TVN24 | Poznań

Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu będzie droższe. Miasto poprosi prezydenta Andrzeja Dudę o wsparcie

TVN24 | Poznań

Autor:
FC//rzw
Źródło:
PAP, TVN 24 Poznań
Tak ma wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego (spot promocyjny)
Tak ma wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego (spot promocyjny)Muzeum Powstania Wielkopolskiego
wideo 2/6
Muzeum Powstania WielkopolskiegoTak ma wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego (spot promocyjny)

Władze Poznania przyznają, że miasta nie stać na pokrycie połowy kosztów budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. - Chcemy rozmawiać o zwiększeniu puli rządowego wsparcia. Byłoby dobrze, gdyby udział państwa stanowił nie połowę, ale przynajmniej 80 procent potrzebnej kwoty - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. I zapowiada, że będzie prosił o wsparcie prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego kosztować miała 200 milionów złotych. Teraz już wiadomo, że za taką cenę nie da się zrealizować inwestycji. Potrzebne jest kilkadziesiąt milionów więcej. Jak zadeklarował minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński, rządowe wsparcie miałoby wynosić połowę kosztów powstania muzeum. Drugą miał pokryć budżet miejski Poznania. Wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski przyznaje, że będzie problem z zebraniem środków.

- Chcemy rozmawiać o zwiększeniu puli rządowego wsparcia. Byłoby dobrze, gdyby udział państwa stanowił nie połowę, ale przynajmniej 80 procent potrzebnej kwoty. Nie mamy możliwości wzięcia kredytu na tę inwestycję, nie widzimy też szans na pozyskanie środków z zewnętrznych funduszy – wyjaśnił Solarski.

Władze miasta liczą też na przychylność prezydenta Andrzeja Dudy, który niedawno ogłosił 27 grudnia, dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego świętem państwowym.

Wiceprezydent Poznania wybiera się do prezydenta Dudy

Wiceprezydent Poznania przypomniał, że w trakcie jego spotkania z wicepremierem Glińskim padła deklaracja rządowego wsparcia budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu w wysokości połowy potrzebnych pieniędzy, w sumie szacowanych na 300 milionów złotych. Samorząd Poznania musiałby zapewnić drugą połowę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Solarski powiedział, że miasto jest przygotowane do wyłożenia pieniędzy na teatr, którego budowa rozpocznie się na przełomie 2022 i 2023 r., a ma się zakończyć pod koniec 2025 r. - Nie jesteśmy w stanie zapewnić połowy potrzebnych środków na obie inwestycje. Na teatr muzyczny nas stać, na muzeum nas nie stać – powiedział. Według jego relacji, w kuluarowych rozmowach prezydent Andrzej Duda miał przyznawać, że to państwo powinno sfinansować budowę muzeum. - Chcemy wykorzystać jego przychylność dla tej inwestycji. Zamierzam się wybrać do Warszawy i prosić pana prezydenta o wsparcie w kwestii finansowania budowy muzeum. Liczę na to, że spotkanie uda się zorganizować w najszybszym możliwym terminie - powiedział Jędrzej Solarski. Wiceprezydent dodał, że o większych niż obecnie deklarowane rządowych nakładach na budowę muzeum chce też rozmawiać z wicepremierem Piotrem Glińskim.

Jest już pozwolenie na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Gliński podkreślił w ubiegłym tygodniu w Poznaniu, że z formalnego punktu widzenia, by można było wesprzeć budowę muzeum publicznymi środkami, samorząd musi zgłosić się do resortu o współprowadzenie instytucji na czas realizacji inwestycji. Do sprawy tej odniosła się dyrektor wydziału kultury poznańskiego magistratu Justyna Makowska.

- Jesteśmy w trakcie ustaleń z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, dotyczących umowy na współprowadzenie innej, niezwykle ważnej dla Poznania instytucji, Teatru Muzycznego, która obliguje miasto do zabezpieczenia w budżecie na lata 2023-2025 środków w wysokości 150 milionów złotych. Decyzje dotyczące możliwości zaangażowania finansowego w kolejny duży projekt inwestycyjny w zakresie kultury - budowę muzeum - będą mogły zapaść wtedy, gdy wkład finansowy ze środków centralnych będzie wyższy niż wstępnie zakładany w wysokości 50 procent całościowych kosztów inwestycji - stwierdziła. Dotąd miasto wydało 5,5 miliona złotych na przygotowanie inwestycji od strony formalnej: zorganizowanie konkursu na projekt muzeum i przygotowanie projektu budowlanego, który ma być gotowy do końca roku. Resort kultury na prace przygotowawcze i projektowe przekazał do tej pory 840 tysięcy złotych.

Na początku listopada dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki poinformował, że wydane zostało pozwolenie na budowę siedziby muzeum. Dokument jest ważny trzy lata.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Celem powstającego w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 będzie rozpowszechnianie wiedzy o wydarzeniu i upamiętnienie jego uczestników. Główną osią narracji placówki będzie Powstanie Wielkopolskie, jednak ekspozycja stała, obok historii samego zrywu, będzie prezentować wcześniejsze doświadczenia Wielkopolan oraz późniejsze wydarzenia, które można uznać za skutki wielkopolskiej insurekcji.

Autor:FC//rzw

Źródło: PAP, TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Pozostałe wiadomości