Majówka 2023 w Poznaniu. Gdzie warto się wybrać? Spędź noc pod palmami albo poczuj się jak Piast

Źródło:
TVN24 Poznań
Prognozowana temperatura na majówkę
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky
wideo 2/4
Prognozowana temperatura na majówkęVentusky

Majówka 2023 w Poznaniu - co ciekawego będzie się działo? Noc w Palmiarni Poznańskiej, rodzinny festyn na Wildzie, zabytkowe autobusy kursujące do muzeum. A może podróż retropociągiem? Oto co w weekend majowy można zrobić w Poznaniu i okolicach.

W tym roku 1 maja Święto Pracy wypada w poniedziałek, a zaledwie dwa dni później jest Święto Konstytucji 3 Maja. Wystarczy wziąć więc tylko jeden dzień urlopu (2 maja), aby cieszyć się pięciodniową majówką. Można też skorzystać nawet z dziewięciu dni wolnych z rzędu i wziąć dodatkowo dwa dni urlopu (4-5 maja).

Czytaj więcej: Dni wolne od pracy w 2023 roku. Kiedy wziąć wolne, żeby mieć długi weekend?

Majówka 2023 w Poznaniu. W nocy poczuj się jak w tropikach

W piątek 28 kwietnia o godzinie 20 odbędzie się pierwsza tym roku Nocy w Palmiarni. Będzie można nie tylko podziwiać ekspozycję roślin w nocnej atmosferze, ale i również posłuchać intrygujących gitarowych rytmów flamenco czy samby! Koncert odbędzie się w pawilonie III w godzinach 20:30, 21:15, 22:00, a na gitarze będzie grał Marcin K. Jany, który poza flamenco zagra również swoje autorskie kompozycje.

Wieczorne zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 20:00 i potrwa do godziny 2:00 w nocy (ostatnie możliwe wejście do obiektu o godz. 1:00)

Gdzie? Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18 w Poznaniu

Cena: bilet normalny 16 złotych, ulgowy - 12 zł - ulgowy.

Poznańska PalmiarniaPalmiarnia Poznańska

Majówka 2023 w Poznaniu. Maltanka wznawia sezon

Tuż przed majówką, 26 kwietnia, po raz pierwszy po zimowej przerwie, Kolej Parkowa Maltanka wyjechała na trasę. Będzie kursować codziennie, aż do ostatniego weekendu września. Maltanka, jedna z ostatnich w Polsce kolei wąskotorowych o szerokości toru 600 mm, od lat budzi niesłabnący zachwyt, zwłaszcza wśród najmłodszych pasażerów. Dzięki niej można w atrakcyjny sposób dotrzeć z okolic ronda Śródka do Term Maltańskich czy Nowego Zoo, podziwiając po drodze jezioro i atrakcje Malty.

– Czekaliśmy na ten moment z niecierpliwością, tak samo jak poznaniacy i miłośnicy wąskotorówek. Maltanka jest jedną z największych atrakcji turystycznych Poznania, to właśnie tutaj można zobaczyć najstarszy czynny parowóz w Polsce oraz najstarszy sprawny w kraju pociąg spalinowy. Co sezon widzimy, że przejazdy Maltanką cieszą nie tylko jej pasażerów, ale również osoby, które spacerują, a widząc kolejkę zatrzymują się, fotografują ją i filmują – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

MaltankaTVN 24

W nowy sezon kolejka Maltanka wkroczy w nieco zmienionej w stosunku do ubiegłego roku formule. Kolejka będzie kursować we wszystkie dni tygodnia, codziennie, aż do 24 września. Zmodyfikowany został też cennik: zrezygnowano z dopłaty historycznej, wprowadzono taryfę weekendową. 

Gdzie? Stacja początkowa Maltanki znajduje się przy rondzie Śródka w Poznaniu.

Ceny biletów: normalny 11 zł (w dni powszednie), 14 zł (w weekendy), ulgowy 8 zł (w dni powszednie), 10 zł (w weekendy).

