Podczas prac drogowych związanych z budową Poznań City Center robotnicy trafili na ludzkie szczątki. Okazało się, że w tym miejscu był przed laty cmentarz.
Kości znaleziono na placu budowy nowego układu komunikacyjnego, który ma w przyszłości zapewnić dojazd do Dworca PKP oraz Poznań City Center. Po pierwszym odkryciu, na miejscu pojawili się archeolodzy.
Cmentarz sprzed 160 lat
- Do tej pory odkryliśmy 60 grobów, ponad 40 z nich rozkopaliśmy. W tej chwili kopiemy w kwaterze dziecięcej, więc większość szczątków należy właśnie do dzieci. Był to klasyczny rzymsko-katolicki cmentarz i należał do parafii Świętego Marcina. Funkcjonował w Poznaniu od połowy XIX wieku, a do lat 20-tych XX wieku chowano tu ludzi - mówi archeolog, Piotr Wawrzyniak.
Grób Cegielskiego zniszczony
Wiadomo że to na tym cmentarzu znajdował się grób Hipolita Cegielskiego. Został on jednak zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej.
- Ze zdjęć lotniczych widać, że właśnie w tym miejscu cmentarza, gdzie znajdował się jego grób, Niemcy utworzyli schron przeciwlotniczy, tzw. szczelinę - mówi Wawrzyniak.
Jeszcze wiele arów
Prace archeologiczne często opóźniają budowę, nie ma tak jednak być w tym przypadku. - W tej chwili archeolodzy nam nie przeszkadzają, ponieważ prowadzą wykopaliska na obrzeżach budowy - zapewnia Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranit Development Polska, głównego inwestora. - Trudno jednak przewidzieć, co będzie się działo dalej - dodaje.
Jak długo potrwają wykopaliska? - Nic nie możemy obiecać. Nie znamy dokładnego zasięgu cmentarza, ale jego powierzchnia to minimum kilkanaście arów, a każdy ar to kilkadziesiąt grobów – mówi Piotr Wawrzyniak.
Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Wawrzyniak