W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego oficjalnie otwarto we wtorek rozbudowany terminal pasażerski na lotnisku Poznań-Ławica. Uroczystość odbyła się w setną rocznicę działalności portu lotniczego.
W 1913 roku powstała stacja lotnicza - pruskie lotnisko wojskowe w Ławicy pod Poznaniem. W 1919 roku lotnisko przejęli powstańcy wielkopolscy. Zdobyte wówczas maszyny dały początek polskiemu lotnictwu.
Najstarsze lotnisko
Jak podkreślił w trakcie uroczystości Bronisław Komorowski, Poznań ma najstarsze lotnisko, z najstarszymi tradycjami.
- Poznań bardzo wiele wniósł w polską tradycję lotniczą, w sensie rozwoju infrastruktury lotniczej. To jednak nie tylko najstarsze lotnisko, ale również nowoczesny obiekt, który cały czas utrzymuje aspiracje do nowoczesności i tego, aby być dobrą wizytówką Polski, lotnictwa i Poznania - powiedział prezydent.
Prezydent ze zdjęciem
Zadowolenia z zakończenia rozbudowy lotniska nie krył prezes portu lotniczego Mariusz Wiatrowski.
- Mam honor i szczęście oddać do użytkowania ten terminal, który będzie służył pasażerom odlatującym z Poznania w świat. (...) Jestem pewien, że sprostamy wszystkim wyzwaniom, które są przed nami stawiane - powiedział Wiatrowski.
Podczas uroczystości Wiatrowski przekazał prezydentowi Komorowskiemu oryginalną fotografię prezentującą port lotniczy sprzed 100 lat.
Zaczęto w 2011
Rozbudowę portu lotniczego rozpoczęto w 2011 roku. W pierwszych dwóch etapach trwających do Euro 2012 oddano do użytku nową strefę przylotów, nową halę główną oraz część biurową terminalu.
Po mistrzostwach rozpoczęto trzeci etap inwestycji, który polegał na integracji terminali, wyposażeniu sortowni bagaży w nowo wybudowanej części lotniska oraz nowy system kontroli bezpieczeństwa i modernizację strefy odlotów.
Po przebudowie i modernizacji terminalu lotnisko jest w stanie obsłużyć 3 mln pasażerów rocznie. Kubatura obiektu po rozbudowie wynosi 200 tys. m sześciennych Koszt całej inwestycji wyniósł 300 mln złotych.
Autor: kk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań