Jaśkowiak i cała reszta. W Poznaniu nikt nie spodziewa się zmiany

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24.pl
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?Marzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/5
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Faworyt w wyścigu o fotel prezydenta Poznania jest jeden - Jacek Jaśkowiak, rządzący miastem od ośmiu lat. Ale w 2014 roku też wydawało się, że Ryszarda Grobelnego nikt nie jest w stanie pokonać. A stało się inaczej. Swoich kandydatów wystawił wreszcie PiS i Trzecia Droga. Lewica jest podzielona i ma dwójkę pretendentów do zastąpienia urzędującego prezydenta.

Remonty. To główny temat kampanii wyborczej w Poznaniu. Choć na Starym Rynku prace już się kończą, a do centrum wróciły tramwaje, to wciąż toczą się prace na ulicy 27 Grudnia. Niemniej mieszkańcy mogą podziwiać już, jak zmieniło się śródmieście po tym, jak na kilka lat przeobraziło się w wielki plac budowy, a Poznań zyskał miano Rozkopanego. Te efekty idą niewątpliwie na konto Jacka Jaśkowiaka, który ubiega się o trzecią kadencję na fotelu prezydenta. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdecydował się na ponowny start, pomimo że w 2014 roku deklarował, iż nie będzie rządzić dłużej niż 8 lat.

Jaśkowiak w polityce działa od 2010 roku. Wtedy jako kandydat niezależny, popierany przez stowarzyszenie My-Poznaniacy, wystartował w wyborach na prezydenta Poznania, bez powodzenia. Do Platformy Obywatelskiej wstąpił trzy lata później.

Prezydentem Poznania został w 2014 roku, kiedy w drugiej turze wygrał z urzędującym w Poznaniu od 1998 roku Ryszardem Grobelnym. Cztery lata później poznaniacy postawili na niego w pierwszej turze. Jaśkowiak wygrał, zdobywając 56,6 procent głosów.

Poznaniacy postawili na Jaśkowiaka
Poznaniacy postawili na Jaśkowiaka 21.10. | Cztery lata temu pokonał rządzącego przez 18 lat Ryszarda Grobelnego. Choć w mieście budzi kontrowersje, sondaże wskazywały, że może liczyć na zwycięstwo już w I turze. Nie przeliczył się. W Poznaniu dogrywki nie będzie.TVN 24 Poznań

Wybory samorządowe 2024 Poznań. Prezydent tęczowy i betonowy

Jaśkowiak jest prezydentem, który w zdecydowany sposób wypowiada się na tematy światopoglądowe, nie stroni także od otwartego oceniania polityki krajowej. Wyraźnie sprzeciwiał się rządom Prawa i Sprawiedliwości, a o swoim mieście mówi "Wolne Miasto Poznań". Wielokrotnie apelował w nim o tolerancję. W 2018 roku po raz pierwszy objął honorowym patronatem imprezę środowisk LGBT "Poznań Pride Week" oraz poznański Marsz Równości. Wcześniej sam stawał na czele Marszu. Przeciwnicy z tego tytułu nazywają go "Tęczowym Jackiem".

Jacek Jaśkowiak prezentuje kostki brukowe wystawione na WOŚPAllegro

Inny przydomek, jakiego się doczekał od nich, to "Betonowy Jacek". Twierdzą, że w mieście brakuje zieleni, za to wszędzie, gdzie można, pojawia się beton. Urzędnicy przekonują, że to zarzut nietrafiony i przypominają, że na Starym Rynku pojawiły się drzewa i krzewy, których nie było, a w Poznaniu nieustannie przybywa zieleni. "Przez ostatnie kilka lat odbrukowano blisko 20 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na których posadzono około 500 drzew i ponad 20 tysięcy krzewów, bylin, ozdobnych traw i roślin cebulowych" - czytamy na stronie miasta.

Jaśkowiak jest ateistą, znanym z liberalnych poglądów i zwolennikiem rozdziału Kościoła od państwa. Obiecywał, że miasto "wstanie z kolan" w relacjach z Kościołem. Na jego zlecenie powstał raport dotyczący relacji miasto - Kościół.

Poznań: miasto płaci kurii 12 tysięcy złotych za przejazd dziecięcej kolejki przez teren parafii
Poznań: miasto płaci kurii 12 tysięcy złotych za przejazd dziecięcej kolejki przez teren parafiiPrezydent miasta ujawnił, że Poznań co miesiąc płaci 12 tysięcy złotych Kurii Metropolitarnej za przejazd Kolejki Parkowej Maltanka do miejskiego zoo. Trasa przejazdu tyrystycznego pociągu przebiega przez tereny należące do różnych właścicieli. Wśród nich jest parafia pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Umowa z parafią dotyczy zarówno przejazdu kolejki jak i utrzymywanie garażu dla lokomotyw spalinowych. Prezydent Jacek Jaśkowiak zapowiada kontrolę wydatków z budżetu na konta kościelne. Więcej szczegółów w materiale Marzanny Zielińskiej w Faktach o 19:00.

Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tam ukończył także studia podyplomowe z rachunkowości i finansów oraz podatków.

Prywatnie Jaśkowiak jeździ na rowerze, biega na nartach, w tym w maratonach. Był członkiem Komisji Światowej Federacji Narciarskiej ds. Pucharu Świata w biegach narciarskich. Jako swój sukces wymienia doprowadzenie do organizacji Pucharu Świata w biegach narciarskich w Szklarskiej Porębie.

Trenował boks, wioślarstwo i judo.

W 2019 roku wystartował w prawyborach prezydenckich Koalicji Obywatelskiej przeciwko Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. 

PiS zaskoczył wyborem

Jaśkowiak rywali ma czterech: Zbigniewa Czerwińskiego z Prawa i Sprawiedliwości, Przemysława Plewińskiego z Trzeciej Drogi, Beatę Urbańską z Nowej Lewicy oraz Łukasza Garczewskiego (KWW Społeczny Poznań). Pierwsi dwaj krytykują organizację kończących się remontów. I to było motywem przewodnim na starcie ich kampanii.

Kandydatura Zbigniewa Czerwińskiego to spore zaskoczenie. Długo wskazywano, że PiS wybierze rywala dla Jaśkowiaka spośród trójki Szymon Szynkowski vel Sęk, Bartłomiej Wróblewski i Jadwiga Emilewicz. Potem wymieniano jeszcze radną Klaudię Strzelecką. Ostatecznie wybór padł na wieloletniego radnego i szefa klubu PiS w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a Strzelecka została szefową jego sztabu.

Zbigniew CzerwińskiTVN24

Czerwiński jest absolwentem historii na UAM oraz rachunkowości na UEP w Poznaniu. Od roku 1989 jest przedsiębiorcą. W okresie PRL działał w opozycji. Najpierw w latach 1978–1980 organizował w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu Rewolucyjny Związek Młodzieży Ruch 10 Listopada, potem był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz przewodniczącym Koła NZS na Wydziale Historycznym UAM w Poznaniu. 

Uczestniczył w strajku w Collegium Novum UAM w Poznaniu. Był redaktorem podziemnej prasy solidarnościowej. Od końca kwietnia do 11 sierpnia 1982 roku był internowany.

- Chcemy, żeby Poznań był najlepszym miastem w Polsce, jeżeli chodzi o życie, o sprawność gospodarczą, a tak niestety się nie dzieje. Czas na zmianę – zachęca do swojej kandydatury Czerwiński. - Poznań traci pozycję lidera. W latach 90. w momencie rozpoczynania transformacji było wiadomo, że jest Warszawa i drugim ośrodkiem o ogromnej dynamice gospodarczej było miasto Poznań. W tej chwili zaczynamy przegrywać konkurencję z Krakowem, zaczynamy przegrywać konkurencję z Wrocławiem i to jest sytuacja niedopuszczalna. Stać nas na więcej. Jesteśmy zdenerwowani, zdegustowani tym, co się dzieje – podkreślał.

Zbigniew Czerwiński: Przez wiele lat mieliśmy w Poznaniu dominację Platformy Obywatelskiej
Zbigniew Czerwiński: Przez wiele lat mieliśmy w Poznaniu dominację Platformy Obywatelskiej22.02.TVN24

Jego hasło wyborcze to "Poznań powinien być taki, jak trzeba". Jak dodał, przez ostatnie lata rządów obecnego prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka stolica Wielkopolski straciła pozycję znaczącego miasta w Polsce i nie rozwija się tak, jak oczekiwaliby tego mieszkańcy. - My chcemy, żeby Poznań był najlepszym miastem w Polsce, jeżeli chodzi o życie, jeżeli chodzi o sprawność gospodarczą, a tak niestety się nie dzieje. Czas na zmianę – zaznaczył Czerwiński.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy zapowiedział, że jeśli wygra wybory, odbuduje w mieście Pomnik Wdzięczności - Najświętszego Serca Jezusowego.

Według niego, realną zmianę i alternatywę do rządów PO i Jacka Jaśkowiaka jest w stanie zagwarantować jedynie PiS i Zjednoczona Prawica.

Poseł Szymon Szynkowski vel Sęk, szef struktur PiS w stolicy Wielkopolski, także przekonuje, że "potrzebna jest zmiana wobec złych rządów prezydenta Jacka Jaśkowiaka". - To musi być osoba, która taką zmianę gwarantuje. To musi być osoba łącząca środowiska, wynikająca ze wspólnego przekonania, że jest gwarancją takiej zmiany. Wreszcie to musi być osoba, która nie jest znana przede wszystkim z tego, że jest politykiem, ale znana jest ze swoich kompetencji, ze swojego doświadczenia, ze swojej znajomości miasta, z dotychczasowej pracy, z dotychczasowego dorobku. To musi być osoba łącząca te cechy i te środowiska. Jestem głęboko przekonany, że gwarancję takiej kandydatury daje Zbigniew Czerwiński, który jest doświadczonym samorządowcem, z doświadczeniem od ponad 30 lat w samorządzie, z doświadczeniem pracy zarówno w sejmiku województwa wielkopolskiego, jak i także kiedyś w latach 90. w Radzie Miasta Poznania - zaznaczył.

Szymon Szynkowski vel Sęk: W Poznaniu potrzebna jest zmiana
Szymon Szynkowski vel Sęk: W Poznaniu potrzebna jest zmiana22.02.TVN24

We wrześniu zeszłego roku na konferencji prasowej Czerwiński pozwolił sobie na transfobiczny żart. Kiedy Szymon Szynkowski vel Sęk witał dziennikarzy słowami "Witam Państwa", po czym poprawił się na "panów", bo obecni byli sami mężczyźni, Czerwiński rzucił: "No chyba, że ktoś z Was czuje się kobietą, ja kobietą byłem wczoraj". 

Nieprzyzwoity żart radnego Czerwińskiego z PiS (maj 2023)
Nieprzyzwoity żart radnego Czerwińskiego z PiS (maj 2023)22.02.TVN24

Czerwiński na materiałach wyborczych ukrywa logo partii. Na pytanie dlaczego, Szynkowski vel Sęk odpowiadał, że Czerwiński nie jest kandydatem tylko PiS. - W żadnym razie nie wstydzimy się szyldu Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwnie, jesteśmy tutaj w większości członkami PiS. Natomiast ta propozycja jest szersza, ta propozycja odwołuje się do szerszej ilości środowisk i wynika też z refleksji większej ilości środowisk niż tylko środowisko PiS - tłumaczy.

