Pracownicy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze wystąpili w spocie, który ma zwrócić uwagę na problem traktowania personelu medycznego w czasie walki z koronawirusem. Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze najpierw byli nagradzani brawami i nazywani bohaterami. Teraz dochodzi do sytuacji, gdy muszą mierzyć się ze społecznym ostracyzmem.
KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL Spot, w ramach kampanii #wspierajmedyka, przygotowali przedstawiciele personelu medycznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i dziennikarze Polskiego Radia Zachód. W nagraniu wideo wystąpiła pielęgniarka, ratowniczka medyczna i dwóch pielęgniarzy. Ubrani w ochronne kombinezony pokazują kolejne wypisane na kartkach hasła. Hasła, które opisują rzeczywistość z jaką często muszą mierzyć się po zakończeniu szpitalnego dyżuru. A wszystko przez to, że są na pierwszej linii walki z koronawirusem.
"Ranisz mnie, choć staram się nie zawieść"
Na jednej z kartek napisano: "Z dziećmi tego pana się nie bawcie, bo mają wirusa". Na kolejnej: "Personel medyczny i osoby zainfekowane prosimy o powstrzymanie się od zakupów". Pracownicy zielonogórskiego SOR pokazują też kolejne kartki z których można się dowiedzieć, co czują i myślą na temat takiego traktowania. "Ranisz mnie, choć staram się nie zawieść" - podkreśla pielęgniarz Jakub. A Marcin, jego kolega po fachu, przyznaje: "Nie jestem bohaterem, to moja praca". O tym, że biały personel zmaga się z falą hejtu pisała w Magazynie TVN24 Katarzyna Świerczyńska. - Wracałam z dyżuru. Weszłam do małego sklepu spożywczego. I słyszę, jak ekspedientki rozmawiają: "Ta to zaraz nam tu syfa przyniesie, to pielęgniarka, nie chcę jej obsługiwać". No i co miałam zrobić? Poleciały mi łzy. Zostawiłam koszyk tam, gdzie był i wyszłam. Nic im nie powiedziałam. Nawet nie byłam w stanie na nie spojrzeć - opowiadała Agnieszka, która jest pielęgniarką. "KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA
Źródło: Polskie Radio Zachód, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Polskie Radio Zachód