Jedną z nich jest Andrzej Kościelski, podejrzany o zabójstwo sprzed 22 lat. Mężczyzna został raniony w wyniku wybuchu granatu hukowo-błyskowego. "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagranie z akcji.

Nie milkną echa zatrzymania Andrzeja Kościelskiego - zapaśnika i znanego trenera mieszanych sztuk walki (wyraził zgodę na publikację swoich imienia i nazwiska - red.). Kontrterroryści pojawili się w jego domu w Poznaniu 14 października. Prokuratura przedstawiła mężczyźnie zarzut zabójstwa Ormianina. Do zbrodni miało dojść 22 listopada 2002 roku w klubie Blue Note w Poznaniu.

Obcokrajowiec miał zostać skatowany przez grupę osób. Sam Kościelski miał wówczas usłyszeć zarzut udziału w bójce, ale ostatecznie sprawę umorzono. Śledczy nie dysponowali wtedy wystarczającym materiałem dowodowym, by wyjaśnić wszystkie okoliczności. Co sprawiło, że wrócili do sprawy po 22 latach, a prokuratura wydała nakaz aresztowania trenera? Nowe zeznania "Monstera" - świadka koronnego.

Nagranie z domu zatrzymanego

O tym, że podczas dużej akcji policyjnej CBŚP zatrzymało Andrzej Kościelskiego pisaliśmy w tvn24.pl. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" opublikował nagranie z domu 55-latka, na którym widać moment zatrzymania. Okazuje się, że podczas akcji funkcjonariuszy mężczyzna został ranny.

- Policjanci od razu po wejściu na posesję rzucili granaty hukowo-błyskowe, zatem sami pozbawili się elementu zaskoczenia, ponieważ wywołując hałas, obudzili domowników, w tym Andrzeja Kościelskiego. Na nagraniach widać, że schodzi po schodach do salonu, zerka przez okna, najprawdopodobniej widzi już policjantów. Podchodzi do drzwi, następnie sam obraca się, kładzie na podłodze i ręce trzyma na plecach, sygnalizując, że nie stawia oporu - opowiada dziennikarzowi TVN24 Piotr Żytnicki.

Zatrzymany sam położył się na podłodzeGazeta Wyborcza

Co dzieje się dalej? - Jeden z policjantów, którzy wchodzą do domu, staje nad mężczyzną, stawia mu nogę na plecach, dociska go do podłogi i mierzy w jego kierunku z broni. Niestety na tym interwencja policji się nie kończy, Kiedy Kościelski się poddaje, policjanci, którzy są na dworze, wrzucają granaty. Dwa z nich eksplodują, kiedy Kościelski leży już na ziemi i nie stanowi żadnego zagrożenia - relacjonuje dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Na opublikowanych nagraniach widać, że jeden z granatów potoczył się po podłodze w kierunku 55-latka i eksplodował. I to właśnie w wyniku tej sytuacji zatrzymany został ranny. - Mój mandant ma liczne obrażenia okolic ud. Przed posiedzeniem aresztowym miał problem z poruszaniem się i wstawaniem. Nie wyglądał najlepiej. Wiem, że jest umieszczony w areszcie, który zapewnia mu opiekę medyczną - informuje Francesco Goldoni, adwokat, który reprezentuje Kościelskiego.

W chwili zatrzymania w domu 55-latka znajdowała się również jego żona, 19-letnia córka oraz dwa psy.

"Celem było profesjonalne i szybkie obezwładnienie osoby"

Jak pisze "Gazeta Wyborcza", rodzina Kościelskiego nie rozumie, dlaczego funkcjonariusze nie mogli go po prostu zatrzymać podczas codziennych zajęć. Jak do tych zarzutów odnosi się CBŚP? Rzecznik tłumaczy, że każda taka akcja jest szczegółowo planowana, a na pomoc w akcji kontrterrorystów zdecydowano się z kilku względów.

- Najbardziej istotnym w tej sytuacji jest fakt, że policjanci, którzy przeprowadzali czynności związane z zatrzymaniem osoby, dobrali taktykę do zatrzymania, która po pierwsze - posiada broń palną, po drugie - na tej osobie ciążą zarzuty najpoważniejszego przestępstwa kryminalnego, jakim jest zabójstwo, a po trzecie - posiada doskonałe umiejętności sztuk walki - wskazuje podkomisarz Krzysztof Wrześniowski, rzecznik CBŚP.

Jak dodaje, standardem podczas zatrzymań jest używanie granatów hukowo-błyskowych. Ich zadaniem jest "pozoracja, powodująca dezorientację osoby zatrzymywanej". Takie działanie ma zwiększyć bezpieczeństwo policjantów i "zminimalizować ryzyko dla osoby zatrzymywanej".

- Celem działania policjantów było profesjonalne i szybkie obezwładnienie osoby, a nie spowodowanie u osoby zatrzymywanej jakichkolwiek skutków. Ze wstępnych ustaleń wynika, że środki pozoracji zostały użyte zgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej - mówi Wrześniowski.

Granat hukowo-błyskowy eksplodował w pobliżu 55-latka Gazeta Wyborcza

Rzecznik zwraca uwagę, że nie wszystko da się przewidzieć. - Owalny kształt granatu hukowo-błyskowego powoduje, że nie można przewidzieć, na jaką odległość się potoczy i gdzie finalnie zakończy się jego efekt hukowo-błyskowy - tłumaczy rzecznik CBŚP.

