"Jechał z dzieckiem na hulajnodze po ulicy, wyprzedzał auta na rondzie"

TVN24 | Poznań

Autor:
ok,aa/popi/gp
Źródło:
Kontakt24/TVN24
Niebezpieczna sytuacja w Kaliszu
wideo 2/5
Niebezpieczna sytuacja w Kaliszu

Zamiast chodnika wybrał ruchliwą ulicę. Reporter24 wypatrzył na jednej z kaliskich ulic mężczyznę, który jechał elektryczną hulajnogą z dzieckiem. - Tak niewiele trzeba do tragedii - mówi pan Paweł.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na ulicy Częstochowskiej w Kaliszu. Na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać mężczyznę jadącego hulajnogą elektryczną z dzieckiem. Jak przekazał pan Paweł, autor nagrania, mężczyzna miał też wyprzedzać samochody.

- Wyjechał z giełdy samochodowej. Wyprzedził hulajnogą na rondzie wszystkie samochody, w tym mój. Dogoniłem go dopiero na prostej. Jechał środkowym pasem hulajnogą z dzieckiem. Trochę dalej stał patrol policji, ale nie wiem, czy go zatrzymali. Proszę zauważyć, jak mało potrzeba do wielkiego nieszczęścia - powiedział pan Paweł.

Zapytaliśmy kaliską policję, czy któryś z patroli podejmował interwencję wobec osób poruszających się w tym miejscu na hulajnodze. - Nie mamy informacji dotyczących takiego zdarzenia czy interwencji. Nie było też żadnego zgłoszenia w tej sprawie. Przepisy jednoznacznie nie określają tego, jak traktować osoby poruszające się na hulajnogach. Na razie podlegają one takim przepisom, jak piesi, więc powinny się przemieszczać po chodniku, a nie po ulicy - mówi aspirant Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik kaliskiej policji.

Jaworska-Wojnicz dodała również, że jadąc hulajnogą, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ pojazdy te rozwijają prędkość nawet 30 kilometrów na godzinę. - Zachowajmy zdrowy rozsądek ze względu na nasze bezpieczeństwo. Nie ma obowiązku noszenia kasku podczas jazdy hulajnogą, ale warto się w ten sposób zabezpieczyć. Przypominam również, że osoby dorosłe są odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci, które są pod ich opieką - tłumaczy Jaworska-Wojnicz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kłopotliwe hulajnogi

Wciąż brakuje przepisów regulujących zasady poruszania się elektrycznymi hulajnogami. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówił w październiku 2019 roku o projekcie ustawy, który miałby wejść wiosną 2020 roku. Wiosna się kończy, a przepisów regulujących zasady poruszania się hulajnogami dalej nie ma. - Zapowiadaliśmy te regulacje. Niestety czas epidemii spowodował, że konsultacje społeczne zostały przedłużone do 15 czerwca – wyjaśnia Andrzej Adamczyk.

Nowe zasady jazdy hulajnogąTVN24

Projekt zakłada, że hulajnogi będą musiały mieć konstrukcyjne ograniczenie prędkości do 25 kilometrów na godzinę. Jeździć będzie można tylko w pojedynkę i po ścieżce rowerowej, a gdy jej nie będzie, po chodniku, a w niektórych przypadkach również po jezdni. - Na drogach, na których ograniczenie prędkości wynosi 30 kilometrów na godzinę, można poruszać się po jezdni. Taki jest projekt i tego będziemy się trzymali – zapowiada rzecznik ministra infrastruktury Szymon Huptyś.

Resort chce też zrobić porządek z parkowaniem hulajnóg. Zasady mają być dla całego kraju, szczegóły ustalą jednak miasta. - Każda firma, która obsługuje, wypożycza urządzenia transportu osobistego będzie musiała zadbać o to, żeby ustalić z samorządem, gdzie te urządzenia będą mogły parkować – wyjaśnia Szymon Huptyś. Zanim zmienią się przepisy i zanim hulajnogi oficjalnie będą mogły wjechać na ścieżki, przepisy czeka ścieżka legislacyjna. Nie wiadomo jednak, jak długa.

Do zdarzenia doszło na ulicy Częstochowskiej w KaliszuGoogle

Autor:ok,aa/popi/gp

Źródło: Kontakt24/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/Paweł