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 nad morzem - atrakcje na Wybrzeżu. Zobacz nasze propozycje

Majówka 2023 w Poznaniu. Zajrzyj na rodzinny festyn

Gry i zabawy sportowe, warsztaty tenisa ziemnego lub pilotowania dronów, wystawa fotograficzna czy kiermasz z wypiekami - to wszystko czeka poznaniaków i poznanianki na rodzinnym festynie. Odbędzie się on w sobotę 29 kwietnia przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1. 

Wydarzenie rozpocznie się w samo południe i potrwa do godz. 17. Przez cały ten czas na ustawionej w pobliżu Dziecińca pod Słońcem scenie będzie można podziwiać występy taneczne, teatralne, instrumentalne oraz wokalne. Dla dzieci przygotowano strefę animacji, "dmuchańce" oraz liczne gry i zabawy sportowe. Nie zabraknie także kiermaszów - z wypiekami oraz z rękodziełem.

Dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o historii Dziecińca pod Słońcem, przygotowano wycieczki rodzinne z przewodnikiem po terenie MDK 1 i okolicy. Rozpoczynać się będą o godz. 12:00, 14:00 i 16:00, zbiórki przy budynku A.

Festyn w MDK nr 1Miasto Poznań

Będzie też sporo okazji do uprawiania sportu. Najmłodsi będą mogli sprawdzić swoje siły podczas warsztatów tenisa ziemnego, a nieco starsi - w turnieju piłki nożnej. Dla całych rodzin przygotowano wielki turniej plażowej piłki siatkowej. W planach są również otwarte Mistrzostwa Poznania w Crossmintonie - sporcie, który łączy zalety badmintona i tenisa, pozwalając na bardzo szybkie tempo rozgrywki - oraz wyścigi na torze do gry w kapsle, który będzie miniaturowym odtworzeniem trasy poznańskiego etapu Tour de Pologne.

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w Polsce. Gdzie pojechać na długi weekend majowy? Najciekawsze miejsca

Podczas pikniku będzie można wziąć udział w wielu warsztatach, by stworzyć swoje własne rękodzieło, nauczyć się pilotowania dronów, dowiedzieć się więcej o ekologii i wykazać się kreatywnością. Dla najmłodszych przygotowano "Rozśpiewanki" - warsztaty wokalne. 

Miłośników muzyki ucieszy koncert "Skrzypce dawniej i dziś", a amatorów fotografii dwie wystawy. Pierwsza z nich ukaże historię Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, druga - pod Arkadami - poświęcona będzie "Fototeatrowi". 

Piknik będzie także świetną okazją, by zadbać o zdrowie. Będzie można poznać stężenie CO2 w wydychanym powietrzu, a także nauczyć się pierwszej pomocy przedmedycznej. Swoje umiejętności zaprezentują również strażacy - ich pokazy odbywać się będą od godz. 12:00 do 16:00, zawsze o pełnej godzinie.

Gdzie? MDK nr 1, Droga Dębińska 21 w Poznaniu

Cena: wstęp wolny

Majówka 2023 w Poznaniu. Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

W majówkę można zwiedzić Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Wśród zgromadzonych militariów są prawdziwe cacka, jak czołgi T-55 z filmu "Most szpiegów" w reżyserii Stevena Spielberga czy T-34 znany z serialu "Czterej pancerni i pies". Jest też limuzyna generała Wojciecha Jaruzelskiego - to niewielka część bogatych zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Pasjonaci wojska mogą oglądać również działa samobieżne oraz samochody produkcji polskiej, radzieckiej, niemieckiej i amerykańskiej. Muzeum Broni Pancernej jest w posiadaniu jedynego na świecie kompletnego egzemplarza działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV czy unikatowej tankietki biorącej udział w bitwie pod Mokrą.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu podczas długiego weekendu majowego czynne będzie w sobotę 29 kwietnia oraz 3 maja.

