Kosmiczne odkrycie z Poznania waży 300 kg i leżało 220 cm pod ziemią.
Informację o znalezisku podaje lokalna telewizja WTK. Meteoryt odkryto na początku października.
- To, jak dotąd, największe tego typu znalezisko w tej części Europy - powiedział w rozmowie z WTK Wojciech Stankowski, emerytowany wykładowca Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Tajny meteoryt
Meteoryt odkryli poszukiwacze Łukasz Smuła i Magdalena Skirzewska z Opola, którzy zajmują się poszukiwaniem i artystyczną obróbką pozaziemskich minerałów.
Obecnie meteoryt jest badany przez geologów w laboratorium Instytutu Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, a dostęp do niego jest pilnie strzeżony. Naukowcy nie chcą nawet dzielić się informacjami na jego temat. Przynajmniej na razie.
- Wszystkich informacji udzielimy w środę na konferencji prasowej - ucięła w rozmowie z tvn24.pl Dominika Narożna, rzecznik prasowy uczelni.
7 kraterów po upadku
Waga odkrytych na terenie Moraska meteorytów to 1,5 tony. Pierwszy znaleziono w 1914 r. Jego odkrywcą był niemiecki żołnierz, odpowiadający za budowę umocnień w tym rejonie. Po zbadaniu bryły żelaza w Berlinie okazało się, że jest to meteoryt.
W 1976 r. na stoku Góry Moraskiej utworzono rezerwat przyrody. Znajduje się w nim 7 kraterów, powstałych w wyniku upadku meteorytów, pomiędzy 4000 a 3000 r. p.n.e.
Najnowsze znalezisko jest dużo większe od poprzedniego rekordzisty, który ważył 164 kg. Odkrył go w 2006 r., także na terenie Rezerwatu Morasko, Krzysztof Socha, kolekcjoner z Kielc.
Autor: FC/mz/k / Źródło: TVN 24 Poznań, WTK, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Radomil