Jaśkowiak wymienia swoje najważniejsze pomysły na ostatnią kadencję

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jacek Jaśkowiak z wieczoru wyborczego w Poznaniu
Jacek Jaśkowiak z wieczoru wyborczego w PoznaniuTVN24
wideo 2/3
Jacek Jaśkowiak z wieczoru wyborczego w PoznaniuTVN24

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszystkich głosów wiadomo, że poparło go 70,67 procenta poznaniaków.

Przed 2 w nocy poznaliśmy głosy ze wszystkich 256 obwodów głosowania. Jaśkowiak zdobył 70,67 proc. głosów, podczas gdy na jego kontrkandydata - Zbigniewa Czerwińskiego ze Zjednoczonej Prawicy oddano 29,33 proc. głosów - wynika z danych PKW. Będzie to ostatnia kadencja Jacka Jaśkowiaka. Zgodnie z przepisami nie będzie mógł się za 5 lat ubiegać o reelekcję.

Jaśkowiak stawia na transport publiczny

- Obiecuję, że to będzie moja najlepsza kadencja. Mamy naprawdę wyjątkową szansę zrobienia bardzo dużo dobrych rzeczy dla Poznania - zapewnił w poniedziałek prezydent stolicy Wielkopolski.

Wśród inwestycji jakie mają zostać zrealizowane w mieście wymienił remont hali sportowo-widowiskowej Arena, budowę - jak się wyraził - najlepszej filharmonii w Europie, a także projekty związane z retencją wody. - Pokażemy tak naprawdę w całej Polsce jak można odzyskiwać wodę, co można również zrobić również w zakresie wykorzystywania energii np. ze ścieków - powiedział.

Dopytywany, co będzie dla niego ważniejszym projektem - budowa filharmonii czy realizacja drugiego etapu linii tramwajowej łączącej poznańskie Naramowice z centrum miasta - Jaśkowiak zapewnił, że są to "równorzędne projekty".

- Musimy się też pewnymi elementami wyróżniać. No i chciałbym, żeby Poznań wyróżniał się i najlepszym transportem publicznym w Polsce, ale też i jednym z najlepszych w Europie, i najlepszą infrastrukturą rowerową, i najlepszym powietrzem, ale też najlepszą filharmonią. To jest też element, który w tym zakresie ma znaczenie - powiedział.

Dopytywany, kiedy powstaną filharmonia i drugi etap linii na Naramowice zaznaczył, że przed realizacją tej drugiej inwestycji potrzebny jest remont mostu Chrobrego. - Jestem przekonany, że da się to zrobić w tej kadencji i również filharmonia - jestem przekonany, że to się uda w tej kadencji zrobić - zapewnił prezydent.

"Miałem świadomość, że pewne decyzje politycznie mnie będą kosztować"

Samorządowiec przekonywał, że "dzisiaj Poznań jest naprawdę rozpędzoną lokomotywą", bo w stosunku do innych miast ma lepszą sytuację finansową, a w radzie miasta będzie rządzić stabilna większość.

Pytany czy zmieni liczbę swoich zastępców nie odpowiedział wprost. - Oczywistością jest, że po wyborach dokonuje się też pewnych korekt. To jest dla mnie też bardzo istotne. Mam oczywiście pewne przemyślenia i muszę sobie to teraz na spokojnie ułożyć - powiedział. Wcześniej w Gazecie Wyborczej deklarował, że chce, by w przypadku zwycięstwa w gronie zastępców prezydenta znalazła się kobieta.

Dopytywany o jego wynik, który w drugiej turze okazał się gorszy niż w 2018 r., Jaśkowiak zwrócił uwagę, że inni samorządowcy w przeszłości również otrzymywali mniejsze poparcie, gdy wygrywali wybory na kolejne kadencje. - Nie traktuję tego absolutnie w kategoriach porażki, to są naturalne procesy. Również miałem świadomość, że pewne decyzje politycznie mnie będą kosztować - zaznaczył.