Muzeum Broni Pancernej już w nowej siedzibie
Muzeum Broni Pancernej już w nowej siedzibie28.09| Czołg, który grał w "Czterech Pancernych", tankietki z kampanii wrześniowej i limuzyna generała Jaruzelskiego - to niewielka część bogatych zbiorów Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Placówka doczekała się nowej siedziby, a tym samym i nowej przestrzeni, w której będzie można podziwiać unikatowe zbiory. tvn24

W sobotę 29 kwietnia rusza sezon linii turystycznych obsługiwanych zabytkowym taborem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Co sobotę i w wybrane dni dodatkowe, z Dworca Głównego PKP do muzeum dojeżdżać będzie zabytkowy autobus linii 102

CZYTAJ TEŻ: Majówka 2023 w polskich górach. Najciekawsze miejsca na długi weekend

Majówka 2023 w Poznaniu. Wystawa "Barbie. Nieznane oblicza"

Najsłynniejsza lalka świata skończyła 64 lata. Z tej okazji w poznańskim muzeum można zobaczyć kilkadziesiąt różnych wcieleń tej zabawki. Wystawa "Barbie. Nieznane oblicza" pozwala prześledzić sposób postrzegania kobiet na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Zabawka ujrzała światło dzienne pod koniec lat pięćdziesiątych. Poszczególne wcielenia słynnej lalki dają nam wgląd w zmiany społeczne zachodzące w poszczególnych dekadach XX i XXI wieku. Oczywiście chodzi zwłaszcza o społeczeństwo amerykańskie, choć nie tylko. Lalki są odbiciem często burzliwych i kontrowersyjnych zjawisk, takich jak chociażby rasizm, dyskryminacja ze względu na wiek, czy wykluczenie spowodowane niepełnosprawnością.

Zwiastun wystawy "Barbie. Nieznane oblicza"
Zwiastun wystawy "Barbie. Nieznane oblicza"26.04.Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

Barbie postrzegana jako zjawisko kulturowe prowokuje do zadawania pytań o pozycję kobiety we współczesnym świecie. Czy lalka jest ucieleśnieniem ideału piękna? Czy role, które przyjmuje faktycznie są odzwierciedleniem udziału i pozycji kobiet w otaczającej nas rzeczywistości? Jakie aktywności Barbie ma ciągle dopiero przed sobą?

Gdzie? Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł.

Majówka 2023 w Poznaniu. Zobacz obrazy Malczewskiego ewakuowane z Ukrainy

34 obrazy Jacka Malczewskiego z kolekcji Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki trafiły do Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Okoliczności są powszechne znane, czyli agresja Rosji na Ukrainę i wystawa ta ma taki charakter, właśnie ewakuacji - mówi dr Paweł Napierała, który brał udział w konwoju ewakuowanych dzieł.

"Ofiarami wojny też są dzieła sztuki". Uratowano dzieła Malczewskiego
"Ofiarami wojny też są dzieła sztuki". Uratowano dzieła Malczewskiego25.11.TVN 24

Obrazy pochodzą z kolekcji Narodowej Lwowskiej Galerii Sztuki. Ich przewiezienie do Poznania to forma ich ochrony przed barbarzyńskimi nalotami rosyjskimi. Oprócz obrazów zwiedzający zobaczą też skrzynie, w których przyjechały.

Czytaj więcej o wystawie "Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki"

Gdzie? Muzeum Narodowe w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 9 w Poznaniu

Ceny biletów: normalny 20 zł, ulgowy 13 zł. 1 i 2 maja nieczynne.

Majówka 2023 w Bramie Poznania

Przedstawiamy wybrane wydarzenia. Pełny program tutaj.

1 maja, godzina 11:00 - Spacer: Znany i nieznany – odkryj Ostrów Tumski na nowo!