W Poznaniu kandydat PiS może liczyć poparcie m.in. Konfederacji. - Dzięki sojuszowi Konfederacji i PiS jesteśmy realną szansą na przejęcie władzy w naszym mieście - mówił na konferencji Piotr Tuczyński z Konfederacji. Tu sprawa jest jednak dość zawiła, bo sojusz wspierają tylko jedna z trzech części partii - Nowej Nadziei. Od takiego politycznego mariażu odcina się Ruch Narodowy, a partia Grzegorza Brauna w Poznaniu nie ma struktur.

Zadanie postawione przed Czerwińskim jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Kandydat PiS nigdy nie wygrał wyborów w stolicy Wielkopolski. Mało tego - PiS nigdy nie wprowadził swojego kandydata do drugiej tury wyborów.

W 2018 roku Tadeusz Zysk zajął drugie miejsce, zdobył 21,31 proc. głosów, ale Jaśkowiak wygrał w pierwszej turze. W 2014 roku blisko tego celu był Tadeusz Dziuba, ale przegrał o włos walkę o drugą turę z Jaśkowiakiem. Kandydat PO pokonał w drugiej turze ówczesnego prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego. Wcześniej rywalizację z Grobelnym przegrywali w 2010 roku Grzegorz Ganowicz (PO), w 2006 roku Maria Pasło-Wiśniewska (PO) i w 2002 roku - Wojciech Szczęsny Kaczmarek (Unia Wolności), prezydent Poznania w latach 1994-1998.

Trzecia Droga postawiła na adwokata

Na wyprzedzenie kandydata PiS liczy Trzecia Droga. Ale ich kandydat - Przemysław Plewiński - w polityce dopiero debiutuje. - Zdecydowałem się na start w wyborach, bo mam dosyć tego, że prezydent miasta nie myśli o Poznaniu - myśli o swojej własnej karierze, pokazywaniu się w mediach i w Warszawie. W latach 90. Poznań był najbardziej rozwijającym się miastem. Dziś widzę, jak rozwijają się inne miasta i widzę, co się dzieje w naszym Poznaniu - serce mi krwawi, serce mnie boli – powiedział.

Jak zapewnił Plewiński, ma kwalifikacje i kompetencje potrzebne do tego, by jako prezydent miasta zmieniać Poznań. - Chciałbym usprawnić komunikację z ościennymi gminami, już tak praktycznie jesteśmy aglomeracją. Musimy współdziałać chociażby w rozwinięciu kwestii wspólnego biletu, rozwinięciu ścieżek rowerowych. Musimy pomyśleć o przywróceniu centrum miasta poznaniakom – to nie tylko kwestia rozkopanego miasta. Biznes wyniósł się na obrzeża i mam wrażenie, że władze miasta nie mają żadnego pomysłu na to, co zrobić – powiedział.

Wśród jego obietnic wyborczych są m.in. audyt inwestycji, budowa tunelu lub wiaduktu na Starołęce, parku wodnego na Strzeszynie, bezpłatna komunikacja miejska w centrum miasta dla osób płacących podatki w Poznaniu czy stworzenie poznańskiego centrum psychiatrii.

Przemysław PlewińskiTVN24

Kandydat chce też w sposób szczególny zadbać o zieleń w mieście. Stwierdził, że może być groźnym konkurentem dla zapowiadającego ponowny start w wyborach Jacka Jaśkowiaka. - Prezydent Jaśkowiak swoje kampanie i swoje wszystkie wypowiedzi opierał na tym, że jak nie on, to PiS. My jesteśmy realną alternatywą, której w Poznaniu nie było od dawna. Dlatego uważam, że poznaniacy, którzy ochoczo zagłosowali na naszą partię w Poznaniu, uznają, że moja kandydatura, kandydatura Trzeciej Drogi jest dla nich – powiedział.