W tym kontekście wymienił remont płyty Starego Rynku i zwrócił uwagę, że władze Gdańska przed laty nie zdecydowały się na podobną inwestycję. - Mamy zrobiony kapitalny remont Starego Rynku, inni kiedyś będą musieli się z tym zmierzyć - powiedział.

Prezydent był też pytany, czy jakiś postulat jego kontrkandydata wymieniony w czasie kampanii wyborczej ma szansę na realizację. Jaśkowiak zapewnił, że władze samorządu działają w taki sposób, żeby "wszyscy czuli się w Poznaniu ważni". - Środowiska konserwatywne są bardzo ważnym elementem na mapie Poznania i wyborcy konserwatywni są tymi, których ja też bardzo szanuję. W związku z tym, będę cały czas otwarty na rozmowy z tym środowiskiem - zapewnił.

W pierwszej turze Jaśkowiak zdobył 82 147 czyli 43,74 proc. głosów. Drugi najlepszy wynik uzyskał Czerwiński, którego poparło 38 128, czyli 20,30 proc. głosujących.

Sukces mimo porażki

Jego rywal Zbigniew Czerwiński ze Zjednoczonej Prawicy napisał na Facebooku, że mimo porażki, swój wynik przyjmuje z zadowoleniem. "Nie udało się wygrać wyborów, ale i tak jestem dumny, że stanąłem na czele obozu zmiany, która choć na chwilę dała światełko w tunelu Poznaniakom, i to światełko zostało dostrzeżone przez tak wielu z nich. Daję słowo, że w Radzie Miasta zrobię wszystko, aby ta zmiana trwała nadal – z całym klubem Zjednoczonej Prawicy będziemy merytorycznymi krytykami. Z poparciem 45 tysięcy poznaniaków zrobimy wszystko, aby głos rzeszy mieszkańców miasta niezadowolonych z kierunku w którym ono zmierza, był jak najmocniej słyszalny" - napisał.

W Poznaniu PiS nigdy wcześniej nie wprowadził swojego kandydata do drugiej tury wyborów. W 2018 roku Tadeusz Zysk zajął drugie miejsce, zdobył 21,31 proc. głosów, ale Jaśkowiak wygrał w pierwszej turze. W 2014 roku blisko tego celu był Tadeusz Dziuba, ale przegrał o włos walkę o drugą turę z Jaśkowiakiem. Kandydat PO pokonał w drugiej turze ówczesnego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Wcześniej rywalizację z Grobelnym przegrywali w 2010 roku Grzegorz Ganowicz (PO), w 2006 roku Maria Pasło-Wiśniewska (PO) i w 2002 roku - Wojciech Szczęsny Kaczmarek (Unia Wolności), prezydent Poznania w latach 1994-1998.

Według przedwyborczych sondaży to Przemysław Plewiński (Trzecia Droga) miał być najpoważniejszym rywalem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Ostatecznie uzyskał trzeci wynik z poparciem 19,10 proc.

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Jacek Jaśkowiak?

Jacek Jaśkowiak w polityce działa od 2010 roku. Wtedy jako kandydat niezależny, popierany przez stowarzyszenie My-Poznaniacy, wystartował w wyborach na prezydenta Poznania, bez powodzenia. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił trzy lata później.

Jacek JaśkowiakTVN24

Prezydentem Poznania został w 2014 roku, kiedy w drugiej turze wygrał z urzędującym w Poznaniu od 1998 roku Ryszardem Grobelnym. Cztery lata później poznaniacy postawili na niego w pierwszej turze. Jaśkowiak wygrał, zdobywając 56,6 procent głosów.

Wybory samorządowe 2024. Kim jest Zbigniew Czerwiński?

Zbigniew Czerwiński jest absolwentem historii na UAM oraz rachunkowości na UEP w Poznaniu. Od roku 1989 jest przedsiębiorcą. W okresie PRL działał w opozycji. Najpierw w latach 1978–1980 organizował w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu Rewolucyjny Związek Młodzieży Ruch 10 Listopada, potem był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczącym Koła NZS na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. 

Uczestniczył w strajku w Collegium Novum UAM w Poznaniu. Był redaktorem podziemnej prasy solidarnościowej. Od końca kwietnia do 11 sierpnia 1982 roku był internowany.

Zbigniew CzerwińskiTVN24

Autorka/Autor:FC, pp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Szpital, w którym operowany był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych - podał Onet. W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, które zarejestrował Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Źródło:
tvn24.pl, Onet

Polska ma prawdziwą rodzinę Soprano - odkryliśmy ją, gdy byłem prokuratorem generalnym. To bliscy Donalda Tuska - napisał w mediach społecznościowych lider Suwerennej Polski Zbigniew Ziobro. Były minister sprawiedliwości zabrał głos, podczas gdy od kilku dni mediach publikowane są fragmenty rozmów w aferze taśmowej, dotyczącej nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Ziobro zabiera głos. Pisze o "prawdziwej rodzinie Soprano" 

Źródło:
tvn24.pl

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej mówił o programie "Tarcza Wschód". - To jest operacja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski - podkreślił. Tłumaczył, że program "ma na celu ochronę, obronę i zadbanie o każdy metr kwadratowy obszaru Rzeczypospolitej". Szczegóły "Tarczy Wschód" przedstawili wiceszef MON Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła.

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

"Największa operacja umacniania granicy od 1945 roku". Minister obrony o "Tarczy Wschód"

Źródło:
TVN24, PAP

Mieszkaniec Łodzi odnalazł w lesie łagiewnickim leżącego przy drodze młodego mężczyznę. 24-latek był cały poparzony i trafił w stanie ciężkim do szpitala. Jak poinformowała tvn24.pl rzeczniczka łódzkiej policji, mężczyzna zmarł dzisiaj nad ranem. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty.

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Był poparzony i leżał w lesie. Mężczyzna nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlowa złożyła wniosek o odrzucenie projektu poselskiego przywracającego dwie niedziele handlowe w każdym miesiącu. Jak ostrzega branża, "wejście w życie nowych regulacji doprowadzi do strat po stronie konsumentów oraz handlowców".

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Dwie niedziele handlowe w miesiącu? Branża zabrała głos

Źródło:
PAP

My istniejemy. Nie zapominajcie - mówią kupcy z Marywilskiej. Dwa tygodnie temu w gigantycznym pożarze większość z nich straciła majątki życia. Dzisiaj o godzinie 9.00 zaczęli losować miejsca w tymczasowych kontenerach, które na handel przygotowało miasto. Na miejscu pojawili się już w niedzielę, bo chcieli mieć pewność, że to losowanie przebiegnie spokojnie.

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Termosy i koce przy Marywilskiej. Tak wyglądała noc w kolejce po kontenery 

Źródło:
tvn24.pl

W Irlandii mieszka 120 tysięcy Polaków, a przez 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej były ich setki tysięcy - stwierdził irlandzki minister stanu do spraw promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Wskazał także, Polacy pracują głównie w branżach nowych technologii i usługach cyfrowych.

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Polacy zadomowili się w irlandzkiej gospodarce

Źródło:
PAP

"Nie będę małpą w cyrku Michała Szczerby" - napisał Daniel Obajtek dzień przed jego planowanym przesłuchaniem na komisji śledczej do spraw afery wizowej. Były prezes Orlenu pisze też, że nie został skutecznie wezwany. Policja informowała, że kilkukrotnie podejmowała próby wręczenia mu wezwania na komisję.

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Daniel Obajtek o komisji wizowej i kampanii. Pisze, kiedy "będzie do dyspozycji"

Źródło:
tvn24.pl

Policja z Żuromina (Mazowieckie) zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o handel fentanylem, substancją o działaniu 50 razy silniejszym od heroiny. Obaj zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im do 12 lat więzienia.

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Policja zatrzymała dilerów fentanylu

Źródło:
PAP

Określałem to wendettą polityczną i nadal podtrzymuję to sformułowanie. Działania obecnego rządu, działania pana mecenasa Giertycha, dokładnie się w to wpisują - powiedział w TVN24 Michał Dworczyk z PiS. Przekonywał, że w czasie rządów PiS "nie miał wiedzy na temat funkcjonowania Ministerstwa Sprawiedliwości, bo Suwerenna Polska w sposób samodzielny kierowała resortem".