Poznajmy Ostrów Tumski z innej, nieznanej dotąd perspektywy! Zastanówmy się jakich zmian dokonywano na tym obszarze na przestrzeni lat i dlaczego były ważne? Czy to, co wydarzyło się tysiąc lat temu ma dla nas znaczenie? Zapraszamy wszystkich chętnych na nietuzinkowy spacer podczas którego przewodnik/przewodniczka poprowadzi narrację w myśl interpretacji dziedzictwa. Oprowadzanie będzie aktywne z wykorzystaniem materiałów zachęcających do wspólnego odkrywania.

Jeżeli chcesz odkryć naszą wyspę na nowo - ten spacer jest właśnie dla Ciebie!

Gdzie? Start przed kościołem św. Małgorzaty na Śródce

Cena: wstęp wolny

Brama PoznaniaWikipedia

1 i 3 maja, godzina 12:00 - 16:00 - Zbuduj miasto - animacje dla rodzin z dziećmi

Zapraszamy rodziny z dziećmi do zabawy w planowanie miasta. Wspólnie wykonamy makietę wymarzonego miasta. Czekać na was będą także klocki oraz możliwość wykonania przypinki z ulubionym motywem Poznania. Do zobaczenia!

Gdzie? Przed Bramą Poznania

Cena: wstęp wolny

1 maja, godzina 17:00 - Koncert Kapela Ziele

Skład wokalno-instrumentalny czerpie z żywego dziedzictwa kulturowego Regionu Kozła, skąd pochodzą. "Muzyka ludowa z okolic Zbąszynia stała się dla nas inspiracją i skłoniła nas do dalszych poszukiwań i prób przekazania tego, co nam w duszy gra szerszemu gronu odbiorców. Jesteśmy realistami - kochamy naszą muzykę ludową, której filarami są kozioł i skrzypce wespół ze śpiewem, ale wiemy też, że nie każdemu może 'podejść' jej wersja 'sauté'. Dlatego okraszamy ją smaczkami 'cyji' - czyli akordeonu guzikowego, a także rytmicznymi wajbami 'basówki' i zestawu perkusyjnego - pisze zespół o sobie.

Gdzie? Amfiteatr Bramy Poznania

Cena: wstęp wolny

3 maja, godzina 12:00 - Spacer: Śródka nieznana 

Zapraszamy na spacer z przewodnikiem, podczas którego odkryjemy mniej znane oblicza Śródki – miasta starszego od samego Poznania. Dowiemy się, gdzie wznosiła się góra Kawalerska, skąd wzięła się nazwa ulicy Ostrówek, co pozostało z dawnego Rynku Śródeckiego i dokąd prowadził Zaułek Katarzynek. Poznamy również historię samych śródczan, niewielkiej społeczności, która w różnych momentach dziejowych aktywnie zabiegała o swoje prawa i godne miejsce na mapie miasta.

Gdzie? Start przed kościołem św. Małgorzaty na Śródce

Cena: wstęp wolny

Mural powstał na poznańskiej ŚródceMiasto Poznań

3 maja, godzina 16:00 - Szesnastomilimetrowe miasta. Projekcja archiwalnych taśm filmowych 

Podróż w czasie i przestrzeni, niczym w ekspresie mknącym przez miasta, które opowiadają własne historie. Naszym wehikułem będzie jednak nie kolej, a projektor na 16-milimetrową taśmę filmową. Dzięki niemu dowiemy się, jak w latach 50. widziano przeszłość i współczesność Szczecina, co dekadę później myślano o średniowiecznym Poznaniu, a także jak w latach 70. przedstawiano rozwój Warszawy.

Gdzie? Sala wielofunkcyjna Bramy Poznania

Cena: wstęp wolny

TurKol - przejazdy specjalne pociagów turystycznych

sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek - 29, 30 kwietnia, 1, 2 maja 2023 r.

Turystyka Kolejowa TurKol.pl zaprasza na pokład specjalnych pociągów turystycznych, które zostaną uruchomione na przełomie kwietnia i maja 2023 roku. Pociągi przejadą odcinkami głównych i lokalnych linii kolejowych przebiegających na terenie Wielkopolski oraz Kujaw i Pomorza, w tym czynnymi i nieczynnymi odcinkami w Borach Tucholskich, podobnie jak w innych projektach będzie okazja dla sympatyków kolei do "zaliczenia" linii całkowicie zapomnianych lub nieczynnych w ruchu pasażerskim.

Gdzie? Poznań Główny PKP

Ceny: bilet normalny 109 zł, ulgowy 89 złotych

Majówka 2023 w Poznaniu. KontenerArt

29 kwietnia, od godz. 12:00 do wieczora - Bike Fest Vol.2

- Garażówka - od godziny 12:00 do godziny 16:30, czyli oferty różnych, małych biznesów z akcesoriami rowerowymi

- Serwis rowerowy - od godziny 12:00 do godziny 16:30, prowadzony przez serwisantów z wieloletnim doświadczeniem. Proste regulacje i diagnozy robią od ręki, a te rowery, które wymagają więcej uwagi warto zapisać do specjalnej kolejki.

- GoldSprinty - wyścigu w parze na rowerach stacjonarnych - otwarcie zapisów o godzinie 13:00.

- projekcja filmu o tematyce rowerowej - godzina 17:00.

- Alleycat - finał wydarzenia, czyli wyścig miejski z zadaniami. Ten, kto najszybciej złapie najwiecej punktów - wygrywa! Zapisy od około godziny 18:30, start o godiznie 19:00. Wpisowe 20 zł. Potrzebne: kask, lampki, ulock (lub inne zapięcie do roweru), długopis, telefon z aparatem.

Gdzie? KontenerArt, Stare Koryto Warty, ul. Ewangelicka w Poznaniu

Cena: wstęp wolny

Majówka z planszówkami i zagadkami

29 kwietnia od godz. 10:00

Po raz kolejny można zasiąść do stołu z grami planszowymi i karcianymi - zaprasza Klub Gier Fantastycznych w Centrum Szyfrów Enigma. Będą gry zarówno dla miłośników długich rozgrywek strategicznych, jak i dla miłośników szybkich rozdań. Wystarczy tylko przyjść i wybrać grę lub dołączyć do grających już grup.

Jak to działa? Przychodzisz na spotkanie, wybierasz grę w którą chcesz zagrać albo siadasz do stolika z osobami które chcą w coś zagrać i gracie! Wszystko w uczciwej cenie: za darmo.

A po rozgrywkach warto zwiedzić Centrum Szyfrów Enigma

Maszynę można zobaczyć w Poznaniu w Centrum Szyfrów EnigmaUM Poznań

Gdzie? Centrum Szyfrów Enigma, ul. Święty Marcin 78 w Poznaniu

Cena: wstęp wolny; bilety do Centrum Szyfrów Enigma: normalny 20 złotych, ulgowy 15 złotych

Majówka 2023. Wolsztyn: parada tylko w miniaturze

W majowy weekend tradycyjnie w Wolsztynie odbywała się parada parowozów. To jedno z ważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie oraz unikatowa imprezą w skali kontynentu. Parowozownia Wolsztyn to ostatnia parowozownia, która obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze.

Program mini parady parowozów

Remont przebiegającej przez Wolsztyn linii kolejowej oraz wysłanie na naprawy wszystkich czynnych lokomotyw parowych z miejscowej parowozowni spowodowały, że w weekend majowy odbywa się jedynie "impreza zastepcza" - Mini Parada Parowozów, podczas której odbędzie się prezentacja modeli wolsztyńskich lokomotyw w skali 1:10. Imprezą towarzyszącą paradzie, będzie próba ustanowienia rekordu Guinessa w największej zapiekance ziemniaczaneczej zrobionej z tzw. "Poznańskiej Pyry", symbolu Województwa Wielkopolskiego. 

Tradycyjna parada w Wolsztynie odbędzie się najprawdopodobniej w trzeci weekend sierpnia.

Gdzie? Parowozownia Wolsztyn, ul. Fabryczna 1 w Wolsztynie

Cena: bilety normalne 10 złotych, dzieci, młodziez, emeryci i renciści wstęp wolny

Majówka 2023 z historią w Grzybowie

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie zaprasza 1–3 maja (godz. 10.00 – 15.30) na Piknik Rodzinny ze Słowianami.

Majówka z historią w Grzybowie

1 maja – Piastów Dawne Dzieje

– Życie codzienne Słowian – "Pieczenie Słowiańskich Chlebków" (godz. 10.30 – 12.00 i godz. 13.30 – 15.00)

– Trening Wczesnośredniowiecznego Wojownika (godz. 11.30 – 12.00 i godz. 13.30 – 14.00)

– godz. 12.00 oprowadzanie po wystawie: "Nóż Przedmiot Niebanalny"

– Pokaz kowalstwa

– Gra terenowa "Katechizm Polskiego Dziecka"

– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają "zabytki w wykopie"

– Warsztaty garncarskie – lepienie naczyń glinianych

– Strzelanie z łuku

– Malowanie farbkami

2 maja – Gry i Zabawy Słowian – Dzień Flagi

– Życie codzienne Słowian – "Gry i Zabawy Plebejskie" (godz. 10.30 – 12.00 i godz. 13.30 – 15.00)

– Trening Wczesnośredniowiecznego Wojownika (godz. 11.30 – 12.00 i godz. 13.30 – 14.00)

– godz. 12.00 Spacer z przewodnikiem: "Jak, kiedy i dlaczego Grody budowano"

– Układanie biało–czerwonej flagi

– Pokaz kowalstwa

– Gra terenowa "Poszukiwacze Skarbu Grzybowskiego Grodu"

– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają "zabytki w wykopie"

– Warsztaty garncarskie – wylepianie naczyń glinianych

– Strzelanie z łuku

– Malowanie farbkami                                      

3 maja – Pod Znakiem Piastowskiego Orła

– Życie codzienne Słowian – przedstawienie dla dzieci, młodzieży i dorosłych pt.: "Legendy Piastowskie" (godz. 11.00 i 14.00)

– Trening Wczesnośredniowiecznego Wojownika (godz. 11.30 – 12.00 i 13.30 – 14.00)

– godz. 12.00 spacer z przewodnikiem: "W Drużynie Średniowiecznych Wojów"

– Pokaz kowalstwa

– Gra terenowa "Wędrówka z historią"

– Grzybowska Akademia Małego Archeologa – zwiedzający odkrywają "zabytki w wykopie"

– Warsztaty garncarskie – wylepianie naczyń glinianych

– Strzelanie z łuku

– Malowanie farbkami

Gdzie? Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie

Cena: Bilet normalny - 8 złotych, ulgowy - 5 złotych.

Autorka/Autor:FC/tok

Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Palmiarnia Poznańska

Pozostałe wiadomości

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24, PAP

Dziesięć par jednopłciowych zostało pobłogosławionych w parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. - Nasze błogosławieństwo jest sposobem na powiedzeniem tym parom, że ich miłość nie jest gorsza od miłości osób heteroseksualnych, że również ich miłość podoba się Bogu - mówi proboszcz parafii ewangelicko-reformowanej ks. Michał Jabłoński.

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Duchowni pobłogosławili pary jednopłciowe. "Pierwszy taki gest w Polsce"

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Osiem osób zostało rannych i przetransportowanych do szpitala po zderzeniu karetki i osobowej toyoty, do którego doszło na jednym ze skrzyżowań w Lublinie. Jak poinformowała policja, pięć osób po badaniach opuściło szpital. Trzy, w tym 17-latka, nadal są pod obserwacją lekarzy.

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Wypadek z udziałem karetki, osiem osób przewieziono do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl