Na terenie Ogrodu Dendrologicznego w Poznaniu wyrośnie budynek. Uniwersytet Przyrodniczy pochwalił się wizualizacjami. Jak zapewniają przedstawiciele uczelni, "lekka, drewniana konstrukcja" będzie się wtapiała w otaczającą zieleń. Co znajdzie się w środku?
Ogród Dendrologiczny Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu istnieje już prawie 100 lat. Przez cały ten czas nigdy nie posiadał swojej oficjalnej siedziby, która mogłaby służyć nie tylko pracownikom, ale i naukowcom czy zwiedzającym. Teraz ma się to zmienić. W pobliżu parkingu, przy głównym wejściu do ogrodu od ul. Warmińskiej, powstanie nowy obiekt.
Ogród służy nie tylko studentom
Jak podaje Uniwersytet Przyrodniczy, pierwsza kolekcja roślin powstała już w 1922 roku, ale oficjalnie ogród otwarto w 1925 roku. Od początku głównym założeniem jednostki było kolekcjonowanie drzew i krzewów do celów dydaktycznych oraz naukowych. Ze szczególnym uwzględnieniem dendroflory polskiej. Ogród służy nie tylko studentom, którzy odbywają tam zajęcia dydaktyczne, ale i mieszkańcom Poznania, którzy mogą spędzić czas na łonie natury.
Z jednej strony Ogród ma służyć do nauki słuchaczy leśnictwa, cele więc pedagogiczno-dydaktyczne są na względzie, z drugiej strony ma Ogród być terenem, gdzie będzie można przeprowadzić wiele obserwacyj i spostrzeżeń, oświetlających bądź to teoretyczne, bądź praktyczne zagadnienia, służyć więc winien celom badawczo-naukowym.
"Lekka, drewniana, nowoczesna konstrukcja dosłownie wtapia się w zieleń"
Uniwersytet Przyrodniczy pochwalił się koncepcją Centrum Edukacyjno-Administracyjnego, które powstanie przy ul. Warmińskiej. Projekt wykonali architekci Jan Szymankiewicz i Mateusz Wojcieszek z biura OBIEKT. - Głównym założeniem było jak najlepsze wkomponowanie budynku w otoczenie. Ta lekka, drewniana, nowoczesna konstrukcja dosłownie wtapia się w zieleń. Budynek ma promować rozwiązania ekologiczne w budownictwie i drewno jako surowiec odnawialny. Technologie naturalne są niskoemisyjne, a używane w ich procesie materiały są biodegradowalne - poinformowała Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W Centrum Edukacyjno-Administracyjnym znajdzie się wielofunkcyjna sala edukacyjna, pomieszczenia biurowe i szatnie dla pracowników. Znajdzie się tam również miejsce na ekspozycję zbiorów ogrodu.
Budynek ma stanąć w takim miejscu, by podczas prac w żaden sposób nie naruszyć roślinności. Jak zapewnia dyrektor ogrodu, nie ucierpi żadne drzewo, a te, które znajdują się w pobliżu, będą naturalnie osłaniać budynek przed słońcem.
Liczą, że prace ruszą wiosną przyszłego roku
Kiedy ruszą prace budowlane? - Mamy wizualizacje, zostały wysłane zapytania ofertowe. Mam nadzieję, że w ciągu 4-5 miesięcy będzie gotowy projekt budowlany. Trwają też kwestie proceduralne i starania o wszelkie pozwalania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to wiosną przyszłego roku ruszą prace. Sama budowa nie powinna zająć dużo czasu, bo konstrukcja budynku jest dość prosta. Zależy nam, żeby obiekt był gotowy w 2025 roku - powiedział Tomasz Maliński, dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Poznaniu.
Szacuje się, że budowa centrum będzie kosztować co najmniej 1,5 miliona złotych. Mają pochodzić ze środków własnych Wydziału Leśnego i Technologii Drewna. Dodatkowo wsparciem finansowym inwestycji jest projekt "Dekarbonizacja procesów budowlanych - wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie".
Zimą ogród zamienił się w "magiczny las"
O Ogrodzie Dendrologicznym w Poznaniu zrobiło się głośno zimą, gdy powstał w nim "magiczny las", czyli park iluminacji. Ci, którzy zdecydowali się wówczas na wizytę, mieli do przebycia ponadkilometrowy szlak, podczas którego mogli podziwiać przeróżne efekty świetlne, muzyczne i dźwiękowe.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: UP w Poznaniu