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Dworczyk: Suwerenna Polska samodzielnie kierowała resortem sprawiedliwości. Ja nie miałem wiedzy

Źródło:
TVN24

Co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło w czasie niedzielnego ataku powietrznego Izraela na Rafah w Strefie Gazy - donoszą zagraniczne agencje, powołując się na informacje palestyńskich lekarzy. Pociski miały spaść między innymi na namioty dla wysiedleńców. Wcześniej tego dnia Hamas wystrzelił w kierunku Tel Awiwu osiem rakiet, wszystkie zostały zestrzelone przez izraelskie wojsko.

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Izraelskie pociski "uderzyły w namioty dla wysiedleńców". Wielu zabitych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W niedzielę Hamas, po raz pierwszy od czterech miesięcy, wystrzelił rakiety w kierunku Tel Awiwu. Agencja Reutera opublikowała nagranie, które ma pokazywać przygotowania oraz sam moment wystrzelenia. Izraelskie wojsko przekazało, że część rakiet została przechwycona, nie ma doniesień o ofiarach. W odpowiedzi jeszcze tego samego dnia Izrael przeprowadził krwawy atak na miasto Rafah w Strefie Gazy. Doniesienia mówią o nawet 50 ofiarach w ludności cywilnej, wśród których są dzieci.

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Tak miał wyglądać atak, po którym nadeszła krwawa odpowiedź

Źródło:
Reuters, PAP

Szwedzki minister obrony Pal Jonson poinformował, że broniący się przed rosyjską inwazją Ukraińcy, "mają prawo" wykorzystywać szwedzką broń do rażenia celów na terenie Rosji. "O ile jest to zgodne z prawem wojennym" - podkreślił na łamach gazety "Hallandsposten".

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Zielone światło dla Ukrainy od szwedzkiego ministra

Źródło:
PAP

23-letni mężczyzna trafił do szpitala po tym, jak został zaatakowany przy użyciu łatwopalnej substancji na stacji metra na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku - poinformowała policja, która zatrzymała podejrzanego. Według służb 49-latek w przeszłości dopuścił się podobnego ataku.

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Atak w metrze. 23-letni pasażer oblany płonącą cieczą

Źródło:
NBC New York, CBS News, USA Today

IMGW ostrzega przed kolejnym, burzowym dniem w części kraju. W dziewięciu województwach spodziewane są wyładowania atmosferyczne. Wraz z nimi pojawią się silne opady deszczu, porywisty wiatr i grad. Sprawdź, co przyniesie pogoda w poniedziałek.

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Groźne zjawiska w ponad połowie województw. Tu ostrzega IMGW

Źródło:
IMGW
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaufana prokuratura Zbigniewa Ziobry w trzy tygodnie umorzyła sprawę dotyczącą sprzedaży nagrań z afery taśmowej Rosjanom - napisał "Newsweek". Umorzenie - jak podaje tygodnik - odbyło się "po cichu", a sprawa "toczyła się poza kontrwywiadem i prokuratorami wyspecjalizowanymi do walki ze szpiegostwem".

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Zaufana prokuratura Ziobry i "umorzenie po cichu" w trzy tygodnie. Chodzi o sprzedaż nagrań z afery podsłuchowej

Źródło:
"Newsweek", TVN24

Co najmniej 18 osób nie żyje po burzach i tornadach, jakie nawiedziły w miniony weekend amerykańsie stany Teksas, Arkansas, Oklahoma i Kentucky. Jest wielu rannych. Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa. W jednym ze stanów ogłoszono stan wyjątkowy.

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

"Szkody są tak duże, że nie wiemy, od czego zacząć naprawy". Co najmniej 18 osób nie żyje

Źródło:
PAP, CNN

Meksykańskie miasto Puebla nawiedziła potężna burza gradowa. Ulice zasypała miejscami półtorametrowa warstwa lodu. Do zjawiska doszło nagle, podczas trwającej w kraju fali upałów.

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Takie widoki na ulicach w trakcie fali upałów

Źródło:
Reuters, El Pais

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN