Odwiedza go kurator, boi się więzienia. Prosi prezydenta o ułaskawienie. Przez wybory kopertowe

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Skazany za wybory kopertowe. Wójt Wapna prosi prezydenta o ułaskawienie
Skazany za wybory kopertowe. Wójt Wapna prosi prezydenta o ułaskawienieTVN24
wideo 2/7
TVN 24Skazany za wybory kopertowe. Wójt Wapna prosi prezydenta o ułaskawienie

Jestem na okresie próby 12-miesięcznym, nie chciałbym wylądować w więzieniu - mówi Maciej Kędzierski, wójt gminy Wapno. I ubolewa, że jako jedyny samorządowiec jest prawomocnie skazany za przekazanie spisu wyborców przed tzw. wyborami kopertowymi.

Na 10 maja 2020 roku planowane były wybory prezydenckie, w których Polacy, ze względu na pandemię COVID-19, mieli głosować wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ustawa weszła w życie 9 maja, wcześniej jednak wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze. Ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

Czytaj też: Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty

Ostatecznie wybory się nie odbyły w tym terminie. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca.

Czytaj też: Prokuratura ma wszcząć śledztwo w sprawie wyborów kopertowych. Zdecydował sąd

Przed sąd za przekazanie spisów wyborców

Ale część samorządowców zdążyła przekazać spisy wyborców Poczcie Polskiej. W związku z tym składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. Dane, w których gminach spisy wyborców zostały przekazane poczcie, zbierała m.in. organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Czytaj też: Dworczyk: sprawa przygotowań do wyborów kopertowych była dla rządu oczywista

W marcu 2022 roku zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.

- Apelację składała Prokuratura Rejonowa w Wągrowcu. W treści apelacji była był wniosek o uniewinnienie mnie z tych zarzutów, które zostały mi postawione w pierwszej instancji - mówi Maciej Kędzierski, wójt gminy Wapno.

Latem, kilka miesięcy po wyroku pierwszej instancji, usłyszał prawomocny wyrok. Sąd w Poznaniu warunkowo umorzył postępowanie na rok próby i nakazał mu zapłatę dwóch tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

"Nie jestem jedyną twarzą tej całej sytuacji"

Jak dodaje, nie kwestionuje wyroku, ale czuje pewną niesprawiedliwość. - Nie jestem jedyną twarzą tej całej sytuacji - podkreśla.

Dlatego miesiąc temu skierował wniosek do Prezydenta RP o ułaskawienie. - Liczę na to, że prezydent Andrzej Duda rozważy ten wniosek i się odniesie do niego pozytywnie. By przywrócić mi chociaż cząstkę honoru, po tych dwóch latach - mówi.

Jak dodaje, czuje rozgoryczenie i żal tym, że w tej sytuacji samorządowcy nie zostali równo potraktowani. - Jako osoba publiczna na pewno nie ma co ukrywać dużo straciłem w oczach mieszkańców - przyznaje.

I nie kryje, że ma pewne obawy i dyskomfort. - Jestem na okresie próby 12-miesięcznym, nie chciałbym wylądować w więzieniu. Odwiedza mnie kurator sądowy sprawdzając sytuację, w jaki sposób się zachowuję, czy jestem prawym obywatelem. Ale nie mam o to pretensji. Takie są procedury - kwituje.

PiS szykuje specjalną ustawę

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o legalności działań organów gminy zaangażowanych w organizację wyborów prezydenckich w 2020 r. Projekt zakłada, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r. nie popełnił przestępstwa. Trwające postępowania w takich sprawach mają być umorzone, a zapadłe wyroki zatarte.

ZOBACZ MATERIAŁ "FAKTÓW" TVN: Wybory kopertowe. PiS chce zapewnić bezkarność samorządowcom

- Nie można karać samorządowców, którzy uczestniczyli w obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich - powiedział w czwartek wicepremier, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin pytany w Sejmie o projekt ustawy PiS ws. legalności działań organów gmin w organizacji wyborów w 2020 roku.

- Do tych wyroków mam daleko idący krytycyzm, bo ci samorządowcy wykonywali konstytucyjny obowiązek, uczestniczyli w wykonywaniu konstytucyjnego obowiązku zorganizowania wyborów prezydenckich w terminie, który jest przewidziany konstytucją, więc nie można za to karać - dodał wicepremier.

Czytaj też: O projekcie PiS w sprawie wyborów kopertowych: to przyznanie się do popełnienia przestępstwa

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 4

Pozostałe wiadomości

Donald Tusk został w poniedziałek wybrany na premiera przez Sejm. We wtorek wygłosi exposé, a w środę rano ma zostać zaprzysiężony jego rząd. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, złożoną przez Mateusza Morawieckiego i powierzył jej dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Polityczny poniedziałek relacjonujemy na żywo w tvn24.pl. W TVN24 trwa wydanie specjalne.