Według Wrześniowskiego dodatkowym utrudnieniem były opancerzone szyby, które uniemożliwiły szybkie wejście do domu Kościelniaka. - Po sforsowaniu wzmocnionych okien policjanci zgodnie z taktyką użyli granatów hukowo-błyskowych, a w tym czasie osoba zatrzymywana zdążyła już otworzyć drzwi. Zarówno wejście przez drzwi, jak i okna odbywało się w jednym czasie. Policjanci, którzy bezpośrednio realizowali techniczne wejście do obiektu, byli wyposażeni w środki łączności radiowej, jednak duży hałas, który miał miejsce w trakcie tych działań, w znaczącym stopniu uniemożliwił bieżącą komunikację - dodał rzecznik CBŚP.

Obrońca zatrzymanego złoży zażalenie

Obrońca Andrzeja Kościelskiego poinformował, że jego klient będzie się domagał złożenia zażalenia na te sytuację "w zakresie użytych środków i sposobu realizacji". Decyzją sądu Andrzej Kościelski najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Zatrzymanie Andrzeja Kościelskiego. Obrońca o zażaleniu
Zatrzymanie Andrzeja Kościelskiego. Obrońca o zażaleniu TVN24

Autorka/Autor:aa/tok

Źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Gazeta Wyborcza

Pozostałe wiadomości

Wybory w USA, w których o prezydenturę rywalizują Kamala Harris i Donald Trump, trwają. Spływają pierwsze, cząstkowe wyniki i sondaże. Według stacji CNN Donald Trump zdobył już 24 stany - między innymi Teksas, Florydę, Ohio i Karolinę Północną, a więc jeden z tak zwanych stanów wahających się - ma w tej chwili 230 głosów elektorskich. Kamala Harris zdobyła między innymi Kalifornię, stan Nowy Jork i Illinois i ma w sumie 182 głosy elektorskie. W TVN24 i w TVN24 GO trwa program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 230 głosów elektorskich dla Trumpa, 182 dla Harris

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 230 głosów elektorskich dla Trumpa, 182 dla Harris

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Wybory w USA to w wielkiej mierze walka o zwycięstwo w siedmiu tak zwanych swing states, czyli stanach wahających się. Jak głosowali wyborcy w Pensylwanii, Michigan, Wisconsin, Georgii, Arizonie, Nevadzie i Karolinie Północnej? Ze wstępnych prognoz wynika, że głosy tego ostatniego stanu trafią do Donalda Trumpa.

CNN: Karolina Północna dla Trumpa. Co z resztą stanów kluczowych?

CNN: Karolina Północna dla Trumpa. Co z resztą stanów kluczowych?

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, CNN

Choć według sondaży zanosiło się na niespodziankę, nie będzie sensacyjnego zwycięstwa Kamali Harris w rolniczym stanie Iowa. Według prognoz wygrał tam, podobnie jak w poprzednich latach, kandydat Partii Republikańskiej.

CNN: nie będzie niespodzianki. Iowa też dla Trumpa

CNN: nie będzie niespodzianki. Iowa też dla Trumpa

Źródło:
CNN

Amerykanie decydują, czy przyszłym prezydentem USA będzie Kamala Harris czy Donald Trump. Spośród 244 milionów wyborców uprawnionych do głosowania, 84 miliony podjęły decyzję w tak zwanym wczesnym głosowaniu - pocztą lub osobiście. Oto dziewięć rzeczy, które warto wiedzieć dziś na temat wyborów w USA.

Musk u Trumpa, alarmy bombowe, oczekiwanie na Alaskę

Musk u Trumpa, alarmy bombowe, oczekiwanie na Alaskę

Źródło:
TVN24, PAP

Trwa liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich. Które stany przypadną Kamali Harris? Kandydatka demokratów wygrywa między innymi w Kalifornii, Nowym Jorku, Kolorado, Wirginii, Vermont, Massachusetts, Maryland, czy stołecznym Dystrykcie Kolumbii. Do godziny 6.05 czasu polskiego w środę zdobyła 182 głosów elektorskich – prognozuje stacja CNN.

CNN: lista stanów, w których wygrywa Kamala Harris

CNN: lista stanów, w których wygrywa Kamala Harris

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, TVN24

Trwa liczenie głosów oddanych w wyborach prezydenckich - ile z nich zdobył Donald Trump?Wiadomo już, że ma za sobą m.in. Teksas, Florydę, Kentucky, Indianę, Wirginię Zachodnią, Missouri, Oklahomę oraz jeden ze stanów kluczowych - Karolinę Północną. Do godz. 6.00 czasu polskiego zgromadził 230 głosów elektorskich - prognozuje stacja CNN.

CNN: w których stanach wygrywa Donald Trump?

CNN: w których stanach wygrywa Donald Trump?

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, TVN24

Federalne Biuro Śledcze (FBI) informuje, że do lokali wyborczych w czterech kluczowych dla wyniku wyborów stanach USA skierowano w trakcie głosowania fałszywe alarmy bombowe. Wiele z nich najwyraźniej rozsyłano z rosyjskich domen poczty elektronicznej – wskazano.

Fałszywe alarmy bombowe w kluczowych stanach. FBI: rozsyłano je z rosyjskich adresów

Fałszywe alarmy bombowe w kluczowych stanach. FBI: rozsyłano je z rosyjskich adresów

Źródło:
PAP

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24