Przemysław Plewiński kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta Poznania
Przemysław Plewiński kandydatem Trzeciej Drogi na prezydenta Poznania16.02.TVN24

Przemysław Plewiński ma 38 lat. Jest poznaniakiem, absolwentem UAM. Pracował w poznańskich mediach, obecnie jest adwokatem. Wraz z żoną prowadzi kancelarię adwokacką. Brał udział w pracach podkomisji sejmowej ds. nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, był członkiem Komisji Gier i Dyscypliny Polskiego Związku Rugby oraz członkiem Komisji Ligi, organu dyscyplinarnego Ekstraklasy S.A. Ma dwójkę dzieci w wieku 5 i 8 lat.

Lewica stawia na kobietę

Nowa Lewica postawiła na Beatę Urbańską, szefową poznańskiej Lewicy, która zasiadała w radzie miasta w latach 2010-2018. W ostatnich wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z piątego miejsca na liście Nowej Lewicy, uzyskała ósmy wynik na liście.

Beata Urbańskaarchiwum TVN24

Urbańska zaznacza, że najprawdopodobniej będzie jedyną kobietą starającą się o wybór na urząd prezydenta Poznania w tegorocznych wyborach. Dodaje, że w najbliższych wyborach obywatele mogą głosować "za, a nie tylko przeciw". - W Polsce 15 października 2023 roku skończyły się rządy Prawa i Sprawiedliwości. Skończył się w Polsce "kaczyzm". Mam nadzieję, że 7 kwietnia w Poznaniu skończy się "jackizm" - podkreśla, nawiązując do walczącego o trzecią kadencję obecnego prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka. Przekonuje, że Poznań potrzebuje "nowego otwarcia na dobrą energię". Mówi też o potrzebie przywrócenia takich wartości jak gospodarność, punktualność, oszczędność i porządek. Podkreśla także, że najważniejsze funkcje w poznańskim samorządzie mogą pełnić kobiety. - Równość to przede wszystkim równy dostęp do jakości usług: do mieszkań, do żłobków, do przedszkoli. I o taką równość walczyłam jako radna przez dwie kadencje. A dzisiaj chcę walczyć jako prezydentka miasta Poznania. Najważniejszy jest równy dostęp mieszkańców do dobrej jakości świadczonych usług - mówi.

Organizował Pyrkon, walczy o prawa osób z niepełnosprawnością

W wyborach prezydenckich startuje jeszcze Łukasz Garczewski ze Społecznego Poznania. To komitet złożony ze społeczników oraz partii Razem.

- Mamy dość tego, że o wszystko w Poznaniu trzeba walczyć i na pierwszym miejscu stoi zysk spółek miejskich, a nie dobro mieszkańców – mówił Garczewski podczas prezentacji w roli kandydata na prezydenta i radnego Poznania.

Łukasz GarczewskiTVN24

- Ja i wszyscy, którzy tutaj ze mną stoją, mamy dość Poznania zarządzanego jak kiepska firma. Mamy dość tego, że o wszystko w Poznaniu trzeba walczyć i na pierwszym miejscu stoi zysk spółek miejskich, a nie dobro mieszkańców i ich dobrostan. Wierzymy, że można inaczej, i że miasto to musi być dom dla nas wszystkich – podkreślił. Dodał, że w Poznaniu jest także duży problem z jakością powietrza, który – w jego ocenie – jest wciąż przez władze miasta i poznańskich urzędników bagatelizowany i marginalizowany. - Kiedy mówimy o tym, że na tym placu i na ulicy Święty Marcin nie da się latem wytrzymać – to słyszymy, że Poznań to nie park i musi być ładnie, a drzewka muszą być odpowiednio przystrzyżone. Okazuje się, że one potem umierają i nie jest ani ładnie, ani zielono – mamy po prostu beton. Tak nie może być. Nie może być też tak, że tym miastem i ciągle opóźnionymi projektami zarządzają ludzie z lewymi dyplomami Collegium Humanum i to miasto, i ten prezydent powinni się tego wstydzić – powiedział.