W Sejmie świętowanie wyboru Tuska. Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

W Sejmie świętowanie wyboru Tuska. Prezydent przyjął dymisję rządu Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,
pp/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl

Przyznano nagrody Grand Press 2023. Cztery wyróżnienia zdobyli dziennikarze tvn24.pl, TVN24 i TVN. W kategorii News zwyciężyli Justyna Suchecka i Piotr Szostak za cykl materiałów "Willa plus". W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymali Piotr Świerczek i Robert Zieliński za reportaż "Historia agenta. Tomasz L. z komisji likwidacyjnej WSI. Tajemnica urzędnika stołecznego ratusza", w kategorii reportaż telewizyjny/wideo wyróżnienie otrzymał Michał Przedlacki za cykl reportaży z Ukrainy, zaś w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa zwyciężyli Łukasz Frątczak i Dariusz Kubik za cykl "Zakładnicy umowy". Dziennikarzem roku został Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej".

Grand Press 2023 przyznane. Cztery nagrody dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN

Grand Press 2023 przyznane. Cztery nagrody dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN

Autor:
js
Źródło:
tvn24.pl

Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska odbędzie się w środę o godzinie 9 - potwierdziła szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Wcześniej szef PO spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Koniec spotkania Tuska z prezydentem. Jest termin zaprzysiężenia

Koniec spotkania Tuska z prezydentem. Jest termin zaprzysiężenia

Autor:
akw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jest taki tryb, jak ktoś kogoś obraża - oświadczył Jarosław Kaczyński, który bez trybu wszedł na mównicę po decyzji Sejmu, według której Donald Tusk został wybrany na szefa rządu. - Jest pan po prostu niemieckim agentem - mówił prezes PiS do szefa PO. Tusk później w Sejmie skomentował zachowanie Kaczyńskiego. - Jeśli ktoś naprawdę chciał jeszcze raz podkreślić, jak bardzo ważne było, żeby odsunąć ich od władzy, to Jarosław Kaczyński zrobił to dzisiaj - powiedział.

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem". Szef PO odpowiedział

Kaczyński bez trybu na mównicy, zwrócił się do Tuska. "Pan jest niemieckim agentem". Szef PO odpowiedział

Aktualizacja:
Autor:
akw/ft
Źródło:
TVN24

Posłowie Bartosz Arłukowicz (KO) i Arkadiusz Mularczyk (PiS) skomentowali zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który zaraz po odśpiewanym hymnie wszedł bez trybu na mównicę i nazwał wybranego chwilę wcześniej przez Sejm na premiera Donalda Tuska "niemieckim agentem". - Nie widzę żadnego powodu, żeby miał prawo wkraczać na mównicę w dowolnym momencie i mówić, że wie, że ktoś jest niemieckim agentem. Jak wie, to może pora, by opowiedzieć to w prokuraturze? - pytał Arłukowicz. - Nie bądźmy dziećmi, Donald Tusk dobrze wiedział, co robi - stwierdził Mularczyk.

"Czas, kiedy Kaczyńskiemu wolno więcej, dobiega końca"

"Czas, kiedy Kaczyńskiemu wolno więcej, dobiega końca"

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera w ramach tak zwanego drugiego kroku konstytucyjnego. - To jest naprawdę wspaniały dzień nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, że przegonimy zło - powiedział.

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Tusk: Dziękuję Polsko. To jest naprawdę wspaniały dzień

Autor:
js/ft
Źródło:
TVN24, PAP

Sejmowa większość wybrała w poniedziałek Donalda Tuska na premiera. Przed głosowaniem odbyła się debata. - Nie przeszkadzajcie. Szanujcie wynik wyborów, zrozumcie, że przegraliście - mówił do polityków PiS Borys Budka (KO). Mariusz Błaszczak (PiS) ocenił, że Tusk "to kuglarz emocji, aktor". Mirosław Suchoń (Polska 2050) stwierdził z kolei, że Polsce potrzeba "premiera, który będzie w stanie przełamać niemoc poprzedników". Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał natomiast, że rząd Tuska będzie "rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznej".

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Autor:
akw/kg
Źródło:
TVN24

Donald Tusk został wybrany przez Sejm na premiera. Po jego wystąpieniu posłowie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Cztery zwrotki hymnu po decyzji Sejmu

Cztery zwrotki hymnu po decyzji Sejmu

Autor:
js/kg
Źródło:
TVN24

Donald Tusk będzie najdłużej dotąd urzędującym premierem III Rzeczpospolitej i pierwszym politykiem, który po raz trzeci obejmie tę funkcję. Jak wyglądała droga dzisiejszego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej do władzy? Co warto wiedzieć o Donaldzie Tusku?

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Donald Tusk premierem. Pierwszy polityk III Rzeczpospolitej, który po raz trzeci stanie na czele rządu

Autor:
pb//mm,az
Źródło:
tvn24.pl

W trakcie debaty w Sejmie nad kandydaturą Donalda Tuska na premiera szef klubu PiS Mariusz Błaszczak skierował swoje słowa do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. - Panie marszałku rotacyjny, za maksymalnie dwa lata nie będzie pan już miał partii. Zostanie panu kanał na YouTube i zdjęcie ze srebrnym przyciskiem - powiedział. Hołownia zareagował.

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Autor:
js/ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Troje posłów klubu PiS: Szymon Szynkowski vel Sęk, Agnieszka Ścigaj i Zbigniew Ziobro nie wzięło udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego. Byłego ministra sprawiedliwości i szefa Suwerennej Polski miały zatrzymać "sprawy osobiste". Szynkowski vel Sęk wyjaśnił, że uczestniczy w Radzie do spraw Zagranicznych Unii Europejskiej w Brukseli.

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Troje posłów klubu PiS nie głosowało nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego

Aktualizacja:
Autor:
ads,js/kab
Źródło:
TVN24, PAP

Pałac Kultury i Nauki świeci dziś na biało i czerwono. Na podświetlenie zwrócił uwagę Donald Tusk, którego Sejm wybrał dziś na premiera i podziękował stolicy.

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Biało-czerwony Pałac Kultury, Tusk dziękuje

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sejm nie udzielił rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Wcześniej Morawiecki wygłosił exposé. Przez ponad godzinę mówił o wizji Polski, która "musi wygrać" i podsumował działania jego ekipy. Następnie odbyła się debata, w której wystąpili przedstawiciele wszystkich klubów i koła. Później posłowie zadawali premierowi liczne pytania. Głos zabrało ponad stu parlamentarzystów, ale byli to przedstawiciele PiS i Konfederacji.

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Rząd Mateusza Morawieckiego bez wotum zaufania

Autor:
momo,
mjz,js
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Praworządność i demokracja zostaną w Polsce zlikwidowane - ocenił Jarosław Kaczyński po przegranym głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. - Kampania przeciwko PiS-owi przekonała znaczną część społeczeństwa, że rzeczywistość urojona jest rzeczywistością - stwierdził prezes PiS.

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Kaczyński po upadku rządu Morawieckiego. Mówił o "urojonej rzeczywistości" i "likwidacji demokracji"

Autor:
akw
Źródło:
TVN24

Milczcie, bo o śmierci mówię! - rzuciła w stronę sejmowych ław posłanka KO Barbara Nowacka, gdy w trakcie jej przemówienia rozległy się na sali głośne komentarze. Posłanka mówiła akurat o katastrofie smoleńskiej, w której zginęła jej matka. - Milczcie, bo czasami w imię pewnej powagi trzeba zachować spokój, a wy żeście pozwolili sobie na obrzydliwe rzeczy dotyczące podziału - stwierdziła, zwracając się do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Barbara Nowacka w Sejmie: milczcie, bo o śmierci mówię!

Autor:
momo/adso
Źródło:
TVN24

W trakcie debaty po exposé premiera Mateusza Morawieckiego głos poza kolejką chciał zabrać Antoni Macierewicz. Wszedł na mównicę sejmową, twierdząc że chce sprostować słowa przemawiającej wcześniej Barbary Nowackej. Marszałek Szymon Hołownia głosu mu jednak nie udzielił.

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

"Proszę o ciszę, rozmawiam z panem posłem Macierewiczem". Zamieszanie na mównicy sejmowej

Autor:
pb//am
Źródło:
tvn24.pl

Kamery przyłapały posła Marcina Horałę na zwijaniu w rolki pasków papieru w trakcie sejmowego przemówienia innego polityka. "Drobne hobby od czasów studenckich" - tłumaczył się polityk PiS po tym, jak nagranie zaczęło krążyć w mediach społecznościowych.

Nietypowe zajęcie posła Horały podczas obrad Sejmu. "Drobne hobby"

Autor:
kgo//az
Źródło:
tvn24.pl

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Strażnicy graniczni zatrzymali na Lotnisku Chopina 51-letnią kobietę. Była poszukiwana czerwoną notą Interpolu przez władze Ukrainy. Przyleciała z Bombaju.

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

51-latka poszukiwana przez Ukrainę czerwoną notą Interpolu zatrzymana na lotnisku

Autor:
mg
Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Paulina Hennig-Kloska zapowiada, że jej resort zajmie się odpadami niebezpiecznymi z państwowego Nitro-Chemu, które zalegają na nielegalnych składowiskach, często blisko domów. Posłanka ma kierować Ministerstwem Klimatu i Środowiska w nowym rządzie. Nitro-Chem przyznał się, że odpady z produkcji trotylu zalegają w kolejnej podwarszawskiej wsi.

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Kolejne miejsce z odpadami z Nitro-Chemu. Przyszła minister zapowiada zdecydowane działania

Autor:
Olga
Orzechowska,
Filip
Folczak
Źródło:
TVN24

Fundacja Media Forum przygotowała raport na temat zainteresowania Polaków informacjami pochodzącymi z mediów lokalnych. Wynika z niego, że coraz chętniej po nie sięgamy. Aż 84 procent badanych deklaruje swoje zainteresowanie sprawami lokalnymi.

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Polacy ufają lokalnym mediom. "Chcemy wiedzieć, co się dzieje w mieście czy gminie"

Autor:
mm/tok
Źródło:
tvn24.pl