Łukasz Garczewski, kandydat na prezydenta poznania z KWW Społeczny Poznań
Łukasz Garczewski, kandydat na prezydenta poznania z KWW Społeczny Poznań05.03.

Jak przekonuje, zamiast tego KWW Społeczny Poznań proponuje "miasto, które jest domem, o który wszyscy się troszczymy". Wskazał, że ta troska ma pięć wymiarów - to troska o bezpieczeństwo, o przestrzeganie prawa i ładu przestrzennego, troska o zieleń, o mieszkańców, a także o postęp i umiejętne wykorzystanie nowych technologii.

Łukasz Garczewski ma 39 lat. Zawodowo zajmuje się budowaniem oprogramowania, zarządzaniem projektami i komunikacją, usprawnianiem procesów w organizacjach. Od pięciu lat pełni funkcję radnego osiedla Rataje. Jest działaczem w poznańskich i ogólnopolskich organizacjach pozarządowych, m.in: Fundacja Tech To The Rescue, jako dyrektor ds. rozwoju produktu (CPO), Stowarzyszenie Wikimedia Polska, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Należał także do Komisji Dialogu Obywatelskiego, w przeszłości był też jednym z organizatorów festiwalu Pyrkon.

Jest osobą z niepełnosprawnością, cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, porusza się o lasce.

Kandydaci Społecznego Poznania do rady miasta, w środku Łukasz GarczewskiTVN24

Od lat walczy o prawa osób z niepełnosprawnościami. W 2022 roku było głośno o nim, gdy konduktor odmówił mu pomocy przy wejściu do pociągu. Jak tłumaczył, spóźnił się na pociąg, na który zgłosił swój przejazd jako osoba z niepełnosprawnością, i chciał pojechać kolejnym. - Zapytałem się (...), czy nie mam prawa spóźnić się na pociąg. Pan konduktor odpowiedział, że nie mam prawa. Tak właśnie wygląda równouprawnienie i dostępność transportu dla osób z niepełnosprawnością w tym kraju. Dziękuję k***a bardzo - mówił na nagraniu, które zamieścił na Twitterze (obecnie portal X).

W ostatnich wyborach parlamentarnych Garczewski startował do Sejmu z 7. miejsca z KW Nowa Lewica, uzyskał 1038 głosów.

Autorka/Autor:gd/tok

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Allegro

Pozostałe wiadomości

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Jestem za tym, żeby budować jak najsilniejsze relacje ze Stanami Zjednoczonymi. Polska ma swoje dobre papiery i wydatki na zbrojenie, ale też zakupy w Stanach Zjednoczonych - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Przyznał, że "z optymizmem" patrzy na współpracę z administracją Donalda Trumpa.

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Kosiniak-Kamysz o "dwóch rzeczach, które nas legitymują przed Stanami Zjednoczonymi w bardzo silny sposób"

Źródło:
TVN24

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Europa nie może pozwolić sobie na to, by być na drugim miejscu za swoimi sojusznikami - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Dodał, że Europa musi walczyć o swoje miejsce jako silny, globalny lider, bo Rosja gotowa jest iść dalej. Odniósł się również do nowego rosyjskiego sojuszu z Iranem. - Przeciwko komu zawierają takie porozumienia? Przeciwko wam, przeciwko nam wszystkim - ocenił.

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Wołodymyr Zełenski w Davos mówi o nowym sojuszu Władimira Putina

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na obecny w przemówieniu Donalda Trumpa wątek deportacji i na związaną z tym sytuację Polaków w USA. Powiedział, że chce, by polskie konsulaty i placówki w USA zostały przygotowane "do ewentualnych konsekwencji tych decyzji". Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał później, że "w USA ustanawiamy dodatkowe dyżury konsularne". "Rodaków mieszkających za granicą, którym skończyła się ważność paszportu, zapraszamy do uzyskiwania nowych dokumentów" - dodał.

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Polska reaguje po decyzji Trumpa. Sikorski "zaprasza po nowe dokumenty"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premierzy Węgier i Słowacji ocenili, że wraz z początkiem prezydentury Donalda Trumpa, to oni reprezentują główny nurt polityczny. - To my jesteśmy mainstreamem - powiedział Viktor Orban. Robert Fico zapowiedział z kolei, że podobnie jak Donald Trump, chce wpisać do konstytucji deklarację, że istnieją tylko dwie płcie.

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Orban i Fico triumfują. "To my jesteśmy mainstreamem"

Źródło:
PAP

Sprawą ewentualnego przekazania posła PiS Marcina Romanowskiego do Polski zajął się Sąd Metropolitalny dla Budapesztu. Uznał on, że procedura przekazania Romanowskiego "może zostać wszczęta dopiero po odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu poszukiwanej osoby przed sądem przez właściwe organy".

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Węgierski sąd nie może "wszcząć procedury przekazania" Romanowskiego, bo najpierw trzeba go znaleźć i zatrzymać

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Zakończył się proces Piotra M. oskarżonego o spowodowanie wypadku, do którego doszło w maju 2023 roku w miejscowości Boksycka (województwo świętokrzyskie). Zginęło wtedy pięć osób, wracały z wesela.

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Pijany i po narkotykach jechał o 97 kilometrów na godzinę za szybko. Zginęło pięć osób

Źródło:
PAP

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zapadł wyrok w sprawie podwójnego zabójstwa na warszawskiej Białołęce. Jarosław K. za zabicie swojej 50-letniej siostry i jej 22-letniego syna usłyszał karę dożywocia. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślał, że w jego ponad 30-letniej karierze nie spotkał się jeszcze z tak brutalną zbrodnią. Nieuzasadnioną, niezawinioną. Wyrok jest nieprawomocny.

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Zabił siostrzeńca, później siostrę. Sąd: zbrodnia wyjątkowo brutalna, bez powodu. Wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czasie posiedzenia komisji sprawiedliwości doszło do sporu o poprawkę PSL do ustawy incydentalnej, która zakłada, że w kwestii ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku orzekać będzie 15 najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym sędziów z izb: Karnej, Cywilnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Gdy posłanka KO Barbara Dolniak broniła argumentacji wnioskodawcy, posłowie PiS zareagowali śmiechem i niewybrednym komentarzem o "głupocie" posłanki.

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Posłowie PiS wyśmiewają posłankę, mówią o jej "głupocie"

Źródło:
PAP, TVN24

Według byłego premiera mniejsze miasta i gminy zostały skrzywdzone przy podziale środków budżetowych. Mateusz Morawiecki uważa, że więcej pieniędzy na mieszkańca przypadło dużym miastom. Wyjaśniamy, co polityk pomija w swoich wywodach.

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Morawiecki: "skrajnie niesprawiedliwie" podzielono subwencje dla samorządów. A czego nie mówi

Źródło:
Konkret24

Obecne w pyle drogowym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Są one substancjami rakotwórczymi. Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym ich stężenie jest wyższe - wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Polskiej Akademii Nauk.

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

WWA szkodzi warszawiakom. Wysokie stężenie substancji rakotwórczych w pyle drogowym

Źródło:
PAP

Zima zaatakowała na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śnieg obficie sypie tam, gdzie nawet słabe opady są rzadkością. Trudne warunki pogodowe szczególnie mocno dotknęły Houston w Teksasie, gdzie władze odradzają wyjeżdżanie na drogi. W całym kraju odwołano tysiące lotów.

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

"To nie jest normalny widok". Zwykle nie ma tam śniegu, teraz dzieje się to

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, NWS, Reuters, eu.jsonline.com

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium